Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση με 4014 pilotis που δεν έχει υπέρβαση δόμησης


Recommended Posts

Και φρόντισε να προλάβεις με τον 4014, γιατί αν περιμένεις τον καινούργιο νόμο μάλλον δεν θα συμφέρει......

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνετε.

Πραγματικά εκτιμώ πολύ την βοήθεια σας και τις απαντήσεις σας που είναι άκρως διαφωτιστικές.

 

Μία ακόμη ερώτηση που έχω και ξέρω ότι βγαίνω εκτός θέματος είναι το κόστος σε αυτή την περίπτωση.

Για να ενταχθεί η νομιμοποίηση με το 4014 είναι 500 ευρώ ή παίζουν κάποιο ρόλο και τα τετραγωνικά οπότε το παράβολο μπορεί να είναι και 1000 ευρώ?

 

Τέλος για να έχω μία ιδέα πόσο θα κοστίσει η νέα άδεια? Είναι κάτι που θα μου το καθορίσει το σύστημα αμοιβών ή μπορώ να το βρω με κάποιο άλλο τρόπο, ώστε να είμαι προετοιμασμένος σε τυχόν ερώτηση του ιδιοκτήτη.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

παίζουν κι άλλα παράβολα.

Κάνε δοκιμές εδώ

http://www.meleth.gr/index-3.html

ή βάλε το υπό ένταξη ακίνητο στο σύστημα του ΤΕΕ με πρόχειρη υποβολή και στα υπολογίζει όλα.

Μη παραλήψεις φυσικά και την αμοιβή Μηχανικού για την ένταξη. Με 1500 ξεκινά το σύστημα του ΤΕΕ + τοπογ. ή αποτυπώσεις που απαιτηθούν.

 

Για τις αμοιβές νομιμοποίησης κάνε σωστή προετοιμασία. Βάλε τα νόμιμα απαιτούμενα από το ΤΕΕ για αμοιβές αποτύπωσης αρχιτεκτονικών ή και στατικών και συνυπολόγισε κάποιον ειδικό χρόνο για την πολεοδομική διαδικασία.

Αν κάνεις νομιμοποίηση και προσθήκη μαζί άλλο συνδυασμό.

 

Στο λινκ που σου έδωσα έχει και πρόγραμμα για υπολογισμό αμοιβών αδειών κλπ.

Για το κόστος στο Τοπογραφικό διάγραμμα υπολόγισε και το κόστος (συμμετοχής) για συνυπογραφή (τουλάχιστον) μαζί σου για την εξάρτηση σε ΕΓΣΑ.

 

 

Καλή διασκέδαση και αυτά πια πρέπει να τα μάθεις μόνος σου.

(Αν δεν τα μάθεις καλά και δεν τα κάνεις καλά εσύ θα χάνεις λεφτά.)

 

Υ.Γ.

Αν σε άγχωσα καλό είναι για να προσέξεις.

 

Καλή επιτυχία και φτιάξε του ένα όμορφο και λειτουργικό σπίτι για τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γειά σας.

Εχω  περίπτωση πολυκατοικίας με πυλωτή (ανοιχτή χωρίς καμία παράβαση) η οποία εντάχθηκε στον 4014 και είμαι στη διαδικασία έκδοσης αδείας με το άρθρο 26.

Στον 4014 θα πρέπει να καταγράψω την πυλωτή και αν ναί πώς αφου δεν υπάρχει καμία υπέρβαση του Σ.Δ.?                                     

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον βγάζεις άδεια νομιμοποίησης δε θα αναφέρεις την pilotis στον 4014.Θα τα δείξεις όλα στην πολεοδομία και στα σχέδιά σου.Αν θες μπορείς να την αναφέρεις στα πρόσθετα στοιχεία σε μια μορφή τεχνικής εκθεσης .Αυτό που κατάλαβα είναι πάντως πως ολόκληρη η πολυκατοικία είναι αυθαίρετη και νομιμοποιείται, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στη σελίδα.
Είναι η πρώτη φορα που γράφω γιατί έχω βρεθεί και εγώ σε ένα μικρό αδιέξοδο σε σχέση με τα αυθαίρετα.

 

Η δικη μου περίπτωση είναι διώροφη κατοικία με pilotis που έχει μετρήσει στη δόμηση. (Οικοδομη 1983)

Αργότερα ο ιδιοκτήτης έκλεισε την pilotis και την μετέτρεψε σε διαμέρισμα.

 

Στην δική μου περίπτωση δεν υπάρχει Υ/Δ ή Υ/Κ αφού τα τετραγωνικά της pilotis είναι δηλωμένα στην άδεια.

 

Η απορία μου λοιπόν είναι αν στην περίπτωση αυτή τακτοποιούμε με αναλυτικό προυπολογισμό για τις διαφοροποιήσεις στο ισόγειο και τις αλλαγές στην όψη ή υπάρχει κάτι άλλο.

 

Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει κάποια ιδέα θα το εκτιμούσα πολύ.

Καλό απόγευμα σε όλους

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.