Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης για ιδρυση πλυντηρίου αυτοκινητων


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την απαιτηση αλλαγη χρησης για την ίδρυση ενός πλυντηρίου αυτοκινητων.

Η προηγούμενη χρήση ήταν βιοτεχνικό κτίριο. Οι μόνες αλλαγές που πρόκειται να γίνουν είναι καθαίρεση τριων τοίχων και προσθήκη σχάρας για τα νερά που θα συνδέεται με την αποχέτευση.

Κάτω από το χώρο του πλυντηρίου δεν υπάρχει υπόγειο, άρα έλεγχος στατικών δεν απαιτείται. Για τα υπόλοιπα χρειάζεται να γίνει αναθεώρηση της άδειας?

Σε αυτη την περίπτωση τι καταθέτω?

Τοπογραφικο

Διαγραμμα Κάλυψης

Κατοψη Ορόφου

Τομη

Οψη

Τεχνική Εκθεση Επάρκειας Στατικων

Και μηχανολογικο σχέδιο αποχέτευσης?

Βασει ΝΟΚ για εσωτερικές διαρρυθμισεις δεν χρειαζεται, στην περίπτωση μου που έχω και αυτη την αλλαγη στα μηχανολογικά?

Επίσης στο κτίριο υπάρχει ημιυπαίθριος που δεν έχει τακτοποιηθει, σε αυτη την περίπτωση πρίν προχωρήσω σε οποιαδήποτε ενέργεια θα πρέπει να το ενταξω στον 4014? και μετα να καταθέσω αναθεωρηση ή γνωστοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Μια επίσκεψη στην οικεία Υπ. Δομησης θα σου λύσει τις απορίες για την ίδρυση καταστήματος μη υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να περάσεις πρώτα απο τη δ/νση μεταφορών της περιφέρειας και να τους εκθέσεις τα δεδομένα του κτηρίου προς ίδρυση πρυντηρίου

 

Απ΄οτι ξέρω, απαιτείται αλλαγή χρήσης σε χρήση πλυντηρίου αυτοκινήτων

 

Ίσως να μην απαιτηθεί, επειδή το κτήριο έχει βιοτεχνική χρήση ...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να περάσεις πρώτα απο τη δ/νση μεταφορών της περιφέρειας και να τους εκθέσεις τα δεδομένα του κτηρίου προς ίδρυση πρυντηρίου

 

Απ΄οτι ξέρω, απαιτείται αλλαγή χρήσης σε χρήση πλυντηρίου αυτοκινήτων

 

Ίσως να μην απαιτηθεί, επειδή το κτήριο έχει βιοτεχνική χρήση ...

Τελικώς χρειαζεται αδεια που να ανεφέρει την συγκεκριμένη χρήση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άδεια από την ΥΔΟΜ ή θα πρέπει να πας να προσδιορίσεις την χρήση στην περιφέρεια και να την σφραγίσει η ΥΔΟΜ; Δηλαδή θα σου δώσει η ΥΔΟΜ τη χρήση πληντυρίου ή την ευρύτερη χρήση βιοτεχνίας; Σε παλιότερη άδεια είχα δει βιομηχανική χρήση από την Πολεοδομία και προσδιορισμό σε εμφυαλωτήριο από τη νομαρχία. Αλλά ήταν παλιά, δεν ξέρω τι γίνεται τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πας ΥΔΟΜ (πολεοδομία) με σχέδια, μελέτες, έντυπα, κλπ και κάνεις (βγάζεις καινούργια οικ. άδεια) αλλαγή χρήση του υφιστάμενου χώρου (απο κατάστημα, αποθήκη,κλπ) με χρήση πλυντηριο αυτοκινήτων, μόνο έτσι μπορείς να προσωρήσεις για άδεια ίδρυσης πλυντηρίου στη δ/νση μεταφορών

 

Κάνε μια βόλτα στη δ/νση μεταφορών για περισσότερες πληροφορίες ...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.