Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι συμβαίνει με την ΕΠΑ;


marko

Recommended Posts

Από το δικό μου μικρόκοσμο βλέπω ότι ΟΛΟΙ που είχαν υποθέσεις από το μαρτιο και τον απρίλιο τρέχουν να τις κλείσουν τώρα...κλασικα. Πριν πιάσουν τα κρύα.Επομένως είναι λογικό να υπάρχουν σημαντικές καθυστερήσεις αυτήν την εποχή στα υφιστάμενα τουλάχιστον.

 

Όσον αφορά την αντιμετώπιση που υπάρχει συμφωνώ και εγώ ότι έχει αλλάξει σαν ύφος τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό , και δεν ξέρω ποιος λόγος υπάρχει....τουλάχιστον για τους απλούς υπαλλήλους.

 

Για τους μηχανικούς που δυσκολεύουν τα πράματα η εξήγηση είναι απλή και δε χρειάζεται πολλή σκέψη για να δώσει κανείς ερμηνεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς Χάρη

Μου λες δηλαδή ότι ως καταναλωτής πρέπει να βασίζομαι ΜΟΝΟ στους ελεγκτικούς μηχανισμούς του Κράτους για να προστατευτώ. Το οποίο κράτος για να μην ξεχνιώμαστε είναι μέτοχος των ιδιωτικών μονοπωλίων των ΕΠΑ.

Δεν είπα ΜΟΝΟ. Είπα ότι αν εμπιστευόμαστε μία φορά το κράτος ως επιχειρηματία, θα πρέπει να το εμπιστευόμαστε δέκα φορές ως ελεγκτικό μηχανισμό. Και η ιδιότητα του κράτους ως ελεγκτικού μηχανισμού αποδυναμώνεται (για να μην πω εξαφανίζεται), όταν ελεγχόμενο είναι το ίδιο το δημόσιο.

 

Και τι θα ελέγξει το κράτος όταν οι τιμές πώλησης του αερίου είναι συγκεκριμένες και ορισμένες απ' αυτό; Το επίπεδο εξυπηρέτησης των πολιτών; Είμαι σίγουρος ότι χίλιες δυο δικαιολογίες μπορούν να βρεθούν γι αυτό.

Δέχεσαι λοιπόν ότι οι τιμές πώλησης αερίου είναι συγκεκριμένες και ορισμένες από το δημόσιο. Ξέρεις κανένα άλλο ιδιωτικό μονοπώλιο που την τιμή του προϊόντος να την εγκρίνει μία δημόσια (η ΡΑΕ στην περίτπωσή μας) υπηρεσία; Και να ελέγξει και ό,τι άλλο κρίνει ότι πρέπει να ελέγξει, δηλαδή την καθυστέρηση στην ολοκλήρωση των εργασιών κτλ. Και αν θυμάμαι έχουν πέσει πρόστιμα στην ΕΠΑ Αττικής για καθυστερήσεις.

 

Αν δεν βλέπεις κάτι το μεμπτό στην αύξηση των κερδών ενός ιδιωτικού μονοπωλίου μέσω της μείωσης του κόστους λειτουργίας που βασίζεται στην πτώση της ποιότητας της εξυπηρέτησης των πολιτών σήμερα και ίσως αύριο στη μείωση της ασφάλειας λειτουργίας του δικτύου, τότε τι να πω;

 

Πτώση ποιότητας εξυπηρέτησης εννοείς το να μην έχει δύο τηλεφωνητές στο κέντρο και να χρειάζεται να περιμένεις 10 λεπτά στην αναμονή;

Η ασφάλεια του δικτύου, από την άλλη μεριά, είναι ακόμη πιο σημαντική κατ'εμέ και από την τιμή του αερίου. Το δημόσιο θα πρέπει να μπορεί να ελέγξει την ασφάλεια του δικτύου που διαχειρίζεται η ΕΠΑ.

 

 

Προς Μάρκο

Ναι μεν πουλάνε αέριο, αλλά μεγάλο ρόλο παίζει και η παροχή υπηρεσιών μιας επιχείρησης. Άλλωστε το αέριο συγκεκριμένο είναι, άσε που δεν με ενδιαφέρει να το αναλύσω ποιοτικά για να δω αν μου έδωσαν καλό...

Εμένα ως μηχανικό με ενδιαφέρει αποκλειστικά η παροχή υπηρεσιών της συγκεκριμένης επιχείρησης. Και αυτή βρίσκω προβληματική.

Η ΕΠΑ πουλάει αέριο. Και δεν μπορεί ούτε να το κάνει καλύτερο, ούτε να το νοθεύσει. Αέριο μπαίνει και αέριο βγαίνει.

Τώρα, οι μηχανικοί μελετητές δεν είναι πελάτες της ΕΠΑ. Είναι προμηθευτές των καταναλωτών που αποφασίζουν να βάλουν αέριο στα σπίτια τους. Επειδή ο πελάτης-καταναλωτής (που είναι και πελάτης της ΕΠΑ) ΔΕΝ γνωρίζει πού σταματούν οι δικές μας υποχρεώσεις και πού αρχίζουν της ΕΠΑ, ας φροντίσουμε να τον πληροφορήσουμε. Το να διαμαρτυρόμαστε εμείς για την ποιότητα παροχής υπηρεσιών της ΕΠΑ προς τους μηχανικούς, μπορεί να μας ξαλαφρώνει, αλλά δεν μπορεί να βετλιώσει τίποτα.

Στην ερώτησή σου : πώς γίνεται και ανέλαβε η ΕΠΑ το έλεγχο των μελετών, έχω να σου πω ότι είναι μεγάλη ιστορία. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η πολεοδομία εξέφρασε αδυναμία (ή απροθυμία) για τον έλεγχο των μελετών και το υπουργείο αποφάσισε με νομο να δώσει τον έλεγχο στην ΕΠΑ. Σε κάποια άλλη συζήτηση (με θέμα σωλήνες αερίου για κουζίνα, ή κάτι τέτοιο) μπορείς να δείς περισσότερα.

 

Τέλος, γιατί να μην δώσει αέριο και σε βάρκες; Και εγώ το θεωρούσα ... τραβηγμένο, ώσπου στο Αμστερνταμ είδα μόνιμη παροχή αερίου σε βάρκες που χρησιμοποιούνται ως μόνιμη κατοικία, στα κανάλια.

 

 

Αυτά. Αντε, ούτε δικηγόρος της ΕΠΑ να ήμουνα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιστρέφω στο θέμα, καθώς μου δόθηκε και άλλη μια εξήγηση σχετικά με τα προβλήματα λειτουργίας στην ΕΠΑ. Βέβαια η εκδοχή αυτή, μόνο ως προφανής μπορεί να χαρακτηριστεί, καθώς είναι γνωστή η συγκεκριμένη πρακτική και σε Πολεοδομίες. Συζητώντας λοιπόν με συνάδελφο, μου είπε ότι κάποιοι από τους ελέγχοντες στην ΕΠΑ αναλαμβάνουν και αυτοί την ετοιμασία φακέλου για υφιστάμενα κτίρια, προσφέροντας στους πελάτες άμεση αξυπηρέτηση, δηλαδή η μελέτη ελέγχεται μέσα σε ένα διήμερο... τα δικαιολογητικά κατατίθενται άμεσα... ο έλεγχος της εγκατάστασης κανονίζεται πολύ σύντομα, με αποτέλεσμα ο καταναλωτής αφού κάνει την εγκατάσταση άμεσα να συνδέεται με το δίκτυο αερίου. Ούτε παρατηρήσεις, ούτε ραντεβού, ούτε καθυστερήσεις...

Θέτοντας αρχικά αυτό το θέμα, είχα ξεχάσει ότι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλες τις Πολεοδομίες όπου πολλοί υπάλληλοι μας ταλαιπωρουν με σκοπό να μας πάρουν τελικά τη δουλειά. Και φυσικά δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε και με την ΕΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Συζητώντας λοιπόν με συνάδελφο, μου είπε ότι κάποιοι από τους ελέγχοντες στην ΕΠΑ αναλαμβάνουν και αυτοί την ετοιμασία φακέλου για υφιστάμενα κτίρια, προσφέροντας στους πελάτες άμεση αξυπηρέτηση, δηλαδή η μελέτη ελέγχεται μέσα σε ένα διήμερο... τα δικαιολογητικά κατατίθενται άμεσα... ο έλεγχος της εγκατάστασης κανονίζεται πολύ σύντομα, με αποτέλεσμα ο καταναλωτής αφού κάνει την εγκατάσταση άμεσα να συνδέεται με το δίκτυο αερίου. Ούτε παρατηρήσεις, ούτε ραντεβού, ούτε καθυστερήσεις...

 

Επιτέλους...να και καποιος που παρατηρησε το προφανες!!!

Ειναι απλα τα πραγματα παιδια...μην αναλωνεστε σε θεωρητικες οικονομικες συζητησεις!

 

Money makes the world go around!!!

Link to comment
Share on other sites

... μπορείς να στείλεις μία επιστολή διαμαρτυρίας προς την ΕΠΑ με κοινοποιήσεις προς την ΔΕΠΑ, ΥπΑν. ΡΑΕ, που είναι επιβλέπουσες της ΕΠΑ.

Όπως και προς το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.