Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι : β.α. δικτύου & τερματικών


tetris

Recommended Posts

Επειδή, προφανώς, δεν υπάρχουν στοιχεία του κατασκευαστή για την απόδοση του συστήματος, όλες αυτές οι "πατέντες" που αναφέρεις κατατείνουν να θεωρηθεί ότι το τζάκι [με τα συμπαρομαρτούντα] είναι "ενεργειακό τζάκι χωρίς διαθέσιμα στοιχεία" με απόδοση 50%. Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεται να ληφθούν υπόψη άλλες απώλειες στις συνιστώσες του συστήματος [διανομής, τερματικών, βοηθητικών συστημάτων]. Έχουν ληφθεί [κατά προσέγγιση] όλα υπόψη σ' αυτό το 50%.

Τώρα, όσον αφορά την κάλυψη των θερμικών αναγκών, η αναφορά της ΤΟΤΕΕ σε 30τ.μ. χώρου ανά εστία καύσης είναι ενδεικτική. Προφανώς, η προσέγγιση αυτή είναι τυπικά σωστή. Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η γνώμη των χρηστών  με τις κατάλληλες ερωτήσεις [αν χρησιμοποιούν συμπληρωματικά μέσα θέρμανσης, πόσο και ποιο χρονικό διάστημα χρησιμοποιούν το τζάκι κλπ.]. Από τις απαντήσεις, ενδεχομένως ο Εν. Επ. να μπορέσει να συμπεράνει μεγαλύτερη [ή μικρότερη] συνεισφορά του τζακιού στην κάλυψη του θερμικού φορτίου του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι για το τζάκι που είναι τοπικό σύστημα οι απώλειες δικτύου θα μπούνε με β.α.=1.

Η ισχύς των βοηθητικών συστημάτων όμως όπως και ο β.α. τερματικών μονάδων πρέπει να καταχωρηθούν.

Ενα παλιό τζάκι για μένα έχει β.α. 25%. Νομίζω ότι απέχει πολύ από το να θεωρηθεί <<ενεργειακό>>.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας συνάδελφοι.

μετά από συνομιλία με τεε κενακ, μου διευκρίνισαν ότι καλό είναι να μην γίνει η παραδοχή των 30μ2 και να μπει το τζάκι σαν το μόνο σύστημα αναφοράς (αυτό που ισχύει και πραγματικά δηλαδή).

αμφιταλαντεύομαι λίγο για τον β.α. του... το τζάκι έχει πορτάκια (άραγε θα δηλώνεται επομένως σαν ανοικτή εστία καύσης?νομίζω αυτό ξανασυζητήθηκε κάπου και η απάντηση είναι ναι..) άρα τείνω προς το ενεργειακό με β.α=0,5 αν και είναι πολύ παλιό..

για τον β.α του δικτύου διανομής θα διαφωνήσω μαζί σας... δίκτυο διανομής είναι οι σωλήνες που μεταφέρουν νερό στα καλοριφέρ και είναι παντελώς αμόνωτες..δεν βλέπω τον λόγο να καταχωρήσω β.α=1...

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αφού το τζάκι δεν καλύπτει όλες τις θερμικές απαιτήσεις της ζώνης και καλύπτει ένα τμήμα μόνο , που κατά την ΤΟΤΕΕ1 εκτιμάται σε 30 τμ, τότε λογικά θα πρέπει να ακολουθήσεις τα οριζόμενα στην ΤΟΤΕΕ1 στην  4.1.2 (3η παράγραφο).

Το ότι σου βγαίνει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά από το να είχες ένα τζάκι που κάλυπτε όλους τους χώρους (κάτι που δεν ισχύει και πραγματικά δηλαδή) είναι κουφό μεν αλλά δεν τις γράψαμε εμείς τις οδηγίες. Τους το χουμε πει ένα εκατομμύριο φορές ότι αυτή η θεώρηση του κτιρίου αναφοράς σε απουσία πραγματικού <<μπάζει>>.

Αν θέλεις να είσαι μπάι δε μπουκ νομίζω ότι θα πρέπει να ακολουθήσεις το παραπάνω.

 

Ενεργειακό το παλιότζακο δεν θα το έλεγα με τίποτα αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Τα ενεργειακά είναι σύγχρονα τζάκια που υποτίθεται ότι έχουν σχεδιαστεί έτσι ώστε να έχουν μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης.

Το ότι βάλαν αυτοί ένα τζάμι για να μη πάρουν φωτιά δεν νομίζω ότι το καθιστά <<ενεργειακό>>.

Ετσι νομίζω.

 

Τα τοπικά συστήματα έχουν απώλειες στο δίκτυο διανομής οι οποίες όμως είναι ανακτήσιμες από τη ζώνη 100% ή έτσι θεωρείται. Οπότε από εκεί προκύπτει το β.α.=1.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

hkamp, το αντίθετο λέω:

το εν λόγω τζάκι καλύπτει στην πραγματικότητα όλες τις απαιτήσεις της θερμικής μου ζώνης, είναι το μόνο σύστημα θέρμανσης που έχει το κτίριο. (γι'αυτό και δεν βάζω τζάκι για 30μ2 + σύστημα κτιρίου αναφοράς για υπόλοιπα μ2 αλλά βάζω μόνο τζάκι για το σύνολο της θερμικής ζώνης)

σε ευχαριστώ για την επισήμανση στις απώλειες του δ.δ., δεν είχα αντιληφθεί την θεώρηση που λες..  

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ

Δεν είχα διαβάσει καλά ότι με τα σώματα θερμαίνει όλους τους χώρους. Μου διέφυγε τελείως.

 

Αν όντως αυτό το παλιοτζάκι :) έχει τέτοια θερμαντική ικανότητα ώστε να τροφοδοτεί ικανοποιητικά όλα τα θερμαντικά σώματα σε όλους τους χώρους των 115 τμ θερμικής ζώνης τότε αυτό όντως είναι το μοναδικό σου σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

....Αν όντως αυτό το παλιοτζάκι :) έχει τέτοια θερμαντική ικανότητα ώστε να τροφοδοτεί ικανοποιητικά όλα τα θερμαντικά σώματα σε όλους τους χώρους των 115 τμ θερμικής ζώνης.....

 Θα μπορεί.... :twisted: ....αρκεί αυτός που το χρησιμοποιεί να είναι ο ..... :twisted:... Γουίλι ο μαύρος θερμαστής από το Τζιμπουτί.... :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάνω ένα εξοικονομώ και ε'ιναι η πρώτη φορά που θα δηλώσω τζάκι. Το διαμέρισμα δεν έχει καθόλου θέρμανση και θέλουν να τοποθετήσουν ενεργειακό τζάκι.

1. Βάζω 1 καμινάδα?

2. στην παραγωγή τι τύπο επιλέγω? τοπική αερόψυκτη?

3.πηγή ενέργειας? βιομάζα?

4. στο δίκτυο διανομής επιλέγω αεραγωγούς εως 20% εσωτερικοί μονωμένους? και στο εξοικονομώ σε πια κατηγορία επιδότησης είναι οι αεραγωγοί?

5 τερματικές και βοηθητικές μονάδες δεν δηλώνω

Link to comment
Share on other sites

Αν σε μια κατοικία έχουμε κύριο σύστημα θέρμανσης λέβητα πετρελαίου. Έχουμε επίσης ένα τζάκι ανοιχτό, σαν βοηθητικό.

Για το εξοικονομώ κατ' οίκων αλλάζουμε το τζάκι το ανοικτό με ενεργειακό το οποίο θα είναι πάλι βοηθητικό.

Πως περνιέται αρχικά ως ανοικτό και πως στο σενάριο σαν ενεργειακό;

Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει την ενεργειακη κατηγορία του κτηρίου;

Link to comment
Share on other sites

@steve100

Εφόσον το τζάκι και στην υπάρχουσα κατάσταση αλλά και όταν αναβαθμιστεί θα είναι βοηθητικό (εφεδρικό θα το έλεγα) σύστημα, δεν το καταχωρείς. Και σαν εφεδρικό δεν νομίζω πως μπορεί να εγκριθεί από το πρόγραμμα "εξοικονόμηση κατ' οίκον". 

 

@steve100

1). Ναι

 

2). Ανοικτές εστίες καύσης

 

3). Ναι

 

4). Σύμφωνα με τα FAQs του ΤΕΕ: <<Στον πίνακα 4.14 "Απόδοση nem τερματικών μονάδων ψύξης" της ΤΟΤΕΕ-20701-1, η διατύπωση της πρώτης σειράς για περιγραφή των τερματικών μονάδων "τερματικά στοιχεία διανομής αέρα κ.ά." είναι λανθασμένη. Η σωστή διατύπωση είναι "τερματικά στοιχεία κυκλοφορίας αέρα κ.ά."

Όλες οι τερματικές μονάδες που καλύπτουν τις απαιτήσεις θέρμανσης ή/και ψύξης ή/και αερισμού ενός χώρου, μέσω μονάδας μηχανικού αερισμού με αεραγωγούς και στόμια προσαγωγής, όπως είναι μια Κεντρική Μονάδα Διαχείρισης Αέρα (ΚΚΜ), ένα σύστημα εξαερισμού, ένα σύστημα παροχής νωπού αέρα, ένας αερολέβητας κ.τ.λ., χαρακτηρίζεται ως ΚΚΜ κατά σύμβαση. Στην περίπτωση αυτή ως τερματική μονάδα λαμβάνετε κατά σύμβαση "ΚΚΜ" και ο βαθμός απόδοσης σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ-20701-1, είναι 100%>>.

Από αυτό καταλαβαίνω, πως το ενεργειακό αερόθερμο τζάκι το αντιμετωπίζεις σαν ΚΚΜ όσον αφορά το δίκτυο διανομής θερμού αέρα και τα στόμια διανομής (τερματικές μονάδες), οπότε θα συμπλήρωνα μόνο την γραμμή για αεραγωγούς (χωρίς ισχύ δικτύου και χωρίς βαθμό απόδοσης), χώρο διέλευσης "Εσωτερικοί ή/και μέχρι 20% σε εξωτερικούς" και χωρίς να κλικάρω την μόνωση.

Όσον αφορά στην υποχρέωση θερμομόνωσης των αεραγωγών και στο αν υπολογίζονται απώλειες για αυτούς, η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 γράφει στην 4.3.4. ότι <<Όταν οι αεραγωγοί διέρχονται μέσα από εσωτερικούς χώρους, οι θερμικές απώλειες τους είναι σχετικά χαμηλές λόγω της μικρής θερμοκρασιακής διαφοράς και κατά συνέπεια, δεν λαμβάνονται υπόψη για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου>>. Δεν θα τους μόνωνα.

 

5).Τερματικές μονάδες είναι τα στόμια εξαγωγής του θερμού αέρα, οπότε θα συμπλήρωνα περιγραφή «Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ)» και βαθμό απόδοσης (σύμφωνα με τα παραπάνω) 1 (παρόλο που σύμφωνα με τη βοήθεια του προγράμματος τ=και και την ΤΟΤΕΕ 20701-4 σε περιπτώσεις στομίων ΚΚΜ πρέπει να εισάγεται η τιμή μηδέν (0)).

 

Βοηθητικές μονάδες ναι, αν το ενεργειακό τζάκι θα έχει βεντιλατέρ.

 

Εν ολίγοις, όπως φαίνεται στην φωτό. Το πρόβλημα είναι πως θα συμπληρώσεις τον βαθμό απόδοσης των τερματικών μονάδων αν έχεις παράλληλα και θεωρητικό σύστημα, καθώς δεν παίρνει δεύτερη γραμμή αλλά και ούτε μπορείς να βάλεις σταθμισμένο βαθμό απόδοσης. 

_online.jpg?lgfp=3000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.