Μετάβαση στο περιεχόμενο

καθυστερηση παραδοσης οικοδομης


Recommended Posts

αντιπαροχη ειναι απο οικοπεδουχο 3 διαμερισματα κ τα αλλα 5 του κατασκευαστη.εχουν πουληθει ολα εκτος απο ενα που δεν υπογραφει ο οικοπεδουχος.κ επειδη εχω μπλεξει με κ.....ο αποτι βλεπω θα πεσω στα δικαστηρια.

Link to comment
Share on other sites

εχει σοβαντιστει εκτος απο την τυφλη μερια της οικοδομης,εχουν περαστει πρωτα χερια σπατουλαρισματα στους τοιχους.

Κατ αρχήν και το 5 χρόνια που σου είπε ο δικηγόρος αισιόδοξο σενάριο είναι.

Πέρα απ αυτό και χωρίς νόμιμες διαδικασίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα κι αν το προσπαθήσεις θα χάσεις.

 

Μια μικρή επισήμανση δική μου.

Αν κατάλαβα καλά το διαμέρισμα σας είναι στο στάδιο εργασιών σπατουλαριστα.

Το υπόγειο έχει ακόμα εργασίες περάτωσης.

Οι κοινόχρηστοι έχουν και αυτοί εργασίες περάτωσης.

 

Δηλαδή το διαμέρισμα σας (έτσι κατ εκτίμηση και χωρίς γνώση και εικόνα φυσικά αφού όλα αυτά τα λέμε σε ένα φόρουμ) να πούμε ότι είναι στο >85%

Το υπόγειο >80%

Οι κοινόχρηστοι χώροι >50%

Επίσης οι κοινόχρηστοι χώροι συνήθως συμμετέχουν στο συνολικό κόστος περί το 8%

 

Άρα από το συνολικό τίμημα των 100.000 ευρώ που είναι η αγορά σας αυτή την στιγμή έχει κατασκευαστεί περίπου >80.000 ευρώ !!! (αναλογούσα εμπορική αξία)

Εσείς όμως έχετε δώσει έως τώρα 50.000 !!!… πώς να τελειώσει ο εργολάβος αν του χρωστάτε.

Μπας (δεν ξέρω ρωτώ) για αυτό τον λόγο έχει έναν εργάτη όπως εσείς λέτε στην οικοδομή?

 

Οπότε πριν τον πόλεμο ζητήστε από κάποιον μηχανικό να σας κάνει μια σωστή αποτίμηση της εμπορικής αξίας της κατασκευής σας και μετά προχώρα σε οτιδήποτε.

Γενικός κανόνας, αν τα χαλάσετε με τον εργολάβο σας θα υπάρχουν επιπτώσεις και σε εσάς με αβέβαια αποτελέσματα.

 

Υ.Γ.

Στο συγκεκριμένο τα νούμερα σε ευρώ που αναγράφω δεν αναλογούν φυσικά σε κατασκευαστικό κόστος αλλά στην αναλογία του στην συμφωνηθείσα εμπορική τιμή πώλησης με τα στάδιο αποπεράτωσης.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ενα χρονο τον βοηθησαν οι αγοραστες με καποιο ποσο παρολο που δεν ηταν να του δωσουν χρηματα βαση συμβολαιων κ απο περισυ το καλοκαιρι που σοβαντισε εχει περασει μονο καλωδια,μερικες μαρμαροποδιες κ σπατουλαρισματα.το χειροτερο σεναριο μπορω να το μαθω?

Edited by nea koroni1
Link to comment
Share on other sites

Σωστος , απολυτα , ο Διδονης .

 

Αυτην την στιγμη του χρωστατε πολλα , αλλα υπαρχουν και οι ποινικες ρητρες καθυστερησης που σας χρωσταει .

 

Συμβουλη . Συμβιβαστειτε μαζι του , γιατι αλλιως η τυχον νικη σας , θα ειναι Πυρρειος . Αλλα μπορει να ειναι και ηττα .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

αγαπητή nea koroni 1, η περίπτωση σας απο συναδέλφους εδω μέσα νομίζω έχει καλυφθεί πλήρως! δεν μπορούμε χωρίς να το έχουμε δει να κρίνουμε σωστά! αλλά και επειδή δεν είμαστε και με μαντικές ικανότητες, σας προτείνω αφού έχετε προσλάβει μηχανικό για αυτή την δουλειά να αρκεστείτε στο τι θα σας πεί ο/η συνάδελφος που έχει και μια πληρέστερη άποψη καθώς και ο δικηγόρος σας.

 

εμείς εδω σαν φόρουμ πλέον για το θέμα σας ζήσε μαι μου να φας τριφύλλι.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο σενάριο ποτέ δεν το μαθαίνουμε εκ των προτέρων, απλά το παθαίνουμε.

Από την δική μου εμπειρία και μόνο με βάση αυτά που λες μπορεί να έχω και δέκα παραλλαγές. Ε και?

Ξεκίνα τα σαν Ταύρος σε υαλοπωλείο και θα μάθεις την 11 παραλλαγή.

 

Εκεί έχουν γίνει πολλά λάθος. Εσείς? Οι οικοπεδούχοι? Ο εργολάβος? Όλα μαζί… δεν βγαίνει άκρη έτσι ούτε με παλικαρισμούς να τον πετάξω έξω.

Που έξω… μπας και χρωστάς?

Και αντί να τονπετάξεις σε πετάξει?

 

Νομίζω όμως πως έχει δίκιο το Δημήτρης ότι το θέμα δεν μπορεί να προσφέρει κάτι άλλο από το φόρουμ.

 

Προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Link to comment
Share on other sites

δικαιωμα

 

α) υπαρχει συμβολαιο ,οπου συμφωνα με τον αγοραστη δεν υποχρεουται σε καταβολη επιπλεον ποσου - αν ειναι αληθεια αυτο το εχει δεχτει και ο πωλητης

β) συμφωνα με ενα ακομα πιο απλο υπολογισμο , ο κατασκευαστης εχει παρει μεχρι στιγμης το οικοπεδο του ιδιοκτητη, προκαταβολες που φαινονται να ειναι στο μισο της τιμης πωλησης των 4 διαμερισματων και εχει "παραδοσει" το 80% 3+4 διαμερισματων. 

τα 3 του οικοπεδοχου να θεωρησουμε οτι εχουν ηδη εξοφληθει 100% λογω του οτι χρησιμοποιει ο κατασκευαστης το οικοπεδο? , απο τα αλλα 4 λοιπον εχει παρει τα μισα χρηματα - βασει συμβολαιου. 

 

συμφωνα με τα παραπανω

1) απο και ως που του χρωστανε οι αγοραστες χρηματα???

αν συνεβαινε αυτο γιατι αυτος προχωραει στις εργασιες ενω του χρωστανε? 

2) πως θεωρειτε οτι οι αγοραστες εχουν παραλαβει 80% τελειωμενο διαμερισμα αφου αφενως δεν νοειται παραδοση (εκτος αν συμφωνησουν να το παραλαβουν ημιτελες και να το τελειωσουν μονοι τους) αφετερου δεν μπορουν να κανουν χρηση του 80% (ουτε καν να το βαλουν αγγελια για πωληση) 

 

 

επιπλεον

τι σοι κατασκευαστης ειναι αυτος που δεν μπορει να τελειωσει ενα εργο με δικα του χρηματα (ειτε υπαρχουν ειτε με δανειο)??

 

 

ειναι προφανες (αν θεωρησουμε δεδομενα τα στοιχεια του αγοραστη) οτι ο ανθρωπος εχει προβλημα να εξοφλησει συνεργεια , οχι αυτης της δουλειας μονο αλλα προηγουμενων που υπηρξε ατυχια (και δεν ειναι και ο μονος) . σε αυτην την οικοδομη το κοστος του ειναι πληρωμενο ( οικοπεδο και 50% απο 4 διαμερισματα) αρα το προβλημα παει πιο πισω.

 

οσο για τα χειροτερα, υπηρξαν και αυτοι που εν μεσω κρισης (πες 2010) εμφανιζοντουσαν σε 2-3 περιοχες με εργα "στα σχεδια" καταφεραν (η προσπαθησαν σε αλλες περιπτωσεις) να κανουν συμβολαια και να παρουν "συμβολικη" προκαταβολη (κατι σαν 10-15%) "και τα υπολοιπα στην παραδοση" ενω καποια απο τα οικοπεδα αυτα δεν ηταν καν προς πωληση (η αντιπαροχη).

εναν εξ αυτων ακομα τον ψαχνουν (ισως και τους αλλους , απλα τον εναν τον κυνηγαει ενας γνωστος μου - καλα να παθει και αυτος- σιγα μην τον βρει)

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μιλώντας, τα προβλήματα αυτά ξεκινούν διότι οι φίλοι μας οι δικηγόροι - συμβολαιογράφοι κατά την σύναψη των συμβολαίων έχουν (ΣΥΝΗΘΩΣ - όχι πάντα) ως μοναδική έννοια το πως θα πάρουν τα χρήματα και να τελειώνουν....

 

Ειδικά την εποχή αυτή, θα έπρεπε τα συμβόλαια να προβλέπουν ΡΗΤΑ σε κάθε (πιθανό ή απίθανο) ενδεχόμενο τι πρόκειται να συμβεί... και από την μεριά του εργολάβου-πωλητή αλλά και του αγοραστή... επίσης ίσως θα ήταν αναγκαίο, και τα δύο μέρη.... αλλά ιδιαίτερα ο εργολάβος - κατασκευαστής - πωλητής να μπορούν να αποδείξουν την οικονομική τους επιφάνεια - δυνατότητα... Αλλά, ΔΥΣΤΥΧΩΣ......

 

Βεβαίως, θα πρέπει και οι ιδιώτες - αγοραστές, να έχουν κατά νου πως ευκαιρίες και super deals.... δεν υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.