Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows XP SP3 ?


GeorgeS

Recommended Posts

Η επεξεργαστική ισχύ αυτών λέγεται ότι θα είναι 1.000.000 φορές μεγαλύτερη από αυτή των core2 duo.

Για να είμαι ειλικρινής δε βλέπω και πολύ πιθανή μια τέτοια εξέλιξη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ανεξαρτήτως της τεχνολογικής προόδου, οι αλλαγές παιρνάνε σιγά σιγά στην αγορά.

Χαζοί είναι να κάνουνε 10 βήματα μαζεμένα ενώ μπορούν να σου τα πουλήσουν ένα ένα?

 

Συν τις άλλοις οποιαδήποτε αλλαγή στο hardware πρέπει να συνοδευτεί απο αντίστοιχες αλλαγές στο software. Εδώ για τα 64bit που υπάρχουν τόσα χρόνια και ακόμα να έχεις πλήρη λειτουργικότητα/συμβατότητα...

 

Όσον αφορά την άποψη σου για τα vista έχεις δίκιο. Και για τα Xp τα ίδια λέγανε όταν βγήκανε. Η μόνη διαφορά είναι ότι το προηγούμενο λειτουργικό είχε πολλά (μα πάρα πολλά) πρόβληματα. Και ποιος δε θυμάται τις συμπαθέστατες μπλε οθόνες? Το βήμα από τα win 9x στα ΧΡ ήταν πολύ μεγαλύτερο από ότι από ΧΡ σε Vista.

 

Μία άλλη παράμετρος που έπαιξε ρόλο είναι ότι όταν βγήκαν τα XP δεν υπήρχε ουσιαστικά αντίπαλο δέος. Σήμερα σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το ίδιο. Δες την εξέλιξη που έχει κάθε χρόνο το linux.

 

Τέλος, λέγεται ότι η εποχή που τα λειτουργικά θα είναι το σημαντικό τμήμα του υπολογιστή πέρασε ανεπιστρεπτί. Πλέον όλα θα παίζονται στις web based εφαρμογές.

 

και για να ξαναγυρίσουμε on topic.....

 

Συνέχεια μου ζητάει να εγκαταστήσει ένα update για το microsoft Silverlight. Στο pc μου δεν το έχω κάνει εγκατάσταση. Παρόλαυτά όταν πατάω να γίνει εγκατάσταση αυτή αποτυγχάνει. Σε εσάς το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όχι γιατί έχω ήδη εγκαταστήσει το Silverlight. Υποτίθεται πως το εν λόγω πρόσθετο έχει να κάνει με την απεικόνιση των σελίδων του update.microsoft.com αλλά μάλλον άχρηστο είναι...

 

Παντελώς άσχετο αλλά σήμερα η Microsoft ανακοίνωσε ότι σταματά οριστικά την πώληση των windows 3.11 :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Η επεξεργαστική ισχύ αυτών λέγεται ότι θα είναι 1.000.000 φορές μεγαλύτερη από αυτή των core2 duo.

Για να είμαι ειλικρινής δε βλέπω και πολύ πιθανή μια τέτοια εξέλιξη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ανεξαρτήτως της τεχνολογικής προόδου, οι αλλαγές παιρνάνε σιγά σιγά στην αγορά.

Χαζοί είναι να κάνουνε 10 βήματα μαζεμένα ενώ μπορούν να σου τα πουλήσουν ένα ένα?

 

ειναι αποδεδειγμενο οτι ετσι λειτουργει η αγορα που εμπορευεται τεχνολογια Η/Υ.συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι χαζοί να κάνουνε 10 βήματα εμπρός χωρίς προφανή λόγο. Ο προφανής λόγος όμως υπάρχει. Αυτή τη στιγμή υπάρχει κορεσμός στην απόδοση των επεξεργαστών. Ουσιαστικά μετά την είσοδο των τετραπύρηνων στην αγορά και με βάσει την υπάρχουσα τεχνολογία (45nm) είναι εξαιρετικά δύσκολο να βελτιωθεί και άλλο η ταχύτητα και η απόδοση. Οπότε υπάρχουν 2 επιλογές:

1) Συνεχίζεις με την υπάρχουσα τεχνολογία και παίζεις με 4,5,6 πυρήνες που ουσιαστικά όμως δεν θα αναγκάσουν τον μέσο χρήστη σε περαιτέρω αναβαθμίσεις

2) Εξελίσσεις αλματωδώς τους επεξεργαστές και αναγκάζεις τους πάντες σε αναβαθμίσεις.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι όταν πριν λίγο καιρό βγήκε δίσκος του 1TB πολλοί έλεγαν ότι είναι υπερβολικά μεγάλη χωρητικότητα και δεν θα πουλήσει εύκολα. Έλα όμως που έτσι όπως πάμε τα 500GB θα είναι το ελάχιστο δεδομένο σε έναν καινούργιο υπολογιστή. Σκεφθείτε επίσης ότι όταν έγινε το άλμα από PATA σε SATA πάλι δεν υπήρχε προφανής λόγος. Φάνηκε όμως στην πορεία ότι το PATA ήταν πλέον μη αποδοτική τεχνολογία σε σχέση με τους SATA.

 

Είμαι παντελώς offtopic... :shock:

Link to comment
Share on other sites

προσοχή όλοι στις αυτόματες ενημερώσεις καθώς και τα net frameworks 1,2,3 που είναι σχεδόν άχρηστα και υπάρχει bug αναγνωρισμένα από Microsoft.

 

Απεγκαθιστάς όλα τα frameworks και dont show me again τα updates τους.

 

Silverlight ---> δεν άλλαξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.