Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Κάποιες γενικές απορίες αγαπητοί συνάδελφοι...

 

1) χώρος συνάθροισης κοινού. πότε απαιτείται να έχει σύστημα τοπικής εφαρμογής; είναι δυνατόν να έχει μία συσκευή και να μην απαιτείται ΣΤΕ;

 

2) στην περίπτωση που έχουμε χ.σ.κ. χωρίς μόνιμα συστήματα απαιτείται μελέτη ενεργητικής;

 

αναφέρομαι σε υφιστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εχεις συσκευές μαγειρέματος που χρειάζονται φούσκα.. Για παράδειγμα φριτέζα,πλατό, κάρβουνα κλπ. Τωρα όταν χρησιμοποιούνται μαγειρικά έλαια σε ποσότητα μεγαλύτερη των 10 λίτρων πρεπει να μπει σύστημα τύπου f.

Σε κάθε περίπτωση απαιτείται μελέτη ενεργητικής.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο μιλησα με ΠΥ.

Η 3/2015 έχει εφαρμογή σε όλους τους χώρους συνάθροισης κοινού πριν το 1989 - Ξεκάθαρο

ισχύουν όλα όσα λέει η διάταξη, με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά με την 3/1981

 

Η μόνη σημαντική διαφορά είναι ότι: αν δεν υπάρχουν μόνιμα συστήματα δεν κάνεις μελέτη ενεργητικής.

 

Τα υπόλοιπα χαρτιά ισχύουν κανονικά:

κατόψεις με όλα τα μέτρα και μέσα αποτυπωμένα με πλάτη εξόδων κλπ

ΥΔ Ιδιοκτήτη

ΥΔ Αναγόμωσης

Μισθωτήριο

Παράβολο 10 ευρώ

κλπ

 

Αν υπάρχουν μόνιμα συστήματα, γίνεται και μελέτη ενεργητικής με όλα τα συνοδευόμενα έγγραφα: τεχνική περιγραφή ΣΤΕ κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε πιό προσεκτικά την 3/2015 δεν χρειάζεται μελέτη ούτε όταν υπάρχει Σύστημα Τοπικής Κατάσβεσης  (είναι στις εξερέσεις), θέλει μόνο λεπτομερή κάτοψη και τεχνική περιγραφή του συστήματος, άρθρο 16 παρ.1βi), αυτό δηλαδή σημαίνει ότι δεν κάνουμε μελέτη ούτε για Σ.ΤΕ ξηρής σκόνης ούτε για τύπου F, εγώ έτσι το καταλαβαίνω, και αναρωτιέμαι πότε δηλ. χρειάζεται μελέτη μόνο για συστήματα πυρανίχνευσης και συστήματα μόνιμου υδροδοτικού; 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι και εγώ μίλησα με την οικία μου Πυροσβεστική για μελέτη σε υφιστάμενο οβελιστήριο στο οποίο πρέπει να μπει ΣΤΕ και μου είπε ότι δεν χρειάζεται μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Sofia f.

διάβασε καλύτερα το άρθρο 16.β.i

 

α. Για τους χώρους συνάθροισης κοινού που εμπίπτουν στις διατάξεις της παρούσας, επιβάλλεται η σύνταξη μελέτης πυροπροστασίας−σχεδίων κάτοψης και τεχνικών περιγραφών μονίμων και λοιπών συστημάτων, σύμφωνα με το συνημμένο Υπόδειγμα, από αρμόδιο τεχνικό επιστήμονα.

(πρόσεξε,δηλ για όλους τους χώρους σύμφωνα με την 3/2015)

 

Από την ανωτέρω υποχρέωση (ενεργητικής δηλ) εξαιρούνται οι παρακάτω περιπτώσεις:
i. Χώροι συνάθροισης κοινού για τους οποίους δεν επιβάλλονται από την παρούσα μόνιμα συστήματα πυροπροστασίας, εξαιρουμένου (της εξαίρεσης) του συστήματος τοπικής κατάσβεσης.

 

δηλ λέει ότι: για χώρους χωρίς ΣΤΕ δεν απαιτείται ενεργητική, ενώ για χώρους με ΣΤΕ απαιτείται.

το λέει λίγο μπερδεμένα εκεί, ότι εξαιρείται - εξαιρουμένου κλπ, αλλά αν το διαβάσεις και το κατανοήσεις καλά, λέει αυτό που σου έγραψα πιο πάνω

Τώρα τί σου λένε οι οικίες ΠΥ δεν ξέρω. πάντως η 3/2015 το λέει καθαρά πως ανήκει στις εξαιρέσεις του εξαιρουμένου (σαν πλην επί πλην δηλ που κάνει συν, όπως θα λέγαμε και στα μαθηματικά!)

Ξαναδιάβασέ το καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παίρνω πίσω, από ΠΥ τελική απόφαση είναι ότι:

Δεν κάνεις πουθενά ενεργητική, εκτός από εκεί που απαιτείται μόνιμο υδροδοτικό ή πυρανίχνευση

Λογικά η διάταξη προσπαθεί να μειώσει τη χαρτούρα για μικρά οβελιστήρια - ψησταριές με ΣΤΕ

Οπότε: δεν κάνουμε ενεργητική όταν έχουμε μόνο ΣΤΕ.

 

διαγράφω την προηγούμενη ανάρτηση αλλά εγώ έτσι το καταλάβαινα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παίρνω πίσω, από ΠΥ τελική απόφαση είναι ότι:

Με ποιο γραφείο μίλησες;

 

Δηλαδή ούτε Τεχνικές Περιγραφές σύμφωνα με την 15η;;;

Link to comment
Share on other sites

όλος ο φάκελος κανονικά με τεχνικές περιγραφές ΣΤΕ και υγραερίου κανονικά όπως πριν δεν αλλάζει κάτι

ΥΔ κανονικά

Στις κατόψεις θα φαίνονται τα πάντα, που έτσι κι αλλιώς φαίνονταν, απλά απότι κατάλαβα εγώ

Παρακάμπτεται μόνο η μελέτη ενεργητικής για μικρές επιχειρήσεις που έχουν ΣΤΕ (λόγω λιγότερης χαρτούρας)

τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια

ΠΥ Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα στον Πύργο μου είπαν τα ίδια, κάτοψη με αναλυτικά όλα τα στοιχεία (πλάτος εξόδων, θεωρητικός πληθυσμός, όδευση διαφυγής κ.λ.π) και τεχνική περιγραφή ΣΤΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.