Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμομόνωση κατοικίας


andis

Recommended Posts

  • 2 years later...

Καλημέρα και από μένα. Επαναφέρω το θέμα. Σε μεζονέτα που κτίζεται τώρα (δική μου) στη Ρόδο, σύμφωνα με τη μελέτη του μηχανικού η θερμομόνωση που έχει προβλέψει είναι εξιλασμένη πολυστερίνη ανάμεσα στην τοιχοποιία.Δηλ. τούβλο-φελιζόλ-τούβλο.  Εγώ το ψέχνω για θερμοπρόσοψη αφού τόσος ντόρος γίνεται για αυτήν το τελευταίο διάστημα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ποιά από τις 2 μεθόδους να επιλέξω; Αυτό που φοβάμαι με τη θερμοπρόσοψη είναι μην τυχον εμφανίσει κάποια προβλήματα στο μέλλον και αναγκαστώ να την ξηλώσω όλη. Κάτι τέτοιο θα σημαίνει πως θα μείνω χωρίς καθόλου μόνωση. Τι λέτε? Τί προβλήματα μπορεί να συναντησουμε? Αξίζει ή να πάω στον γνωστώ "παραδοσιακό" τρόπο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησεις με τον μηχανικο σου.

Διοτι τετοια αλλαγη, απαιτει τροποποιηση/ενημερωση της αρχιτεκτονικης μελετης και της μελετης ενεργειακης αποδοσης (πιθανον και τη στατικη μελετη).

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε επικοινωνία με το μηχανικό μου. Είναι ενήμερος. Μου ζήτησε να αποφασίσω και να τον ενημερώσω. Δυστυχώς δεν μπορεί να με βοηθήσει περισσότερο καθώς δεν έχει αντίστοιχει εμπειρία από τέτοια μέθοδο. Και φγια το λόγο αυτό τη φοβάται κιόλας γιατί δεν γνωρίζει πως θα συμπεριφερθεί στα επόμενα χρόνια, τί προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσει και πως αυτή διορθώνονται. Γι'αυτό και η θέση μου είναι αρκετά δύσκολη..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο προβληματάκι με αυτήν την λύση είναι οτι σε περίπτωση μελλοντικής βλάβης των δομικών στοιχείων,εξωτερικά δεν θα είναι αρκετά ανιχνεύσιμα και η επισκευή τους θα θέλει πιο πολύ "δουλειά". Ως λύση θερμομόνωσης πάντως,κατά κανόνα είναι η πιο αποδοτική και προσωπικά αυτήν προτείνω.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όπως θα δείτε έχω λάβει 2 απαντήσεις και οι απόψεις διύστανται. Αν όντως η θερμοπρόσοψη δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά τότε γιατί γίνεται τόσος ντόρος με την θερμοπρόσοψη; Για να πουλάναι οι εταιρείες; Μήπως ενδείκνυται σαν λύση σε σπίτια παλιάς κατασκευής που δεν έχουν καθόλου μόνωση; 

 

Όσο αφορά τη μόνωση δεν είμαι ειδικός και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω αν η διαφορά την μίας μεθόδου με την άλλη έχει σημαντικές - αισθητές διαφορές. Αυτό όμως που καταλαβαίνω ακι βλέπω διαφορά είναι στο αισθητικό κομμάτι. Δηλ. όλα τα σπίτια στη Ρόδο στα 3-5 χρόνια θέλουν ξανά βάψιμο εξωτερικά. ('εχουμε πολλή υγρασία!) Στα συστήματα θερμοπρόσοψης υπόσχονται πως θα ξαναβάψεις μετά από 10-15-20 χρόνια!! Είναι δυνατόν;

 

Βέβαια αν αυτό οφείλεται στο πλέγμα και τον έτοιμο σοβά, τότε πολύ απλά μπορώ να κάνω μόνο αυτό στους εξωτερικούς τοίχους και μέσα ανάμεσα στην τοιχοποιία ν βάλω την εξιλασμένη. 

 

Ποιά η γνώμη σας; Είναι καινούργια κατασκευή και είναι πολύ σημαντικό να πάρψ τη σωστή-βέλτιστη απόφαση.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.