Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι : β.α. δικτύου & τερματικών


tetris

Recommended Posts

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου, πραγματικα!

Στην ηλεκτρικη ισχυ των βοηθητικων συστηματων, τι νουμερα να χρησιμοπιησω?

Αντε, πες ενας κυκλοφορητης 60W ειναι επαρκης, υπαρχει και καυστηρας? Και αν ναι, χονδρικα για τι ισχυ μιλαμε?

 

Ολο το συστημα το υπολογιζα να αποδωσει περι τα 20kW

 

 


 

συγνώμη για το spam του μηνύματος 

 

- ρε συ Πίπο, όλο στα ανώμαλα πέφτεις βρε αδερφέ

 

Δεν ειναι οτι πεφτω εκει αδερφε, απλως οταν ασχολεισαι σχεδον αποκλειστικα με ΠΕΑ, θα δουν πολλα τα ματια σου!

Πολλα ομως

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάλε και ένα μικρό ανεμιστήρα

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση των αμέσως προηγούμενων μηνυμάτων. Επίσης να αποφεύγεται την παράθεση ολόκληρων προηγούμενων μηνυμάτων.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Να επαναλαβω την απορια μου, που δεν ειναι μονο δικη μου, γιατι, δηλαδη, να θεωρησω ανοικτη εστια καυσης με 50% αποδοση και οχι τοπικη μοναδα υγρου καυσιμου με 70% εφοσον εχει καμιναδα?

 

Απο τη στιγμη που επι της ουσιας ανοικτη εστια καυσης δε λογιζεται διοτι δε λειτουργει ΠΟΤΕ με ανοικτο το θαλαμο...

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλαβω την απορια μου, που δεν ειναι μονο δικη μου, γιατι, δηλαδη, να θεωρησω ανοικτη εστια καυσης με 50% αποδοση και οχι τοπικη μοναδα υγρου καυσιμου με 70% εφοσον εχει καμιναδα?

 

Απο τη στιγμη που επι της ουσιας ανοικτη εστια καυσης δε λογιζεται διοτι δε λειτουργει ΠΟΤΕ με ανοικτο το θαλαμο...

Inzaghi, παρατήρηση πρώτη: τι καλύτερο είχε ο ιταλός επιθετικός που έχεις στην φωτό από τον Χατζηπαναγή? 

Οσον αφορά την μονάδα θέρμανσης αυτή λειτουργεί με ατφοσφαιρική πίεση και όχι με πιεστικό καυστήρα

όπως τα γνωστά συστήματα καυστήρα-λέβητα. Στα πιεστικά συστήματα καυστήρα-λέβητα ο β.α βγαίνει ανάλογα με την

τιμή δύο μεγεθών: της περιεκτικότητας σε CO2 και της θερμοκρασίας των καυσαερίων.

Βάλε ότι θες (εγώ θα έλεγα ανοικτή) αλλά σαν β.α δεν μπορείς να βάλεις 70% γιατί απο την στιγμή που δεν εχει ταμπελάκι

με σήμανση CE, ισχύ και β.α, δεν θα βρεθεί κανεις καυστηρατζής να σου μετρήσει βα=0,7.

Θεώρησε το καλύτερα σαν σόμπα, εξάλλου δεν απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με καυστηρατζη και μετρηση βαθμου αποδοσης για να με δωσει 70% η 50%

Εχει να κανει καθαρα με τη θεωρηση του συστηματος.

Ενεργειακη σομπα η τοπικη μοναδα υγρου καυσιμου?

Οταν δεν εχεις περαιτερω στοιχεια (ουτε ταμπελακια ουτε CE ουτε τιποτα τετοιο) η ΤΟΤΕΕ σου δινει το δικαιωμα να θεωρησεις τη μεν ενεργειακη σομπα ως 50% αποδοσης και τη δε μοναδα υγρου καυσιμου ως 70% αν εχει καμιναδα

Το να μην εχει καμιναδα το αποκλεισαμε, πρεπει να βρισκεται καπου στην πλατη του συστηματος.

 

Το συζητησα με το μηχανικο της ΕΥΕΠΕΝ και μου ειπε οτι, μπορει μεν το συστημα να το δεχεται, ομως δε νοειται ανοικτη εστια καυσης με πετρελαιο ως καυσιμη υλη.

Τι να πω, δεν ξερω. Τεινω κι εγω προς την τοπικη μοναδα, αρκει να αποσαφηνισω που βρισκεται η καμιναδα

Link to comment
Share on other sites

Η καμινάδα βρίσκεται στο πίσω μέρος της σόμπας όπου αυτή ειναι εντοιχισμένη.

 

 

Συνάδελφε, κάτι σου έγραψα παραπάνω.

Σε παρακαλώ, μη κάνεις παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο μηχανικος της ΕΥΕΠΕΝ επικοινωνησε μαζι μου σημερα και κατασταλλαξαμε στο να την προσομοιωσουμε ακριβως οπως ο 1961 λεει...

Ενεργειακη σομπα... με 50% αποδοση

 

Καραμπινατο Η  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από τη συζήτηση (πολύ χρήσιμη ομολογώ) φαίνεται ότι υπάρχουν συνάδελφοι που σέβονται τη δουλειά τους και κρατούν ένα σοβαρό επιστημονικό επίπεδο. Αυτό είναι πολύ θετικό καταρχήν. Αναρωτιέμαι όμως, με τις τιμές που κυκλοφορούν στα ΠΕΑ δεν μπαίνετε μέσα όταν το ψάχνετε τόσο πολύ, με τηλέφωνα σε ΕΥΕΠΕΝ κλπ;;;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Οι Πρόεδροι των περιφερειακών τμημάτων έκαναν παράκληση στο Υπουργό ΠΕΚΑ να αυξήσει τον αριθμό των


προσωρινών ενεργ. επιθεωρητών, με όλους τους συναδέλφους που έχουν παρακολουθήσει τα σχευικά σεμινάρια.


Καμμία αντίρρηση. Δεν σκέφθηκε όμως κανένας εκ των Προέδρων να ασχοληθεί με την ενεργοποίηση των ελέγχων


των εκδιδόμενων πιστοποιητικών.


Όποιος βγεί στην αγορά θα διαπιστώσει την εγκυρότητα και νομιμότητα αυτών των πιστοποιηρικών..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Σε διώροφη μονοκατοικία (εμβαδό θερμικής ζώνης περίπου 115τ.μ.) που έκανα αυτοψία για έκδοση πεα, διαπίστωσα να υπάρχει ως σύστημα θέρμανσης παλιό συμβατικό τζάκι,το οποίο με την ύπαρξη κυκλοφορητή και δοχείου διαστολής θερμαίνει σύστημα σωληνώσεων που περνάει και μέσα από την εστία του τζακιού και θερμαίνει έτσι νερό που κυκλοφορεί μέσα σε αμόνωτο δίκτυο σωληνώσεων (εμφανές μέσα στους χώρους του σπιτιού) και θερμαίνει τις τερματικές μονάδες (καλοριφέρ).

Το σύστημα είναι καραμπινάτη πατέντα φτιαγμένη από 20ετίας και βάλε..Στο προκείμενο τώρα και στην προσομοίωση αυτού του συστήματος:

1. Απόδοση τζακιού? από τοτεε1 σελ.94, για ανοικτές εστίες καύσης βλέπω 0,25 και για ενεργειακά βλέπω 0,50. τί από τα δύο πλησιάζει στην πραγματικότητα?

2. Αν και το τζάκι είναι το μόνο σύστημα θέρμανσης της οικίας, από τοτεε1 (πάλι σελ. 94) βλέπω ότι ένα τζάκι καλύπτει θερμικά έναν χώρο 30μ2. Επομένως είναι δόκιμο να θεωρήσω τζάκι για τα 30μ2 και σύστημα θέρμανσης κτιρίου αναφοράς για τα υπόλοιπα (115-30)μ2?

Να κάνω εδώ την επισήμανση ότι και στις δύο ανωτέρω περιπτώσεις το κτίριο είναι καραμπινάτο Η (αν θεωρήσω μόνο τζάκι με β.α=0,25 έχω περίπου 1290kwh/m2 ετησίως, ενώ αν βάλω σταθμισμένα τζάκι και ιδεατό σύστημα κτιρίου αναφοράς περίπου 630kwh/m2 ετησίως, την στιγμή που το κτίριο αναφοράς έχει περίπου 130kwh/m2 ετησίως).

3. Στο δίκτυο διανομής τί θερμοκρασίες μέσου να θεωρήσω για να βρω απώλειες? >60 ή <60? θεωρώ ότι <60 είναι μάλλον πιο κοντά στην πραγματικότητα.. 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.