Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεντρική παροχή ρεύματος μαζί με τηλέφωνο


KPKMP33

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Στην οικοδομή μου η κεντρική παροχή ρεύματος από το ρολί της ΔΕΗ στον πίνακα θα περάσει μεσα από σωλήνα PVC Φ10

Στην ίδια σωλήνα θέλω να περάσω και το καλώδιο του τηλεφώνου-internet μεχρι ένα σημείο

Το ερώτημά μου είναι : Θα έχω παρεμβολές στο τηλέφωνο ή στην ταχύτητα και ποιότητα της γραμμής ιντερνετ;

Ξέρει κανείς;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

,,,,

Στην ίδια σωλήνα θέλω να περάσω και το καλώδιο του τηλεφώνου-internet μεχρι ένα σημείο

.....

Θα έχω παρεμβολές στο τηλέφωνο ή στην ταχύτητα και ποιότητα της γραμμής ιντερνετ;

....

Ναι, μη το κάνεις για κανένα λόγο.

Τα ασθενή με τα ισχυρά ρεύματα καλό είναι όταν έχουν κοινή πορεία να έχουν μια απόσταση περί τα 12 με 15εκ μεταξύ τους.

Υπάρχουν και ειδικά κανάλια που επιτρέπουν να πηγαίνουν μαζί με εσωτερικό διαχωρισμό αλλά το πιο καλό απ όλα κράτα την απόσταση των 15 εκατοστών.

Φυσικά μπορούν να διασταυρώνονται αλλά όχι να πηγαίνουν παρεουλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο σοβαρότερος λόγος από τα παράσιτα, (που μπορούν να αποφευχθούν με καλώδιο με blendage) είναι η ασφάλεια.

Γιαυτό ισχυρά και ασθενή ΠΟΤΕ μαζί στην ίδια σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στην οικοδομή μου η κεντρική παροχή ρεύματος από το ρολί της ΔΕΗ στον πίνακα θα περάσει μεσα από σωλήνα PVC Φ10

Παροχή πίνακα σε Φ10; το καλώδιο της παροχής είναι UTP ή FTP;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε FTP καλώδιο αν εισαι αναγκασμενος να το κανεις.

Αλλιώς ακολούθησε τις συμβουλές των συναδέλφων.

Και μαλλον εχεις κανεις λαθος την διατομη του σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Από το ρολόι της ΔΕΗ μέχρι το σπίτι ( το πίνακα του σπιτιού) είναι 25 μέτρα

Το χοντρό καλώδιο ( ο χαλκός) της παροχής δεν θα παει εναέρια αλλά υπόγεια , μέσα στο έδαφος σε μια σωλήνα Φ10 PVC

Μεσα σε αυτή τη σωλήνα μέχρι ένα σημείο λεω να μπει και το τηλέφωνο που θα μου φέρουν για να φτάσει στο σπίτι και απο κει να ακολουθήσει αλλη πορεία , οχι στο πίνακα

Το ερώτημα είναι : Θα έχω πρόβλημα με παράσιτα και ασφάλεια;

Link to comment
Share on other sites

Τη διατομη παροχης εχεις και θα χωρεσει μεσα σε ενα PVC Φ10?

Τα FTP καλώδια ειναι με θωράκιση για να μην εχουν πρόβλημα με παράσιτα και υγρασία.

Αλλα σε μια δουλεια οπου θα περναγε παροχη 3χ120 προτιμισα να το βαλω σε ξεχωριστό κουβιδι και σε μια αποσταση ταφης γυρω στα 0,5μ.

Ο εγκταταστάτης τι σου προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Από το ρολόι της ΔΕΗ μέχρι το σπίτι ( το πίνακα του σπιτιού) είναι 25 μέτρα

Το χοντρό καλώδιο ( ο χαλκός) της παροχής δεν θα παει εναέρια αλλά υπόγεια , μέσα στο έδαφος σε μια σωλήνα Φ10 PVC

Μεσα σε αυτή τη σωλήνα μέχρι ένα σημείο λεω να μπει και το τηλέφωνο που θα μου φέρουν για να φτάσει στο σπίτι και απο κει να ακολουθήσει αλλη πορεία , οχι στο πίνακα

Το ερώτημα είναι : Θα έχω πρόβλημα με παράσιτα και ασφάλεια;

Link to comment
Share on other sites

στην διατομή του σωλήνα μάλλον (ελπίζω) να εννοείς pvc διαμέτρου Φ100 mm (χιλιοστά), δηλ. το Φ10 που αναφέρεις να το εννοείς σε εκατοστά/" πόντους" (cm).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.