Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση εξωτερικής μονάδας κλιματισμού δίπλα σε καυστηρα αερίου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τοποθετήθηκε σε μπαλκόνι εξωτερική μονάδα κλιματιστικού 9.000btu , δίπλα σε καυστήρα

αερίου συμπήκνωσης . Έχει αφεθεί η προβλεπόμενη απόσταση των 55εκατοστών αν δεν κάνω λάθος. Το ερώτημα αφορά το εξής: Τίθεται κάποιο θέμα( είμαι άσχετος) , ασφαλείας λόγω της αποστάσεως? Επίσης υπάρχει περίπτωση αναρρόφησης καυσαερίων από το κλιματιστικό και δηλητηρίασης? Όπως είχε γίνει προν κάποια χρόνια στο ξενοδοχείο Νεφέλη στην Θεσσαλονίκη? Παρακαλώ να μου εξηγήσει κάποιος αν υπάρχει ο οποιοσδήποτε κίνδυνος.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Στο Νεφέλη είχε φέρει το κλιματιστικό καυσαέρια μέσα;

 

Η απόσταση έχει να κάνει με τους κανόνες ασφάλειες των εγκαταστάσεων αέριων καυσίμων, και σωστά τηρήθηκε.

Το μόνο που έχω πολύ απλά να πω, είναι ότι το κλιματιστικό σου δε φέρνει αέρα από έξω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Δεν έχω γνώσεις μηχανικού και για αυτό ρωτάω.Προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα και στην λειτουργία της ανακύκλωσης του αέρα? Είχα ,προαφανώς λαναθασμένα, την εντύπωση ότι ανακυκλώνει τον αέρα φέρνοντας φρέσκο απο έξω. Και επειδή είναι κοντα η καμινάδα θεώρησα ότι έιναι επισφαλές ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν split που εισάγουν νωπό αέρα από το περιβάλλον. π.χ.

 

http://www.e-klimashop.gr/technology.pdf

 

Με αυτό δεν εννοώ ότι θα έχεις πρόβλημα όμως. Δες μήπως και ανήκεις σε αυτές τις σπάνιες περιπτώσεις.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό είναι αυτό :

 

http://www.fgeurope.gr/images/products/DTR_AS070E_01%20%20AS_G09-12LLCB.pdf

http://www.fgeurope.gr/images/products/OM_9332621006_Gr.pdf

Δεν μπορώ να καταλάβω αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα σε μεσοτοιχία με το μπαγκαλόου βρισκόταν μια μικρή αποθήκη που στέγαζε τον καυστήρα με το μπόιλερ. Ο καυστήρας λειτουργούσε με φυσικό αέριο. Δίπλα βρισκόταν δύο μονάδες αιρκοντίσιον και από κάποια τρύπα, που δεν είχε κλείσει σωστά, περνούσαν τα αέρια του μονοξειδίου του άνθρακα που προερχόταν από την καύση του καυστήρα. Τα αέρια αυτά μπήκαν στο μπαγκαλόου από την ψευδοροφή στο δωμάτιο των παιδιών και δηλητηρίασαν θανατηφόρα τα δύο αδέλφια και σοβαρά τον πατέρα με τη φίλη του. Οι δύο ενήλικες νοσηλεύτηκαν για λίγες μέρες στην εντατική του νοσοκομείου Κέρκυρας και η υγεία τους αποκαταστάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό που έχεις ΔΕΝ βάζει αέρα απέξω καλά έκανε και το επισήμανε ο συνάδελφος nikmmech  αλλά όπως και ο ίδιος επισήμανε είναι πολύ σπάνιες τέτοιες μονάδες.

 

Από τα καυσαέρια ΔΕΝ κινδυνέυεις λόγω του κλικατιστικού σου. Επιπλέον λόγω εξωτερικής τοποθέτησης δεν κινδινεύεις και σε περίπτωση διαροής από έκρηξη, οπότε μην ανυσυχείς.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζα οτι ηταν το φρεον οχι αεριο απο αλλο λεβητα στο νεφελι

ή θυμαμαι αλλο κερκυρα ή κερκυρα ηταν αυτο με το μπαλκονι..... μπερδευτικα

 

κινδυνος δενυπαρχει αν ακολουθησαν τους κανονες της τεχνικης

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.