Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμομόνωση κατοικίας


andis

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όπως θα δείτε έχω λάβει 2 απαντήσεις και οι απόψεις διύστανται. Αν όντως η θερμοπρόσοψη δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά τότε γιατί γίνεται τόσος ντόρος με την θερμοπρόσοψη; Για να πουλάναι οι εταιρείες; Μήπως ενδείκνυται σαν λύση σε σπίτια παλιάς κατασκευής που δεν έχουν καθόλου μόνωση; 

 

Όσο αφορά τη μόνωση δεν είμαι ειδικός και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω αν η διαφορά την μίας μεθόδου με την άλλη έχει σημαντικές - αισθητές διαφορές. Αυτό όμως που καταλαβαίνω ακι βλέπω διαφορά είναι στο αισθητικό κομμάτι. Δηλ. όλα τα σπίτια στη Ρόδο στα 3-5 χρόνια θέλουν ξανά βάψιμο εξωτερικά. ('εχουμε πολλή υγρασία!) Στα συστήματα θερμοπρόσοψης υπόσχονται πως θα ξαναβάψεις μετά από 10-15-20 χρόνια!! Είναι δυνατόν;

 

Βέβαια αν αυτό οφείλεται στο πλέγμα και τον έτοιμο σοβά, τότε πολύ απλά μπορώ να κάνω μόνο αυτό στους εξωτερικούς τοίχους και μέσα ανάμεσα στην τοιχοποιία ν βάλω την εξιλασμένη. 

 

Ποιά η γνώμη σας; Είναι καινούργια κατασκευή και είναι πολύ σημαντικό να πάρψ τη σωστή-βέλτιστη απόφαση.

 

Σας ευχαριστώ!

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βαφές βάσει ΕΝ 1504-2 και να κερδίσεις αρκετά χρόνια ζωής ακόμα και με υγρασία που παρεμπιπτόντως δεν είναι ο μεγάλος εχθρός της βαφής. 

Link to comment
Share on other sites

Η "παραδοσιακη" μεθοδος μονωσης τουβλο-μονωση-τουβλο ειναι πιο οικονομικη. Εκμεταλλεύεται τη θερμοχωρητικοτητα της μονης σειρας εσωτερικων τουβλων.

Η πιο νεα "ταση" με εξωτερικη μονωση εκμεταλλευεται δυο ας πουμε σειρες τουβλων. Φυσικα και υπαρχει το προβλημα των μη οπτικων προβληματων στην εξ.τοιχοποιια.

Link to comment
Share on other sites

Η "παραδοσιακη" μεθοδος μονωσης τουβλο-μονωση-τουβλο ειναι πιο οικονομικη. Εκμεταλλεύεται τη θερμοχωρητικοτητα της μονης σειρας εσωτερικων τουβλων.

Η πιο νεα "ταση" με εξωτερικη μονωση εκμεταλλευεται δυο ας πουμε σειρες τουβλων. Φυσικα και υπαρχει το προβλημα των μη οπτικων προβληματων στην εξ.τοιχοποιια.

 

είναι δύσκολο να τα αποτιμήσεις συγκριτικά διότι στην πρακτική τουβλο-μονωση-τουβλο η πιθανότητα κακής εφαρμογής είναι μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολο να τα αποτιμήσεις συγκριτικά διότι στην πρακτική τουβλο-μονωση-τουβλο η πιθανότητα κακής εφαρμογής είναι μεγαλύτερη.

Επειδη πραγματι πολλες οι παραμετροι...ειναι πολυ δυσκολο να συγκρινεις τις εφαρμογες. Απαντησα ως μια γενικη εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν τάσσεστε υπέρ της θερμοπρόσοψης σε σχέση με τη γνωστή μας μέθοδο.

Οπότε σε νέα οικοδομή, σε ποια από τις 2 αξίζει να επενδύσω άραγε;

 

Οικονομικά πάντως η θερμοπρόσοψη μου βγαίνει από 28€-33€ το τετραγωνικό. Καθώς είναι νέα οικοδομή θα τα γλιτώσω από το σοβάτισμα-το φελιζόλ μπου θα έβαζα και τα χρώματα. Άρα οικονομικά ίσως είναι στα ίδια επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Και η θερμοπρόσοψη έχει τα  δικά της προβλήματα εφαρμογής ειδικότερα με τις ωριμάνσεις των υλικών, το water content των σοβάδων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και η θερμοπρόσοψη έχει τα  δικά της προβλήματα εφαρμογής ειδικότερα με τις ωριμάνσεις των υλικών, το water content των σοβάδων κλπ.

Πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω. Εσείς τι θα εφαρμόζατε στο δικό σας σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σπίτι χτισμένο το 1992 με τσιμεντόλιθο (έξω ) εξιλασμένη πολυστερίνη τούβλο (μέσα), χωρίς κανένα πρόβλημα. Η θερμοπρόσοψη εφαρμόζεται συνήθως σε κτίρια που είναι ήδη φτιαγμένα και συνήθως χωρίς μόνωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ρωτάω ως ιδιώτης.

Δεδομένα: σπίτι χτισμένο το 84 με τουβλινα χωρίς καμία μόνωση.

Το σπίτι είναι στα τούβλα και τώρα συνεχίζονται οι εργασίες (30 χρόνια μετά)

Αποφασισα να κάνω εξωτερική θερμομόνωση

Επέλεξα το σύστημα γνωστής εταιρείας (όχι από τις φθηνές)

Στην πορεία συζητώντας με τον εγκατάσταση μου ανέφερε ότι τα φελιζόλ δεν είναι της μαμάς εταιρείας αλλά άλλης ελληνικής εταιρείας.

Ψάχνοντας είδα ότι κατασκευάζονται στη fyrom και έχουν πιστοποίηση Βουλγαρίας.

Προφανώς και η εταιρεία δεν θα παρέχει καμία εγγύηση για τέτοιου είδους μίξη υλικών (θα μιλήσω μαζί τους τη Δευτέρα)

Σκέφτομαι να επιλέξω άλλη εταιρεία όπου θα μπορώ εγώ ο ίδιος να επιλέξω τα υλικά, με τη βοήθεια του εγκαταστατη.

 

Θέλω τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.