Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρατήρηση πολεοδομίας σε υπάρχουσα άδεια


Recommended Posts

Καλημέρα σας, και καλώς σας βρήκα (γράφω πρώτη φορά).

Νέα μηχανικός.

Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου δώσετε τη γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω θέμα:

 

Σε χωριό, έχει εγκριθεί άδεια προσθήκης και έχει κτιστεί (έχει τελειώσει) εδώ και δύο χρόνια η κατασκευή της (εντός σχεδίου). Στο τοπογραφικό της άδειας, ο δημοτικός δρόμος που περνάει μπροστά είναι σχεδιασμένος 4μ.,

στην πραγματικότητα βέβαια είναι 2μ. (όπως όλοι σχεδόν οι δρόμοι μέσα στο χωριό).

Πριν 2 εβδομάδες ο μηχανικός της πολεοδομίας με βρήκε τυχαία(!) και μου είπε ότι ο δρόμος που φαίνεται στο τοπογραφικό της άδειας -του 2004!- δεν είναι 4μέτρα και γι' αυτό αν μπορούσες να γκρεμίσεις τον απέναντι τοίχο (που είναι πάλι σε δικό μου οικόπεδο) και να τον πας "μισό μέτρο πιο μέσα"(!!!!).

Ρώτησα αν έχει γίνει καταγγελία και μου είπε "όχι, όχι".

 

Μπορεί να κάνει οτιδήποτε η πολεοδομία απ' τη στιγμή που η ίδια έχει εγκρίνει την άδεια κι εγώ δεν έχω ξεφύγει καθόλου από τα σχέδια που της έχω καταθέσει;

ο τοίχος που πρότεινε να "πάω λίγο πιο μέσα" είναι ένας πέτρινο τοίχος 200+ ετών...

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό της άδειας, ο δημοτικός δρόμος που περνάει μπροστά είναι σχεδιασμένος 4μ. , στην πραγματικότητα βέβαια είναι 2μ....

 

εγκεκριμένα σχέδια δεν είναι μόνο οι κατόψεις....

Link to comment
Share on other sites

ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής και παρεξήγησες, Avgoust.

 

Όλη η άδεια έχει εγκριθεί και πλεόν χτιστεί και πρώτα απ' όλα το τοπογραφικό.

 

Δειυκρίνησα ότι πρόκειται για χωριό για να γίνει κατανοητό ότι όλες οι άδειες που έχουν βγει είναι σε δρόμους μικρότερους από 4μ. Υπό αυτές τις συνθήκες θα πρέπει να γκρεμιστεί όλο το χωριό και να ξανασχεδιαστεί.

 

Εγώ όμως ρωτάω αν μπορεί η πολεοδομία να πει κάτι τώρα απ' τη στιγμή που η ίδια ενέκρινε το τοπογραφικό; Δεν άλλαξε κάτι στους δρόμους απ' την ώρα που το ενέκρινε και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Προφορικές υποδείξεις και παρατηρήσεις είναι...ανύπαρκτες. Αν και όταν έρθει επίσημη καταγγελία (σε χαρτί) τότε θα κινηθείς - και πάντα βάσει των δεδομένων που αναφέρονται.

 

Μία (ίσως σημαντική) λεπτομέρεια: ο εν λόγω πέτρινος τοίχος μειώνει σε εκείνο το σημείο το πλάτος του δρόμου?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες παρανομίες βλέπω ? Απλά θα παραθέσω χωρίς α αναφέρω λεπτομέρειες περί αστικής, ποινικής, διοικητικής ευθύνης κλπ κλπ

 

1) Παρανομία μηχανικού στο τοπογραφικό

 

2) Αμελής έλεγχος από υπάλληλο ελεγκτή. Ενδέχεται δόλος καθώς μιλάμε για έλεγχο και τοπογραφικού και ζήτημα οικοδομησιμότητας.

 

3) "Περίεργες" δοσοληψίες υπαλλήλου ελεγκτή με ιδιώτη και εντολή άνευ χαρτούρας. (ύποπτο και παράνομο)

 

4) Καμιά άλλη υπηρεσία δεν εγκρίνει εκεί για το γκρέμισμα του εν λόγω τοίχου ? Στην Ελλάδα τη χώρα που στην αυλή σου σκαλίζεις και βρίσκεις αρχαία και βυζαντινά ....εκεί θα γκρεμίσεις μαντρότοιχο χωρίς κάποιο χαρτί αδειοδότησης ?

 

Επειδή είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ χωριό τις παραβλέπουμε. :mrgreen:

 

 

 

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω...........

 

Σχέδιο πόλης όπως λες δεν υπάρχει ?

 

Τι δείχνει δηλαδή ?

 

Πως πέρασε το τοπογραφικό ?

 

Έχει διανοιχτεί ο δρόμος ?

 

Μην κάνεις το χαμάλη πάντως και τον επισπεύδοντα χωρίς λόγο εκτός και αν.....

 

Σε βολεύει και σένα και κάνεις μια διαπραγμάτευση για κάτι άλλο ίσως που να θες. Μέσα από τη χαζομάρα μπας και κερδίσεις κάτι. :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προς ss_sk: ο πέτρινος τοίχος μειώνει σε εκείνο το σημείο το πλάτος του δρόμου (και παρακάτω τον μειώνει ένας τσιμεντένιος...για τον οποίο όμως δεν τέθηκε θέμα...).

 

προς TheoTDM900: δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχέδιο πόλης. Θεωρητικά κάτι θα υπάρχει, έστω και σε πρωτόλεια μορφή, ώστε να γίνεται ο έλεγχος. Το τοπογραφικό πάντως πέρασε κανονικά.

 

Εγώ εκτιμώ πως όλο το θέμα είναι ότι κάποιος …δυσκολεύεται να στρίψει εκεί το αυτοκίνητο του και καθότι χωριό (…ο γνωστός του γνωστού…) ο υπεύθυνος της πολεοδομίας θεώρησε ότι ίσως το θέμα να λυνόταν με μια απλή παρατήρηση να πάω «λίγο πιο μέσα τον τοίχο» (δηλαδή όχι τόσο ώστε να γίνει ο δρόμος 4μ αλλά απλά λίγο πιο μέσα!)

 

Όπως και να χει δεν κάνω τίποτα μέχρι να πάρω εγγράφως και επισήμως κάποια παρατήρηση -καταγγελία- στα χέρια μου. ... αν και λαμβάνω σοβαρά υπόψη μου και τη τελευταία σου σημείωση TheoTDM900, σχετικά με τη διαπραγμάτευση...

 

Σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου. Με βοηθήσατε να επισημάνω και να ξεμπερδέψω κάποια πράγματα.

Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να σταθώ κι εγώ χρήσιμη για εσάς.

Καλή σας ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για οικισμό και οχι για σχέδιο πόλεως τότε πιθανόν :

1) να εχει γίνει παραχώρηση τμήματος σε κοινή χρήση οσο το προβλεπόμενο (2,00 μ απο τον αξονα του υφιστάμενου δρόμου) με την εκδοση της αδείας και να μην εχει υλοποιηθεί. ή

2) Ο μηχανικός της προσθήκης να εδειξε ψευδώς οτι ο δρόμος εχει πλάτος 4,00 μ οπότε θα εχει πρόβλημα.

 

Θα σου πρότεινα να υλοποιήσεις την απαιτούμενη παραχώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.