Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργολα σε αδόμητο οικόπεδο


Recommended Posts

Στις κατασκευες που μπορουν να γινουν με 48ωρη ενημερωση ειναι και η αυτη της περγολας σε περιβαλλοντα ακαλυπτο χωρο.

Οταν ομως δεν εχω κτιριο και ειναι απλα ενα κενο οικοπεδο μπορω? Εαν ναι σε πια θεση? οπου ναναι?

 

(οικοπεδο εντος σχεδιου αρτιο και οικοδομησιμο) 

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα και στο εδιτ χάλασε το κείμενο μου.


Το επαναδιατυπώνω.

Είχα ρωτήσει αν θα φτιάξεις κάποια βάση και αν θα ενδιέφερε κάποια άδεια λειτουργίας (πχ, για χώρους στάθμευσης ή για στέγαση ανοιχτού χώρου δεξιώσεων.


 

 

και, στο επίσημο έντυπο που έχει δώσει το ΥΠΕΚΑ για να καταθέσεις συμπεριλαμβάνει αυτή την φράση στην υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να υπογραφεί, οπότε (πιθανολογώ) ότι ο ποιητής εννοεί ότι την 48 ωρη την δίνει για κτίρια και τον περιβάλλοντα χώρο, όχι για αδόμητα. (Τονίζω φυσικά το πιθανολογώ διότι δεν το έχω κάνει ακόμα το κρασ τεστ σε Πολεοδομία για αδόμητο). Φυσικά έχει και ένα η άνευ τόνου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου μια τεραγωνη ξυλινη περγολα 3x3 εδραζομενη σε 4 σημεια (με λιγο μπετουδακι σαφως). Υποθετω πως θα βαλει καποιο υφασμα απο πανω και θα την κανει θεση σταθμευσης αλλα θελω να εκμεταλλευτω την 48ωρη και να μην παω για αδεια δομησης

Link to comment
Share on other sites

Κάτι προβλήματα είχα ή εγώ και το PC μου ή τα κουμπάκια με το εδιτ.

Προσπαθώ να σου δώσω το λινκ με τα download εδώ να δεις και μόνος σου το έντυπο για την 48.

 

http://www.michanikos.gr/files/file/843-%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%91%CF%814-%CE%A0%CE%B1%CF%813-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9D406712-48%CF%89%CF%81%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD/

 

 

ρίξε μια ματιά μόνος σου... θα καταλάβεις τι θέλω να πω που ο δαίμον του ιντερνέτ δεν μας αφήνει....

Link to comment
Share on other sites

Χε χε ναι το ξέρω… για αυτό σου είχα γράψει κι εγώ για ειδικές κατασκευές στο χώμα αν δεν βάλεις κάποιο μπετουδακι…

Από μόνο του όμως μη το βάλεις, καλύτερα να τα δέσεις με ένα Π περιμετρικό στη βάση τους (σαν πεδιλοδοκο) για να μη κολυμπανε αν υπάρχει πανί (άρα και αέρας).

Τεσπα είναι  άλλο θέμα όμως τεχνικές και κατασκευές πέργολας.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παλιότερα σε πολεοδομία ανατολικής Αττικής χρειάζονταν για κάτι τέτοιο ΕΕΜΚ.....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν έχεις το δικαίωμα. Η διάταξη της παραγράφου 3 του άρθρου 4 αναφέρει... σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο.

 

Κατά δε το τελευταίο εδάφιο της παρ. 3 του τεύχους οδηγιών: Η εκτέλεση των εργασιών με τη διαδικασία της έγγραφης ενημέρωσης της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ. αφορά μόνον σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια.

 

Τροποποιούμενη η εν προκειμένω παράγραφος του Τεύχους Τεχνικών Οδηγιών οικ. 63234/19-12-2012 Απόφασή, ως εξής:

1. Συμπληρώνεται το τελευταίο εδάφιο της παρ. 3 του άρθρου 4 ως εξής:
«Η εκτέλεση εργασιών με την διαδικασία της έγγραφης ενημέρωσης της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ. αφορά μόνον σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια ή νομίμως υφιστάμενες αυτοτελείς οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες».

 

Με λίγα λόγια σε αδόμητο τμήμα οικοπέδου στο οποίο έχει συσταθεί κάθετη χωρίς να υπάρχει κτίριο μπορείς ενώ σε αδόμητο οικόπεδο δεν μπορείς

 

Άλλη μια καινοτομία. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.