Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η δήλωση 4014 διαφορετικής διαμερισμάτωσης "απαγορεύει" στη συνέχεια την αλλαγή χρήσης του χώρου.....


Recommended Posts

Το έγγραφο.

 

Γιατί τότε δεν κάνει αναφορά στην εγκύκλιο 7 και να πεί οτι η τάδε παράγραφος καταργείται, λέω εγω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η παράγραφος Α2 δεν πετάει το μπαλάκι στις ΥΔΟΜ.

Λέει απλά ότι άμα αυτό που ζητάς πληροί τις πολεοδομικές προϋποθέσεις, δώσε την άδεια.

 

περίπτωση 1.

έχω προσθήκη κατ'επέκταση σε Ο.Ι.

Μπορώ να βγάλω αλλαγή χρήσης; Όχι.

 

περίπτωση 2.

έχω προσθήκη κατ' επέκταση σε άλλη Ο.Ι.

Μπορώ να βγάλω αλλαγή χρήσης σε δική μου Ο.Ι; ναι.

 

 

Σε περίπτωση προσθήκης, τα πράγματα ελέγχονται και με την παράγραφο 49 του 4030.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα μιας και έθεσες το θέμα θα ήθελα να την αποψη σου και διορθωσε με αν κάπου κάνω λάθος.

Απο την παρ.2 της ενότητας Α του εγγράφου αντιλαμβάνομαι οτι το "μπαλάκι" πάει στις ΥΔΟΜ,

η παρ.4 είναι που τα μπερδέυει, με λιγα λόγια:

είναι δυνατόν να εκδόσουμε άδεια σε ακίνητο με νομιμως υφιστάμενες κατασκευές και αυθαίρετα που έχουν δηλωθεί?

για λόγους οικονομίας διοικητικών πράξεων (ανήκουστο) λέει έιναι δυνατή η η χόρηγηση μιας διοικητικής πράξης και μάλιστα δίνει το παράδειγμα "κατασκευή προσθήκη και αποπεράτωση αυθαιρέτου"

δηλαδή αν σε ένα ακίνητο έχω νομίμως υφιστάμενο κτίσμα 100τ.μ. και ακόμη ένα αυθαίρετο στα μπετά 100τ.μ. με συνολική επιτρεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. μπορώ να εκδόσω άδεια προσθήκης κατ' επέκταση π.χ. 50 τ.μ. για το νομίμως υφιστάμενο και να αποπερατώσω το αυθαίρετο? με τις εξής υποπεριπτώσεις α) το αυθαίρετο μπορεί να νομιμοποιηθεί και β) το αυθαίρετο δεν μπορει να νομιμοποιηθεί?

Ναι μπορείς σε νομίμως υφιστάμενο με ρυθμισμένους χώρους να βγάλεις άδεια.

Με την προϋπόθεση βεβαίως ότι, έχεις υπόλοιπο ΣΔ.

Δηλαδή, 100 τ.μ. με άδεια και 100 τ.μ. ρυθμισμένα και υπόλοιπο ΣΔ 50 τ.μ. βγάζεις άδεια προσθήκης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, ακριβώς. βγάζεις άδεια προσθήκης αρκεί να αφαιρέσεις από την υπολειπόμενη δόμησή σου και τα τακτοποιημένα τετραγωνικά.Αυτό εφαρμόζεται ήδη από πολλές πολεοδομίες αλλά δυστυχώς ορισμένες ακόμη το αρνούνται. Ελπίζω μετά το τελευταίο έγγραφο να αρθούν και οι τελευταίες αντιρρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά δεν θα έπρεπε να γίνει έστω και μια αναφορά στην προυπόθεση της περίσσειας Σ.Δ. έστω κατα πλεονασμό μόνο και μόνο για να αρθούν οι όποιες ασάφειες σε σχέση με παλαιότερες εγκυκλίους. Ή έστω να συνοψιστούν όλα σε ένα έγγραφο, εγκύκλιο, Υ.Α., Π.Δ. ή ότι θέλετε εσείς αρκεί να αφανιστεί ο σημερινός κυκεώνας νομοθετικών διατάξεων, εγκυκλίων, διευκρινήσεων, εγγράφων κ.α. και αναφέρω ως παραδειγμα την παρ. 5 της Ενότητας Β της Εγκυκλίου 1/12

 

"σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών λόγω διαπίστωσης αυθαιρεσιών σε κτήριο, που ανεγείρεται με βάση οικοδομική άδεια, η συνέχιση χορηγείται μετά την υπαγωγή των αυθαιρεσιών στο ν.4014/2011 και την περαίωση της σχετικής διαδικασίας. Συγκεκριμένα εάν οι αυθαίρετες δεν είναι αποπερατωμένες πρέπει να προηγηθεί η έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης (παρ. 17, άρθρο 24, του ν.4014/2011) και μετά να επιτραπεί η συνέχιση οικοδομικών εργασιών στο τμήμα του κτηρίου, που ανεγείρεται σύμφωνα με την οικοδομική άδεια."

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μήπως γνωρίζουν την ελληνική γλώσσα;;;; Το συντακτικό;;;; Τον ορθό και κατανοητό λόγο;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο.

 

Μετά απο ερώτηση στην εδώ ΥΔΟΜ στην συγκεκριμένη περίπτωση υπερισχύει η εγκύκλιος 7

μου είπαν για να υπερισχύει το έγγραφο πρέπει να έιναι κατάλληλα διαβαθμισμένο και το εν λόγω έγγραφο δεν έιναι.

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο...αυτό θεωρώ και εγώ. Δεν μπορεί έγγραφο να καταργήσει εγκύκλιο όπως εγκύκλιος να καταργήσει νόμο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ερώτηση στην εδώ ΥΔΟΜ στην συγκεκριμένη περίπτωση υπερισχύει η εγκύκλιος 7

μου είπαν για να υπερισχύει το έγγραφο πρέπει να έιναι κατάλληλα διαβαθμισμένο και το εν λόγω έγγραφο δεν έιναι.

 

Και το παρόν έγγραφο κοινοποιείται στην ...Πολεοδομία Καβάλας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ως απάντηση σε έρωτημα που είχαν θέσει. Η υπάλληλος απορρημένη μου είπε οτι ουσιαστικά δεν παίρνει απάντηση στο ερώτημα που είχε κάνει, θα το συζητήσουν και με τους υπόλοιπους υπαλήλους και θα δουν τι θα πράξουν. Επικρατεί γενικώς σύγχυση, σε λίγο θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε και εν συνεχεία θα αναθεωρήσουμε αυτά που δεν ξεχάσαμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.