Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία φορολ. δηλώσεων ελευθέρων επαγγελματιών 2013


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

είναι 100% βέβαιο ότι και οι ελ.επαγγελματίες υποβάλλουν δήλωση έως 30/6 όπως όλα τα φυσικά πρόσωπα;

 

"Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικον. έτους 2013 όλων των υπόλοιπων υπόχρεων φυσικών προσώπων (ατομικών επιχειρήσεων, ελεύθερων επαγγελματιών, γεωργικών εισοδημάτων, μισθωτών κ.λ.π.), ορίζεται από 1/2/2013 έως 30/6/2013"

http://www.nexusmanagementconsultants.gr/2013/02/Oi-prothesmies-ypobolhs-tvn-forologikvn-dhlvsevn-2013-me-xronologikh-seira.html

 

 

Αλλού βλέπω 31/5 και το ίδιο μου είπε και ο λογιστής μου! Αυτή η ημερομηνία δεν είναι για Ο.Ε. κλπ;; Θεωρώ ότι ο λογιστής μου κάνει λάθος (και αν κάνει λάθος σε κάτι τόσο απλό, σκέψου στα σοβαρότερα... Μήπως να τον άλλαζα;... [ρητορική η ερώτηση, προφανής η απάντηση])

 

Παρακαλώ επιβεβαιώστε αν γνωρίζετε.

 

Χίλα ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παράταση στην υποβολή οριστικής δήλωσης εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις

[19.02.2014]
 

 

Με την ΠΟΛ 1046/2014 (ΦΕΚ Β' 369/17-02-2014) στην οποία ορίζεται ο τύπος και το περιεχόμενο των οριστικών δηλώσεων ΦΜΥ (Ε7) καθώς και ο τύπος και το περιεχόμενο των οριστικών δηλώσεων  αμοιβών ελ. Επαγγελματιών και εισοδημάτων από Εμπορικές Επιχειρήσεις δίνεται παράταση και στην υποβολή αυτών.

 

Συγκεκριμένα ενώ ο σχεδιασμός της ΓΓΔΕ για την υποβολή και των τριών οριστικών δηλώσεων ήταν η 30η Απριλίου 2014, οι νέες προθεσμίες ορίζονται ως εξής:

 

Οριστική ΦΜΥ -->  έως την 30η Απριλίου 2014

Οριστική δηλώσεων από ελευθέρια επαγγέλματα --> έως 30η Απριλίου 2014

Οριστική εισοδημάτων από εμπορικές επιχειρήσεις --> έως την 30η Μαΐου 2014

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.