Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ολοκλήρωση Υποβολής Αρχείων - Νέα Υποβολή


Recommended Posts

Έχω 2 ερωτήσεις για όσα μέλη έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία:

 

1) Έχω ανεβάσει όλα τα απαιτούμενα αρχεία για πληρότητα. Τι κάνω; Εκ νέου υποβολή ή περιμένω;

 

2) Ο πελάτης βιαζόταν να εξοφλήσει το πρόστιμο πριν ολοκληρωθεί η αποτύπωση. Τα τετραγωνικά βγαίνουν κατα 2 λιγότερα, κατόπιν της ολοκλήρωσης. Επειδή πρέπει να βγει "επιστροφή χρημάτων", πρέπει να κάνω εκ νέου υποβολή με τα διορθωμένα ή να περιμένω απο τον ελεκτή μηχανικό; Έχει τύχει σε κάποιον το ανάλογο και τι γίνεται;

Παραθέτω συνημμένη εικόνα

allagh

Edited by mikeG
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν κάνεις τίποτα.

2. Η δήλωση είναι σε προσωρινή. Κάνεις επανυποβολή και γυρίζει πάλι σε προσωρινή υπαγωγή με το σωστό πρόστιμο. Αν υπάρχει υπερβάλλον για επιστροφή ....περιμένεις!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι ακριβως...

 

Αν εχεις υποβαλλει και σχεδια, τοτε υπαρχει διαδικασια επιστροφης χρηματων, ψαξε και στο φορουμ και στο υπεκα, ή εν πασει περιπτωσει στο google. Προυποθεση ειναι να γινει τελικη υποβολη με σχεδια, η οποια με την επιστροφη χρηματων ΔΕΝ ξανααλλαζει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το παραπάνω ποσό επιστρέφεται. Ακόμα όμως δεν έχει ανοίξει αυτή διαδικασία. Γι' αυτό έγραψα ....περιμένεις!!!

Πληροφορίες θα βρεις εδώ: http://www.prasinotameio.gr/index.php/el/anakoinoseis/nea-prasinou-tameiou/72-epistrofi-hmiypaithrioi-afthaireta

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου λέτε ότι αν γίνει ολοκληρωμένη υπαγωγή και οι επιστροφές, το πρόστιμο δεν αλλάζει. Υπάρχει όμως και το πρόβλημα με την τιμή ζώνης. Πως μπορεί να είναι οριστικό ένα πρόστιμο, όταν ο λογαριασμός ΔΕΗ λέει 570€, βάσει περιφέρειας 650€ και ο υπάλληλος του δήμου 700€ (μετά απο τηλεφώνημα)... σε περιοχή εκτός σχεδίου (Σαρωνίδα); Εγώ έβαλα 650€ και αναμένω...

Edited by mikeG
Link to comment
Share on other sites

στην ΔΟΥ που έπρεπε να ρωτήσεις όμως δνε ρώτησες για να είσαι 1000% σίγουρος!

 

 

 

ΣαρωνίδαΟικισμός ΕΝΤΟΣ Α.Π.Α.Α. από 15/06/1988 (ΓΕΩ)

 

Μικρότερη Τιμή Ζώνης Για Αυθαίρετα ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ:

ΕΝΤΟΣ σχεδίου (Τοπ. ή Δημ. Κοινότητας): 1500 €

ΕΚΤΟΣ σχεδίου με βεβαίωση Δήμου για ΤΖ>2000 ή 2200 σε<10% εδαφ.έκτασης (Περιφερειακής Ενότητας): 600 €

ΕΚΤΟΣ σχεδίουμε με βεβαίωση Δήμου για ΤΖ>2000 ή 2200 σε>10% εδαφ.έκτασης (Τοπ. ή Δημ. Κοινότητας): 1500 €

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ stavrosa. Να που η αλήθεια ήταν κάπου στη μέση! Ευχαριστώ και τους προηγούμενους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις τους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα, υποβάλλοντας τα αρχεία που απαιτούνται, μου προέκυψαν η εξής απορία:

όταν καταθέτω κατόψεις, τα αρχεία μου είναι περισσότερα από ένα, Ξανακάνω την διαδικασία ωστε να τα υποβάλλω όλα ή πρέπει με κάποιο τρόπο να τα κάνω να είναι όλα σε ένα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.