Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Μηχανικών vs αμοιβές Γιατρών


csou

Recommended Posts

Η συνταξη σου ειναι δυσνοητη. Τελικα πιστευεις οτι βρηκαν ή οτι δεν βρηκαν το μπελα τους? Πιστευεις οτι νοιαζονται η οτι δεν νοιαζονται?Τι εννοεις?

 

Διόρθωση

 

ελάτε βρε παιδιά.

Πόσοι μηχανικοί βρήκαν τον μπελά τους από σεισμούς? Ελάχιστοι.

 

Όπως υπάρχουν γιατροί - ειδικότητες που είναι απλές και με σχετικά απλό βαθμό επικινδυνότητας (π.χ μικροβιολόγοι), και προφανώς σε αυτούς γενικά αναφέρεστε, έτσι υπάρχουν και μηχανικοί που δεν νοιάζονται για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι οι αμοιβές των γιατρών δε συγκρίνονται με αυτες των μηχανικών!!Σου ζητά Χ ποσό για την επίσκεψη , θα του το δώσεις χωρίς να διαπραγματευτείς το ποσό

:!:

Link to comment
Share on other sites

Ας το δούμε από μία άλλη πλευρά.

 

Δεν έχω ατόφια ντοκουμέντα, αλλά νομίζω δεν απέχει από την πραγματικότητα ότι, το γινόμενο των επαγγελματιών κάθε κλάδου (μηχανικών ή γιατρών ή υδραυλικών κτλ) επί τις μέσες ετήσιες αποδοχές του παραμένει σταθερό (σε αποπληθωρισμένες τιμές και λαμβάνοντας υπόψη την ετήσια ανάπτυξη του ΑΕΠ).

 

Το να γκρινιάζουμε για τις χαμηλές αποδοχές (κατά μέσο όρο) σε σχέση με των γιατρών, χωρίς να γκρινιάζουμε για τις χιλιάδες των συναδέλφων (μεταξύ των οποίων και εμείς οι ίδιοι), είναι εθελοτυφλία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το ότι υπάρχει αυτή η κατάσταση με τις αμοιβές μας το γνωρίζουμε.

Αλλά όταν γίνεται σύγκριση με τους γιατρούς, τότε η πράξη είναι ατελής γιατί ξεκινάει από λάθος βάση.

Είμαστε δύο επιστημονικοί κλάδοι που δραστηριοποιούνται σε τελείως διαφορετικό επίπεδο.

Ο ένας έχει κύριο αντικείμενό του την υγεία του ανθρώπου σε χρονικά σημεία που αυτή κινδυνεύει, ενώ εμείς σε ένα ποσοστό μόνο των δραστηριοτήτων μας.

 

Αν η σύγκριση γίνονταν με συμβολαιογράφους, δικηγόρους, δικ. επιμελητές, γεωπόνους θα περισσότερο σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι ειναι πιο ευκολο να μειωσεις τους εισακτεους στα Πολυτεχνεια η να απαγορευσεις τη διαρροη σε Αγγλια,Ιταλια,Ρουμανία,Ζουαζιλανδη και οπου αλλου θελεις τι να πω. Πες το στον Υπουργο Παιδειας να σε παρει για συμβουλο. Ουτως η αλλως η Παιδεια στην Ελλαδα ειναι καμμενο χαρτι. Η πολις εαλω που λενε! Μην την ψαχνετε εκει δεν θα βρειτε καμμια λυση. Ειναι πρακτικα αδυνατο να γυρισει το παιχνιδι. Η κυρα Μαρικα και η κυρα Φιφικα θελουν το παιδι τους στο Πολυτεχνειο γιατι οταν ηταν πιτσιρικες ο Μηχανικος μετραγε. Δεν τους ειπε κανεις οτι τωρα σε καθε γωνια, σε καθε γειτονια βρισκεις και Μηχανικο(τωρα ποσοι ειναι πραγματικα απο ολους αυτους Μηχανικοι και εδω ειναι ενα πολυ μεγαλο Ζητημα!). Αν ομως ολοι εμεις, η μαζα των μηχανικων διεκδικουμε καλες αμοιβες για τις υπηρεσιες που παρεχουμε δεν θα παρατηρουνται τετοια παθογενη φαινομενα(τα περιγραψαμε παραπανω). Αυτο ειναι πολυ πιο απλο συναδελφε. Μην σκεφτεσαι πολυπλοκα. Μην πας να τετραγωνισεις τον κυκλο. Η μειωση του αριθμου των εισακτεων εχει τεραστιο πολιτικο κοστος που δεν το αναλαμβανει κανενας πιστεψε με. Ολοι κοιτανε την παρτη τους και δεν νοιαζονται για το λαουτζικο. Νομιζει η κυρα Μαρικα οτι αν μπει το παιδι της στο Πολυτεχνειο θα γινει σαν τους φραγκατους Μηχανικους που θυμοταν απο τη δεκαετια του 60, ομως δεν σκεφτεται (γιαυτο τη λεω κυρα Φιφικα) οτι αυτος ο Μηχανικος εκανε και παιδι και το εβγαλε στο κουρμπετι και συνεπως το παιδι της εχει ανταγωνιστει τον δευτερης γενιας Μηχανικο(κορη η γιο) ΣΥΝ το Μηχανικο μπαμπα!!!! Ανιση μαχη ε,don't you think?

Link to comment
Share on other sites

Εθελοτυφλία είναι να πονάει το κεφάλι και να κόβεις το πόδι. Σαφώς και δεν υπάρχει πλέον επάγγελμα που να μην είναι υπερκορεσμένο αλλά δεν φταίει αυτό για την κατάσταση την οποία βιώνουμε σχετικά με τις αμοιβές. Εσύ συνάδελφε που έθεσες και το θέμα απαιτείς να πληρωθείς το λιγότερο την ελάχιστη αμοιβή; Πληρώνεσαι μόνο την ελάχιστη κατά ΤΕΕ αμοιβή ακόμα και σε περιπτώσεις όπου η μελέτη είναι ιδιάζουσα και σου τρώει τετραπλάσιο χρόνο από μια συνηθισμένη μελέτη; Κάνεις εκπτώσεις; Καταγγέλεις στους αρμόδιους φορείς συναδέλφους που ασκούν αντιεπαγγελματική πολιτική αμοιβόμενοι λιγότερο από την ελάχιστη αμοιβή; Ψιλά γράμματα θα μου πεις. Το θέμα είναι ότι η Πολιτεία μας έχει όλα σχεδόν τα μέσα για να αμοιβόμαστε καλά. Το γεγονός ότι εμείς δεν τα χρησιμοποιούμε όμως είναι αυτό που μας έχει οδηγήσει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η Πολιτεία μας έχει όλα σχεδόν τα μέσα για να αμοιβόμαστε καλά. Το γεγονός ότι εμείς δεν τα χρησιμοποιούμε όμως είναι αυτό που μας έχει οδηγήσει εδώ.

Πεστα cna

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε cna, οσον αφορα στο σχολιο σου και για να ειμαστε ενταξει εχω να σου αναφερω τα εξης: Χορευω και εγω στο χορο που χορευουν ολοι, δεν κανω κατι το διαφορετικο. Δεν κοτσαρω ομως την αμοιβη επιβλεψης εκ των υστερων, ΚΑΝΩ ΕΠΙΒΛΕΨΗ(δεν λουφαρω), απαιτω τις αμοιβες μου γιατι παρεχω υπηρεσιες για αυτες. Εχω κανει διευκολυνσεις,εχω κανει εκπτωσεις και εγω για να παρω μια δουλεια, αλλα να εισαι σιγουρος οτι η δουλεια αυτη ηταν μικρη. Εχω μπει και μεσα σε δουλειες ενω θα μπορουσα να χρεωσω τον πελατη γιατι ηταν δικο του το φταιξιμο. Τονα σεβομαι ομως τον κλαδο και να εισαι σιγουρος οτι ειμαι κλασεις ανωτερος σε συμπεριφορα(κατα πως λενε αλλοι συναδελφοι) απο πολλους του συναφιου. Εγω δεν ειπα οτι ειμαι αγιος. Γιαυτο και αναφερω αυτα για το προσωπο μου. Ειμαι και εγω στο χορο. Κραταω ομως ενα επιπεδο, δεν το ριψνω τελειως για να παρω μια δουλεια. Δεν βγαζω παρανομες αδειες(ενω θα μπορουσα), παρ'ολο αυτοι που τις βγαζουν δεν παθαινουν τιποτα. Αυτα τα ολιγα για μενα. Ελπιζω λοιπον να διαφωτιζεσαι για τις συνθηκες που επικρατουν και αναφερω οτι αναφερω. Εγω προσωπικα δινω οσο μπορω το καλο παραδειγμα. Αυτο θα ηθλα να κανουν και οι υπολοιποι συναδελφοι για να ειμαστε εμεις καλα. Αλλιως καλα να παθουμε!

Link to comment
Share on other sites

csou δεν ήταν στις προθέσεις μου να σε κατηγορήσω προσωπικά για κάτι. Υπέβαλα όλες αυτές τις ερωτήσεις μόνο και μόνο για να τις κάνουμε ο καθένας στον εαυτό μας, πεπεισμένος ότι στις απαντήσεις έγκειται και η ουσία του προβλήματος. Σημασία πάντως δεν έχει αν η δουλειά είναι μικρή ή μεγάλη, ζήτημα δε που χρήσει μεγαλύτερης ανάλυσης μιας και μια μικρή δουλειά για τα δεδομένα της Αθήνας μπορεί να είναι μια καλή δουλειά για τα δεδομένα της επαρχίας. Σημασία έχει ότι ένας γιατρός, μιας και το θέμα τέθηκε σε αυτή την βάση, το ίδιο θα σε χρεώσει για την επίσκεψη είτε πας για απλό κρυολόγημα είτε για πνευμονία. Τέλος πάντων, για να εκλογικεύσω λίγο το ζήτημα των διευκολύνσεων και των εκπτώσεων, θα έλεγα ότι ίσως τελικά η ελάχιστη αμοιβή να είναι υπερβολικά μεγάλη για ορισμένες εργασίες. Ίσως επίσης και το ΕΤΑ=110 του ΤΕΕ να είναι αρκετά υψηλό για τις εποχές που ζούμε αλλά από την άλλη πάντα κάποιοι κάναν έκπτωση ακόμα και στο ΕΤΑ=44 που ίσχυε παλαιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.