Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής καταγγελία εργολάβου στο ΙΚΑ


Protaris

Recommended Posts

Ιστορικό:

Ενας εργολάβος με τον συνεργάτη του μηχανικό ανέλαβαν να επισκευάσουν αρχαίο (περίπου 120 χρόνων) καλύβι στο χωράφι μου. Το καλύβι αυτό ανήκε πρίν το αγοράσω με το χωράφι στην ίδια οικογένεια για εκατό τουλάχιστον χρόνια. Είχε στην νότια πλευρά του αποθήκη 14 τ.μ. με σκεπή για δεκαετίες και χαμηλή σοφίτα τα οποία ουδέποτε είχαν δηλωθεί στο Ε9. Εγκαταλελειμένο το καλύβι ύστερα απο το '85 η σκεπή του μαζί με αυτή της αποθήκης κατέπεσαν και λεηλατήθηκαν αρκετές φορές σε πέτρες και ξύλα ώσπου όταν το αγόρασα εγώ είχε απομείνει ελάχιστο μέρος εκατέρωθεν της στέγης του καλυβιού και απο την αποθήκη μόνον το θεμέλιο της και ελάχιστο μέρος του γύρω πετρινου τοίχου τους

 

Ήθελα να επισκευάσω μόνο το καλύβι ώς είχε που ήταν στα χαρτιά όμως ο μηχανικός, συνεργάτης του εργολάβου , πρότεινε να επισκευαστούν επίσης αποθήκη και σοφίτα, μαλιστα ψηλόντας λίγο τη σοφίτα, λέγοντας ότι μπιορούσαν να δηλωθούν στον νόμο περι αυθαιρέτων σαν επισκευή προυπάρχουσας αυθαιρεσίας. Όμως δεν την δήλωσε έτσι αλλα ότι κατασκευάστηκαν μετά το 2004 και σαν μόνιμη κατοικία μου !

 

Οταν τα είδα και του ζήτησα να τα αλλάξει είπε ότι δεν του το επιτρέπει το σύστημα. Στο μεταξύ ο αλβανός εργολάβος του αφού είχε κάνει προσφορά και υπογράψαμε σύμβαση έργου το είχε κτίσει αστραπιαία. Όταν ζήτησα να βγεί άδεια μικρής κλίμακας ο μηχανικός είπε ότι δεν ήταν δυνατόν να βγεί όσο εκκρεμούσε η ολοκλήρωση της δήλωσης του αυθαιρέτου. Και όταν ρώτησα τι γίνεται έως τότε με το ΙΚΑ μου είπε ο αλβανός "εμείς δεν είμαστε εδώ, δεν υπάρχουμε μέχρι να βγεί ο ΑΜΟΕ"

 

Κτίζοντας για πρώτη φορά πίστεψα ότι ήξεραν τι έκαναν, αλλωστε στο μηχανικό είχα πάει συστημένος απο άτομο που θεωρείται παράγων του τόπου και πολύ ευυπόλυπτος. Εγω και η σύζυγος μου είμαστε Αθηναίοι που πρόσφατα μετακομίσαμε εδώ για την περίφημη φυσική ζωή και δεν καταγόμαστε απο εδώ συνεπώς δεν ξέρουμε κανεναν

 

Στην πραγματικότητα όμως όλα ηταν ψέματα. Οταν πήρε όλα τα λεφτά της σύμβασης ο αλβανός, χωρίς να έχει τελειώσει, αρχισε να ζητάει παραπάνω λεφτά για να το τελειώσει. Βλέποντας ότι δεν υπήρχε περίπτωση να του δώσω και επειδή δεν είχε ρευστότητα ζήτησε τα ένσημα του ΙΚΑ πρίν βγεί ο ΑΜΟΕ. Τον ρώτησα πόσα νόμιζε ότι θα έβγαιναν, είπε περίπου 2,500 ευρώ και του τα έδωσα. Τα πήρε αυτός όμως πάλι δεν τελείωσε τα έργα και ύστερα ... εξαφανίστηκε!

 

Κατήγγειλα την σύμβαση με τον εργολάβο εξωδίκως ωστε να μην έχει δικαίωμα να έρχεται πλέον στο χωράφι, και τον μηχανικό στο ΤΕΕ μετά που έμαθα ότι μπορούσα να διορθώσω και να υποβάλω σωστά τη δήλωση. Η αίτηση μου στο ΤΕΕ για αλλαγή μηχανικού χωρίς την οικοιοθελή του παραίτηση εγκρίθηκε, Εσπευσα επίσης να κάνω όλες τις νομικές ενέργειες που μπορούσα να τακτοποιήσω πλέον μόνος μου, τις οποίες οι απατεώνες δεν είχαν κάνει.

 

Κατέθεσα λοιπόν την σύμβαση έργου στην Εφορία, που έπρεπε να το έχει κάνει ο εργολάβος και δεν το είχε κάνει. Κατήγγειλα ότι δεν μου έχει παραδώσει τιμολόγια για τις εργασίες που έχει κάνει ούτε για τα υλικά που έπρεπε να είναι στο όνομα μου. Άνοιξα μάλιστα ΑΜΟΕ σαν επισκευή σε καλύβι πρό του '55 με πίνακα 3 που μου έβγαλε άλλος μηχανικός αφού έκανε επιτόπου όλες τις μετρήσεις, Διαπιστώνοντας άλλο ένα απο τα ψέματα με τα οποία μηχανικός και εργολάβος με είχαν παγιδεύσει

 

Ανακοίνωσα στον εργολάβο ότι υπάρχει ΑΜΟΕ και νόμιζα ότι εκεί θα τελείωνε. Ομως 3 μήνες μετά ο αλβανός που ουδέποτε πλήρωσε τα ένσημα των εργατών με τα 2500 που του είχα δώσει έκανε ψευδή καταγγελία με κάποιον άσχετο ζητώντας απίστευτα μεροκάματα. Συγκεκριμένα πανω απο τα διπλά απο όσα βγάζει ο πίνακας 3 του μηχανικού, και πανω απο τα τριπλά απο όσα έβγαλε τελικά στον ΑΜΟΕ το σύστημα του ΙΚΑ.

 

Τωρα μου λένε στο ΙΚΑ να μην πανικοβάλομαι και να κάνω ένσταση. Εχουν επιδικάσει όλα τους τα ένσημα χωρίς καμία απόδειξη ότι εργάστηκαν και χωρίς υπεύθυνες δηλώσεις κανενός. Στο μεταξύ ο εργολάβος τρομοκράτησε όλους τους πραγματικούς εργάτες που δεν μου δίνουν τους αριθμούς μητρώου τους ώστε να κολλήσω έστω και πληρώνοντας ξανά, τα ένσημα σε όσους εργάστηκαν και για όσο εργάστηκαν. Η επιδίκαση μαζί με τα πρόστιμα βγαίνει 6,000 ευρώ. Τι ακριβώς μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by Protaris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Παίρνω το θάρρος να σας απαντήσω παρ' ότι δεν είμαι κατάλληλα καταρτισμένος

ως προς το πρόβλημά σας,καθώς είμαι ιδιώτης.

 

Στενοχωριέμαι αφάνταστα όταν διαβάζω περιπτώσεις σαν τη δική σας,όπου λόγω αμάθειας

ή ημιμάθειας επέρχεται μία άσχημη κατάσταση εξαιτίας γεγονότος που κανονικά θα έπρεπε

να είναι πηγή χαράς για εσάς και τους οικείους σας(το κτίσιμο ή η επισκευή του κτιρίου σας).

 

Στο δια ταύτα λοιπόν,από το search που έκανα βρήκα τα παρακάτω:

 

1) Την Ε41/271/1-10-2007 εγκύκλιο του ΙΚΑ που αφορά τον τρόπο ελέγχου των καταγγελιών

για οικοδομικά ένσημα

 

2) Ένα αντίστοιχο θέμα από το site που φιλοξενούμαστε σχετικό πάλι με καταγγελία ενσήμων

Διαβάστε το,ίσως να βγάλετε χρήσιμα συμπεράσματα για το που πρέπει ν' απευθυνθείτε,

ώστε να λύσετε το πρόβλημά σας στα πλαίσια των νόμων και των διατάξεων,όσο πιό

ανώδυνα γίνεται.

 

Ειλικρινά σας εύχομαι να ξεμπερδέψετε το γρηγορότερο δυνατόν και με το καλύτερο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να υπάρχουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ή έστω είσπραξης ώστε να τις χρησιμοποιήσετε στα δικαστήρια. Δεν είμαι σε θέση να επιδικάσω, αλλά αν είναι έτσι όπως τα λέτε τα πράγματα, νομίζω ότι σωστά έχετε κινηθεί, πλην του ότι πρέπει να μην εμπιστεύεστε εύκολα στις μέρες μας....

Θεωρώ ότι έπρεπε από χτες να έχει αναλάβει την υπόθεση δικηγόρος για να σας κατευθύνει....

Link to comment
Share on other sites

Οι αποδείξεις του αλβανού έχουν ευτυχώς όλες την σφραγίδα που έχει και η συμβασή μας. Μια αυτοψία θα αποδείξει αμέσως ότι απο το έργο που εκτέλέσε, βάση σύμβασης και τα λεφτά που εισέπραξε έχει ήδη αρπάξει 10,000 ευρώ παραπάνω. Παρχείχα αυτές τις αποδείξεις στο ΙΚΑ στην προκαταρκτική συζήτηση ΠΡΙΝ την ένσταση, δεν φάνηκε να ιδρώνει τ'αφτί τους. Είχαν μια απάντηση για όλα. Αν έκανε παραπάνω έργα; μου λενε. Δεν θα το αποδείξει η αυτοψία; τους λέω. Κύριε μου εμείς δεν είμαστε δικαστήριο, μου λένε. Τότε πως διάολο μου επιδικάζετε 6000 ευρώ χωρίς αποδείξεις ότι εργάστηκε; Μα αφού τον πληρώσατε. Εργαλάβος είναι να μην τον πλήρωνα;

 

Μύλος η υπόθεση, απο την προκαταρκτική συζήτηση έχω σχηματίσει μια εντύπωση ότι το ΙΚΑ βλεπει τον πολίτη σαν την "πηγή του χρήματος" και το μόνο που ζητά είναι οτιδήπιοτε απο οπιοονδήποτε απατεώνα σαν πρόσχημα για να του αρπάξει όσα να ναι. Να μη πώ ότι μπιορεί και να τους δίνουν και πιοσοστά όλων αυτών των αλβανών και μη που τους πανε το πρόσχημα που χρειάζονται για να ληστέψουν τους πολίτες...

 

Σχετικά με την επισήμανση σου Γιαννη προσπαθούμε απο το Σεπτέμβρη να βρούμε δικηγόρο. Ο πρώτος αποδείχτηκε κολητός του μηχανικού που ήθελε να στραφεί μόνον εναντίον του Αλβανού. Αυτό δεν έλυνε την υπόθεση διότι όταν προχωρούσε, επειδή μηχανικός και αλβανός είναι συμμορία, απλά θα μας πρόδιδαν στο δικαστήριο. Ο δεύτερος ήταν σύσταση του ηλεκτρολόγου του Αλβανού που παρίστανε τον φίλο μας και εχθρό του. Αμέσως αρχισε κάτι ενέργειες παράξενες, να προσπαθεί να έρθει σε συμβιβασμό με τους αντιδίκους χωρίς καν να του το έχουμε ζητήσει ή να έχει κάνει αγωγή. Τον εγκαταλείψαμε και πήγαμε στον δικηγόρο της τραπεζας για να συνυφάνουμε συμφέροντα. Αυτός για 2,5 μήνες έλεγε διαρκώς ότι την άλλη εβδομάδα θα κάνει την αγωγή μέχρι που τον αφήσαμε και αυτόν. Αποδείχτηκε φίλος του προεστού που μας σύστησε στο μηχανικό όστις, ο προεστός, αποδείχτηκε πρόσφατα ότι μας ψαρεύει 6 μήνες τώρα σε συζητήσεις για να ρουφιανεύει στον μηχανικό, ενώ σε μάς παρουσιαζότανε οτι καταδίκαζε τις πράξεις του και μας έλεγε χαρακτηριστικά "να τους πηδήξετε και τους δυο"...!

Edited by Protaris
Link to comment
Share on other sites

.....

....προσπαθούμε απο το Σεπτέμβρη να βρούμε δικηγόρο. Ο πρώτος αποδείχτηκε κολητός του μηχανικού που ήθελε να στραφεί μόνον εναντίον του Αλβανού. Αυτό δεν έλυνε την υπόθεση διότι όταν προχωρούσε, επειδή μηχανικός και αλβανός είναι συμμορία, απλά θα μας πρόδιδαν στο δικαστήριο. Ο δεύτερος ήταν σύσταση του ηλεκτρολόγου του Αλβανού που παρίστανε τον φίλο μας και εχθρό του. Αμέσως αρχισε κάτι ενέργειες παράξενες, να προσπαθεί να έρθει σε συμβιβασμό με τους αντιδίκους χωρίς καν να του το έχουμε ζητήσει ή να έχει κάνει αγωγή. Τον εγκαταλείψαμε και πήγαμε στον δικηγόρο της τραπεζας για να συνυφάνουμε συμφέροντα. Αυτός για 2,5 μήνες έλεγε διαρκώς ότι την άλλη εβδομάδα θα κάνει την αγωγή μέχρι που τον αφήσαμε και αυτόν. Αποδείχτηκε φίλος του προεστού που μας σύστησε στο μηχανικό όστις, ο προεστός, αποδείχτηκε πρόσφατα ότι μας ψαρεύει 6 μήνες τώρα σε συζητήσεις για να ρουφιανεύει στον μηχανικό, ενώ σε μάς παρουσιαζότανε οτι καταδίκαζε τις πράξεις του και μας έλεγε χαρακτηριστικά "να τους πηδήξετε και τους δυο"...!

 

Οκ όλα αυτά, άλλα το φόρουμ των μηχανικών δεν είναι εκπομπή Νικολούλη «Φως στο τούνελ».

Όπως αντιλαμβάνεσαι έχεις μεν την ηθική συμπαράσταση όπως τα περιγράφεις στο θέμα, αφού όμως δεν υπάρχει κάτι να προστεθεί από τεχνική σκοπιά καλό είναι να περατωθεί εδώ.

 

Καλά κουράγια και καλό αποτέλεσμα.

 

Το θέμα κλειδώνει μέχρι να το δει ο αρμόδιος συντονιστής.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πολύ σωστά το κλείδωσε ο συνάδελφος, αφού από τεχνικής απόψεως, νομίζω ότι ήταν να πούμε το είπαμε. Οπότε παραμένει κλειδωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.