Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων του ΤΕΕ δεν επιτρέπει υποβολή τοπογραφικού για εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια


theot

Recommended Posts

Πρόβλημα 2: Κι αν την 1.10.2013 "σφραγιστεί" το σύστημα των δηλώσεων και όσες δηλώσεις έχουν εκκρεμότητες σχετικά με τα απαιτούμενα έγγραφα - σχέδια κ.λπ. θεωρηθούν αυτομάτως εκτός του 4014;;;;;;

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο απόφάσισα να μην το αφήσω στον αυτόματο πιλότο, συνάδελφε, να ανοίξω δηλώσεις και αν εισάγω νέους "συμμετεχοντες" μηχανικούς! Από την στιγμή που εγώ σε κάθε μου επαγγελματική απόφαση δεν έχω ξεκάθαρο πλάισιο να στηριχτώ και κανένα να μου φυλάει την πλάτη (βλ. ΤΕΕ) καταλήγω να κάνω γύρους γύρω από την ουρά μου θεωρώντας ότι έτσι κάνω την δουλειά μου σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 3 weeks later...

Να κάνω μία ερώτηση και εγώ για το τοπογραφικό με ΕΓΣΑ από την ΟΑ;

Έστω ότι το τοπογραφικό της ΟΑ το έκανε μηχανικός με αντίστοιχο δικαίωμα. Χρειάζομαι δικαίωμα αντίστοιχο για να καταθέσω αντίγραφό του από την ΥΔΟΜ ή έχω πρόσβαση ως Έλληνας πολίτης σε δημόσιο έγγραφο;

Πόσες φορές είναι υποχρεωτικό να γίνει εξάρτηση από ΕΓΣΑ σε μία ιδιοκτησία; Αν γίνει μεταγενέστερη προσθήκη, η παλιά εξάρτηση στο τοπογραφικό είναι άκυρη και πρέπει να γίνει νέα;

Link to comment
Share on other sites

Απο που προκυπτει αυτο?

Γιατι να γινει νεο αφου της ΟΑ ειναι εξαρτημενο?

Λεει πουθενα ο νομος για "νεο Τοπογραφικο"?

πιθανόν να μην το σκέφτηκαν, να θεωρούν ότι τα σύγχρονα όργανα είναι πιο ακριβή

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια καλύτερη λύση από αυτή που είπε ο Ιάσονας? Βρες ένα Μηχ. ένα Μηχ. βρες με δικαίωμα να υπογράψει και πέστου μόνο να δεχτεί με τη μίνιμουμ αμοιβή, φαντάζομαι θα έχεις κλείσει τιμή οπότε δύσκολα "ξανανοίγεις" τον πελάτη να δεχτεί καινούρια τιμή, με νέο κόστος τοπογραφικού. Βάλε το παλιό τοπογραφικό αφού είναι με ΕΓΣΑ και απλώς σβύσε τις σφραγγίδες!

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

................................................................ και απλώς σβύσε τις σφραγγίδες!

Σεβασμό σε πνευματικά δικαιώματα και την εργασία συναδέλφων θα ήταν καλό πρώτοι εμείς να την διασφαλίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συμφωνώ με Manolis gon.

Αλλά Ιοάννης Γκούμας, γιατί πρέπει να καταθέσεις νέο τοπογραφικό; Θα εισάγεις το τοπογραφικό στο πεδίο της υπάρχουσας άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να ενημερώσεις το υπάρχον τοπογραφικό με τις αυθαιρεσίες, όπως κάνεις και με το διάγραμμα κάλυψης. Μπορώ φυσικά να το βάλω σε λάθος φάκελο όπως θα έκανα εκ παραδρομής και στην ΥΔΟΜ και να το βάλουν στη θέση του εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο στις κατόψεις και ΔΚ λέει ο ν4014 να φαίνονται οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις.

Το τοπογραφικό είναι αυτό της αδείας.

Αν κάνεις νέο τοπογραφικό (για Χ λόγο) τότε θα δείξεις και εκεί τις αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βέβαια είναι εκτός του νομίμου περιγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.