Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για τακτοποιημένο κτήριο


proedrara

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω αναλάβει την τακτοποίηση με τον 4014 ενός κτηρίου το οποίο περιλαμβάνει ισόγειο διαμέρισμα,διαμέρισμα α ορόφου και δώμα. Ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει στην κόρη του μόνο τον α όροφο και η συμβολαιογράφος προφανώς του ζητά σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας καθώς και για να γίνει αυτή θέλει τον πίνακα των ποσοστών καθώς και κατόψεις και τοπογραφικό. Επειδή δεν είχα ασχοληθεί στο παρελθόν με πίνακα ποσοστών μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?η γενικότερα για την περαίωση αυτής της διαδικασίας και για τα σχέδια που ζητούνται γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα κανεις τις τακτοποιησεις τυχον αυθαιρεσιων...

Μετα θα συσταθει ΟΙ

Η συμβ/φος θα σου βγαλει τις αντικειμενικες αξιες των διαιρετων χωρων

και με βαση αυτες θα ορισεις τα ποσοστα στο οικοπεδο δλδ. αξια χωρου προς συνολικη αξια...

Θα κρατησεις και χιλιοστα για τυχον υπολοιπα του σδ...Υποθετω οτι εχεις ισογειο, α' οροφο και "αερα"

Αρα θες τρεις βεβαιωσεις

και μια για τον χωρο που θα γινει η μεταβιβαση.

Στην συσταση θα επισυναφθει τοπογραφικο και κατοψεις των χωρων και πινακας δαπανων..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όσα λέει ο Δημήτρης (καλησπέρες!), δες και ένα πολύ χρήσιμο αρχείο σχετικά με τη συμπλήρωση του πίνακα χιλιοστών, το οποίο το βρίσκεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι, πλην ομως,

ειναι λιγο...υπερβολικός αυτος ο πινακας.....

 

ας απλουστευσουμε λιγο...την ζωή μας...

δλδ

-οχι η στηλη 4 [δωματια]

- στηλη 5...θα γραφει το εμβαδον... καθαρα τμ.

- στηλη 6 εμβαδον μικτα

[στηλη 6 υψος ...οχι]

στηλες 7-8-9 [περι ογκου...οχι

-στηλη 14 οχι..

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα κανεις τις τακτοποιησεις τυχον αυθαιρεσιων...

Μετα θα συσταθει ΟΙ

Η συμβ/φος θα σου βγαλει τις αντικειμενικες αξιες των διαιρετων χωρων

και με βαση αυτες θα ορισεις τα ποσοστα στο οικοπεδο δλδ. αξια χωρου προς συνολικη αξια...

Θα κρατησεις και χιλιοστα για τυχον υπολοιπα του σδ...Υποθετω οτι εχεις ισογειο, α' οροφο και "αερα"

Αρα θες τρεις βεβαιωσεις

και μια για τον χωρο που θα γινει η μεταβιβαση.

Στην συσταση θα επισυναφθει τοπογραφικο και κατοψεις των χωρων και πινακας δαπανων..

 

Έχω τακτοποιήσει όλο το κτήριο γιατί δεν είχε άδεια ,συν τις λοιπές παραβάσεις. Η κατασκευή έχει ισόγειο,ά όροφο,ένα δώμα(πλυσταριό) και τον αέρα γιατί έχει υπόλοιπο συντελεστή. Η μεταβίβαση αφορά τον πρώτο και τον αέρα. Οπότε απευθύνομαι στη συμβολαιογράφο για αντικειμενικές! Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το καθαρο εμβαδον ειναι "μετα των εσωτερικών τοιχων"
μονο ετσι βγαίνει ακρη...

 

Αλλοιως θα ειμασταν ολοι στα δικαστηρια για ...τρεις ζωές...,

αν καθε φορα καποιος μετρουσε το παχος του τοιχου όπου ο σοβας  εγινε  μερικα χιλιοστα παχυτερος...και προσθεσε και ο μπογιατζης  τα δικα του......

 

δλδ. αν θες να γραψεις "καθαρο εμβαδον, χωρις την εσωτερικη τοιχοποιία"

θα πρεπει να γραψεις

α] εμβαδον μικτο μετα των κοινοχρήστων της οικοδομης

β] εμβαδο  χωρων  μετα της  εσωτερικής   τοιχοποιίας

γ] εμβαδο χωρων χωρις την  εσωτερικη τοιχοποιία...

 

[σε ενα μεγαλο ποσοστο διαμερισματων...πολλοι τοιχοι δεν γινονται...γι αυτο και η "μη αυθαιρεσια"  της  διαφορετικης  διαρρυθμισης..].

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πω, ισχύει η Στήλη 5 του οδηγού, έτσι δεν είναι?

 

Όνομα στήλης: ΕΜΒΑΔΟΝ ΧΩΡΟΥ

Τετραγωνικά των χώρων. Στην επιφάνεια των χώρων προσμετράμε τους τοίχους τους. Μεταξύ δύο όμορων διαμερισμάτων μετράμε τον μισό τοίχο. Στους τοίχους που γειτονεύουν με κοινόχρηστους τους μετράμε ολόκληρους.

 

ή ουσιαστικά προτείνεις να αναγράφονται 2 εμβαδα, ένα καθαρό κι ένα μικτό?

Link to comment
Share on other sites

σωστα για τους τοιχους ...

 

μετρωνται ολοι οι εσωτερικοι  οι προς τα κοινοχρηστα τοιχοι-  και ο  "μισός"  μεταξυ δυο  αυτοτελων διαμερισματων...

 

αυτα ειναι τα "καθαρα".

 

Επί πλέον,  υπολογίζεται  και η αναλογια των κοινοχρηστων [λεβητοστασιο,  εισοδος, σκαλες, αποληξη κλιμακοστασιου κλπ]  και εχουμε το "μικτο εμβαδον"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ό,τι δηλαδή γίνεται κ με τον όγκο!

 

σε ευχαριστώ πολύ - είναι η πρώτη μου κ εμένα επαφή με την κατανομή χιλιοστών κ λίγο τα φοβάμαι :confused:

 

να κάνω κ ακόμη μία ερώτηση, αν κ απ' ό,τι κατάλαβα μάλλον θα πρέπει να μου πει ο συμβολαιογράφος:

 

σε πρώην υπόγεια αποθήκη που τακτοποιήθηκε ως ισόγεια κατοικία, την αξία της θα την έχει προσδιορίσει ο συμβολαιογράφος? (κ αρα απο την αξία θα προκύψουν τα χιλιοστά..?)

 

αυτή η ισόγεια κατοικία είναι σε οικόπεδο με κλίση κ καταλαμβάνει το μισό της άνω κάτοψης. προσμετρώ στα τ.μ. μου το πάχος του τοιχείου (που από πίσω είναι χώμα) ?

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.