Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κλείνει" το επάγγελμα το μηχανικού


MAKAP

Recommended Posts

Θεωρώ ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον το σημερινό (10/4/2013) άρθρο της Ρούλας Σαλούρου στο capital.gr για το επάγγελμά μας και, κυρίως, τα στοιχεία που αναφέρονται στην αδυναμία των μηχανικών αλλά, ιδιαίτερα, και των νέων μηχανικών, να πληρώσουν τις εισφορές τους.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει από την εφαρμογή του νόμου που προβλέπει την περαιτέρω αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών στους Μηχανικούς, με υποχρεωτική ένταξη ανά τριετία σε ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία, αλλά και με την συνεχιζόμενη απόδοση εισφορών υπέρ του Ταμείου Αλληλεγγύης, στο οποίο όμως οι Μηχανικοί δεν μπορούν να ενταχθούν.

 

Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και νομίζω ότι πρέπει όλοι να ενημερωθούν.

 

Πηγή: www.capital.gr

 

Click here to view the είδηση

Edited by MAKAP
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το προβλημα ειναι πως να κρατησουμε ανοιχτο ΕΜΕΙΣ το επαγγελμα μας οχι πως να το κλεισουν ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ που δυστηχως πολλοι απο τους καποιους αλλους ειμαστε και εμεις!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς offtopic αλλά αν μου έρθει κάνα τυπάκι από αυτούς που σχολιάζουν από κάτω, θα κρατήσω το δέρμα του για προβιά στο γραφείο μου.

Αλλά ξέχασα, δεν είναι στο χέρι του, θα έρθει θέλει δε θέλει σε λίγο καιρό. Ελπίζω να το απολαύσει το γδάρσιμο, έχω και αναπαυτικές καρέκλες!

(μαυρίστε με άφοβα)

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ομως οι συναδελφοι δεν χαμπαριαζουν και επιμενουν να

κινουνται ασυντονιστα ο καθενας , νομιζοντας οτι θα γινει ενα θαυμα και

θα γλιτωσουν μονο αυτοι , ενω οι αλλοι θα εξαφανιστουν , ο καθενας για την παρτη του , φυσικα τα χειροτερα ερχονται διοτι , σπιτια δεν κτιζονται πια και

η πιτα καθε χρονο μικραινει ολο και πιο πολυ , οι πιο αδυνατοι θα αφανιστουν εντος 2014 και οι

υπολοιποι θα ακολουθησουν με παραταση 1-5 χρονων , ουτε καν αυτη η προβολη στο μελλον

δεν συσπειρωνει τους συναδελφους γυρω απο τον κοινο κινδυνο . οσο για την πολυποθητη αναπτυξη που σας υποσχονται

οι πολιτικοι θα αργησετε πολλα χρονια να την δειτε ισως και πανω απο 15 .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από τα σχόλια καταλαβαίνεις το κόμπλεξ του καθενός και την ασχετοσύνη του σε θέματα Μηχανικών...

 

Καταλαβαίνεις και κάτι άλλο... Ότι το +80% του πληθυσμού είναι παντελώς άσχετοι και ξερόλες. Το μόνο που ξέρουν να λέν είναι ποιος έφαγε, τι έφαγε αοριστίες που τις κολλάνε σε κάθε θέμα...

Γι'αυτο δεν θα πάει ποτέ μπροστά η χώρα και παθαίνει ότι παθαίνει γιατί αποτελείται απο ηλίθιους ανθρώπους.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

ποιος ασχολειτε με 5 κομπλεξικους που ουτε εξω απο το πολυτεχνειο δεν μπορουν να περασουν? σημασια εχει το δικο μας προβλημα και οχι το τι θα γραψουν μερικοι ασχετοι και προφανως ανεργοι τενεκεδες. Το προβλημα ειναι οτι ναι το επαγγελμα φθινει και το ταμειο μαλλον παει για καταρρευση. Δεν ειναι τυχαιο,βολευει και το κατεστημενο του χωρου μας αλλα και το οτι θα μας χωσουν στο νεο μεγαλο εννιαιο ταμειο με συνταξη 5 κατοσταρικα και παροχες υγειας του τυπου.....ριξτου ενα στεφανι να τελειωνουμε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι γιατι δεν κανουμε τιποτα??

ἕχουμε καταντησει ορισμενοι γραφικοι.....και εγω μεσα σε αυτους.....

ερχεται σημερα ο μοναδικος μεστης που ''συνεργαζομουν'' και μου δειχνει μνμ στο κινητο του απο ''συναδελφο'' ...70 ευρω πεα......και φυσικα του λεω αστο φιλε .....μην μου ξαναφερεις δεν αξιζει πλεον να ασχολουμαι....

και παω στο μαστορα να αλλαξω λαδια στο σκουτερακι και μου λεει 50 ευρω....για δουλεια 2 λεπτων και κοστος αναλωσιμων 2-3 ευρω...η το καλυτερο μολις γυρναω απο γνωστο σοκολατομαγαζο.....και εχει 19.80 τα σοκολατακια....ελεος πια!!!

ας ριξουμε τις τιμες στο 50αρικο αλλα οταν πεσουν και τα υπολοιπα αγαθα και υπηρεσιες??

και κλαιγομαστε οτι δεν εχουμε να πληρωσουμε τις υποχρεωσεις μας!!!!!

γιατι οταν ειχαμε ελαχιστες αμοιβες ειχαμε και μια αξιοπρεπεια????τοσα ειναι κυριε λυπαμαι ειναι καθορισμενα απο το τεε μας...και μας ελεγαν οκ ευχαριστω!!

 

εχω αδικο πειτε μου??

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να έβλεπα έναν καραγκιόζη "επιστήμονα" που κάνει ΠΕΑ με 50 ευρώ...Αν και ξέρω ότι θα είναι ή ψιλοσυνταξιούχος που το κάνει από το σπίτι του γιατί δεν μπορεί να κουνηθεί ή κανά παιδάκι που χατζηλικώντεται από τους γονείς του και κάνει καμιά δουλίτσα μην τον πουν οι φίλοι του άνεργο και πως θα χτυπήσει γκόμενες....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.