Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνηση εργοδοτη εκδοσης βεβαιωσης παρακρατησης 20%


Recommended Posts

Τι γινεται στην περιπτωση κατα την οποια ο εργοδοτης (ΝΠΙΔ στην περιπτωση μου) αρνειται να μου εκδοσει βεβαιωση παρακρατησης φορου 20% ?

Υποστηριζει οτι θα την εκδοσει του χρονου! (Δε με ενδιαφερει για ποιο λογο το κανει αυτο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν η παρακράτηση έχει γίνει κατά το έτος 2012, θα πρέπει να στην εκδώσει τώρα για την επισυνάψεις στη φορολογική σου δήλωση.

Εάν όμως έγινε η παρακράτηση εντός του 2013, τότε ναι θα σου τη δώσει το χρόνου, το 2014. Έχουν δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν παρακράτησε τον φόρο αλλά δεν τον απέδωσε, πρέπει να δώσει βεβαίωση παρακράτησης.

 

Η βεβαίωση παρακράτησης δεν σχετίζεται με την δήλωση και τα παραστατικά απόδοσης του φόρου.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν μπορείς να προσκομίσεις βεβαίωση παρακράτησης, η εφορία θεωρεί ότι το 20% το έχεις εισπράξει.

Link to comment
Share on other sites

Τα λογιστήρια σε τέτοιες περιπτώσεις Αλέξη (π.χ. το Λογιστήριο μιας Τράπεζας) εκδίδουν μαζικά όλες τις παρακρατήσεις το επόμενο έτος σε σχέση με αυτό που έγινε η παρακράτηση.

Δεν δίνουν όποτε να 'ναι βεβαίωση παρακράτησης από τη στιγμή που δεν θα τη χρησιμοποιήσεις πουθενά παρά μόνο το επόμενο έτος.

Δεν μπαίνουν στη διαδικασία καν.

Link to comment
Share on other sites

H ΑΠΥ που εκοψα ειχε ημερομηνια το 2012. Δεν εχω εισπραξει ακομη το ποσο. Η εισπραξη θα γινει μεσα στο 2013. Στην ΑΠΥ εχω βαλει τον παρακρατηθεντα φορο. Αυτοι δεν πρεπει να μου εκδοσουν βεβαιωση (και μαλιστα μεχρι τον Φεβρουαριο του 2013) για να την υποβαλω φετος στη δηλωση (εισοδηματα του 2012)?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γενικά το έχω ψάξει αρκετά αυτό το θέμα άκου πως έχουν τα πράγματα........

 

Δεν έχει σημασία η ημερομηνία πληρωμής σου, αλλά η ημερομηνία καταχώρησης της απόδειξης σου στο λογιστήριό τους.

Το λογιστήριό τους είναι υποχρεωμένο να κάνει την καταχώρηση εντός μηνός από την ημερομηνία έκδοσης της απόδειξής σου.

Εάν δεν το κάνει είναι λάθος και σφάλμα τους, αλλά μπορούν να το κάνουν γαργάρα και να την καταχωρήσουν πιο μετά προσκομίζοντας στη Δ.Ο.Υ. ένα έγγραφο ότι την παρέλαβαν πιο μετά (ψευδός αυτό) ή ότι ξεχάστηκε κ.τ.λ.

 

Εν ολίγοις δεν έχει σχέση πότε πληρώθηκες εσύ ή πότε θα πληρωθείς, αλλά έχει σχέση πότε καταχώρησαν αυτοί στα συστήματά τους την απόδειξή σου.

Εάν την καταχώρησαν ως όφειλαν το 2012 που την έκοψες, πρέπει να σου δώσουν βεβαίωση τώρα, άσχετα που δεν πληρώθηκες.

Εάν δεν την καταχώρησαν δεν μπορούν να σου εκδώσουν βεβαίωση και μάλλον αυτό έγινε γιατί δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο που δεν το κάνουν.

Μπορείς να τους κάνεις μανούρα γι΄ αυτό, γνωρίζοντας αυτά πλέον που σου λέω, διότι εάν δεν την καταχώρησαν εγκαίρως έιναι δικό τους πρόβλημα.

Βέβαια μπορούν να ισχυριστούν ότι δεν την πήγες έγκαιρα και άντε να αποδείξεις το αντίθετο.

Κυνήγησέ το όμως, αυτά λέει ο νόμος, όπως στα γράφω.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

H ΑΠΥ κοπηκε στις 21-12-2012. Οποτε μαλλον ειναι αυτο που λες.

 

Άρα περιμενω του χρονου τη βεβαιωση? Και πως θα την περασω τοτε? Θα κανω συμπληρωματικη φορολογικη δηλωση?

Παντως δε νομιζω να γινονται ετσι χυμα και π.χ. στη Γερμανια. Εννοω υπαρχει καλυτερος τροπος. Τεσπα.

 

Εγω υπεθεσα οτι επειδη δινεται μια προθεσμια μεχρι τελη Φεβρουαριου νομιζω για τις βεβαιωσεις παρακρατησης φορου 20%, οτι ειναι για τετοιες περιπτωσεις, δηλαδη για τιμολογια που κοβονται τελη της χρονιας και μεχρι να περαστουν θελουν καποιο χρονο οποτε καθυστερει και η εκδοση των βεβαιωσεων.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Θα την περάσεις στα εισοδήματα του ημερολογιακό έτους που θα εκδοθεί το μονό κακό είναι ότι θα καθυστερήσεις

Εμένα μου έχει τύχει δηλ μου περίπτωση τιμολόγιο μέσα στο 12-12-2012 πχ πλήρωσα το ΦΕΚ στις 10-01-2013 αυτήν την παρακράτηση θα την περάσω την επόμενη χρόνια στο οικονομικό του 2014

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με το συνάδελφο varxo, γιατί υπάρχει ετήσια συσχέτιση αμοιβών - παρακρατήσεων.

Επομένως σε κάθε δήλωση βάζεις τις ΑΠΥ σου για το συγκεκριμένο έτος καθώς και τις παρακρατήσεις φόρου που αφορούν αυτές τις ΑΠΥ. Σε αντίθετη περίπτωση, αν βάλεις την παρακράτηση σε επόμενο έτος, μπορεί να έχεις πρόβλημα. Το έχω συζητήσει με 2 λογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Μια (εκτος νομου) ιδεα ειναι στη φορ. δηλ. να βαλω και μια φωτοτυπια της ΑΠΥ που εκοψα, με υπευθυνη δηλωση οτι δεν μου εχει δωσει βεβαιωση ο εργοδοτης. Φυσικα κατι τετοιο δεν οριζεται απο το νομο, οπως δεν οριζεται τι γινεται με εργοδοτες που δεν δινουν τη βεβαιωση (περα απο το προστιμο που θεωρητικα υπαρχει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.