Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί με γονείς Μηχανικούς


giannist

Γονείς μηχανικοί  

516 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Γονείς μηχανικοί

    • Με γονείς μηχανικούς
    • Χωρίς γονείς μηχανικούς


Recommended Posts

Εγώ πάλι, είμαι μάλλον κάπου στη μέση

Έχω μητέρα μηχανικό (πολιτικός μηχανικός - υδραυλικός) και έγινα αρχιτέκτονας :twisted:

Σίγουρα με επηρέασε το γεγονός ότι μεγάλωσα μέσα σε σχέδια και μελάνια... αλλά μάλλον με έσπρωξε στο να ΜΗΝ δηλώσω καν τις σχολές των Π.Μ. στο μηχανογραφικό μου :)

Όσο για γνωριμίες, βοήθεια κλπ κλπ κλπ πραγματικά μόνο σε θέματα φορολογικά και νομοθεσία- διαδικασία περί δημοσίων έργων είχα ουσιαστική χείρα βοηθείας. Ακολούθησα βλέπετε και μια ειδικότητα που ήταν παντελώς άσχετη και η ίδια δεν ασχολήθηκε ποτέ με άδειες κλπ.

'Οπως και να έχει όμως, είτε οι γονείς μας μπορούν ή όχι να μας βοηθήσουν σε διάφορα, δεν είναι παντογνώστες ούτε πολυμηχανικοί. Σίγουρα ξέρουν να μας καθοδηγήσουν σε κάποια πράγματα αλλά υπάρχει ένα όριο κάπου εκεί. Το forum είναι χρήσιμο για όλους ανεξαρτήτως ηλικίας ή εμπειρίας. Υπάρχουν φορές που εμπειρότεροι από εμένα συνάδελφοι (και η μητέρα μου ;)) ζητούν την άποψή μου λόγω ειδικότητας και όχι λόγω εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ ψάχνομαι μόνη μου... Δυστυχώς χωρίς γονείς Μηχανικούς...

Χαίρομαι που είμαστε αρκετοί στην παρέα, γιατί είχα απελπιστεί από την κατάσταση αυτή, κρίνοντας από την παρέα μου στη Σχολή και όχι μόνο!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σίγουρα ευνοείται στην περίπτωση που έχεις γονιό- μηχανικό εν ενεργεία είναι ότι προυπάρχουν κάποιες γνωριμίες (καθόλου αμελητέο).

 

 

εννοείται, γραφείο έτοιμο, πελατολόγιο 40ετίας, αρκεί ο γιος ή η κόρη να έχου...με τα αντίστοιχα προσόντα για να συνεχίσουμε το ...όνομα

 

 

Σίγουρα με επηρέασε το γεγονός ότι μεγάλωσα μέσα σε σχέδια και μελάνια...

 

νομίζω d2m ότι η μυρωδιά της αμμωνίας από τις φωτοτυπίες και τους μαρκαδόρους σε συνδιασμό με την τσιγαρίλα του γραφείου είναι η αγαπημένη ανάμνηση από τα παιδικά μου χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη "υπόθεση" να έχεις γονείς Μηχανικούς.

Πέρα απο την έτοιμη δουλειά, η βοήθεια είναι ανεκτίμητη σε πρακτικά θέματα οικοδομής, στη νομοθεσία, ακόμη και στο πώς να αντιμετωπίσουμε το "δράκο" της πολεοδομίας και σε πολλά άλλα.

Τεραστια δυσκολία όμως για έναν νέο που ξεκίναει μόνος του και θα περάσει πολύς καιρός για να φτάσει στο επίπεδο άλλων μηχανικών που η γνωση ήταν, ευτυχώς για αυτούς, έτοιμη.

Δυστηχώς η γνώση μεταξύ των μηχανικών δε μοιράζεται απλόχερα, ίσα ίσα θα έλεγα το αντίθετο.

Η πρώτη φορά που συνέβει αυτό όμως, είναι μέσα απο αυτό το forum και μπράβο σε όλα τα παιδιά που το στηρίζουν. Εκεί κατάλήγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί είμαστε μηχανικοί χωρίς γονείς μηχανικούς, τα βρήκαμε μπαστούνια στην αρχή και είπαμε να κάνουμε κάτι για τους νεότερους, να μην περάσουν κι αυτοί τα ίδια. ;)

Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε Χάρη.

 

αλλά.....

 

Εννοείται πως και να είχα μηχανικούς γονείς πάλι εδώ μέσα θα ήμουν γιατί υπάρχει συναδελφικότητα ακόμα....ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και ότι ούτως η άλλως θα στην χτυπήσουν τη δουλειά. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο ότι όταν έχεις γονείς μηχανικούς έχεις και βοήθεια ανάλογη .

Ο πατέρας μου είναι μηχανολόγος μηχανικός που δουλεύει σε ΔΕΚΟ , εγώ πολιτικός μηχ. ελεύθερος επαγγελματίας => δηλαδή καμιά σχέση .

Το poll είναι λάθος διατυπωμένο νομίζω , προτείνω να προστεθούν:ο ένας γονιός μηχανικός ίδιας ειδικότητας , ο ένας γονιός μηχανικός άλλης ειδικότητας , και οι δυο γονείς μηχανικοί ίδιας ειδικότητας , και οι δυο γονείς μηχανικοί άλλης ειδικότητας ,και οι δυο γονείς μηχανικοί ο ένας ίδιας και ο άλλος άλλης ειδικότητας .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου παιδί μη μηχανικών αν και ο πατέρας μου έχει σχέση με τη μηχανολογία αλλά σε τελείως τελείως άσχετο χώρο. Ούτε στα μηχανολογικά άδειας δε μπορεί να με βοηθήσει. Και για μένα το forum είναι κατά 99% ο μοναδικός "βοηθός" που έχω στη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κι εγώ, άσχετος (οικογενειακά) με το επάγγελμα!!!! Πάντως πιστεύω κι εγώ πως συνάδελφοι με γονεις μηχανικούς (και πόσο μάλλον "φτασμένους") ασχολούνται με άλλα πράγματα και βρίσκουν βοήθειες αλλού, χωρίς αυτό να μειώνει κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως και να είχα μηχανικούς γονείς πάλι εδώ μέσα θα ήμουν γιατί υπάρχει συναδελφικότητα ακόμα....ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και ότι ούτως η άλλως θα στην χτυπήσουν τη δουλειά. :wink:

 

Ο ανταγωνισμός στο ελεύθερο επαγγελμα, οι λαμογιές ορισμένων, παλιών ειδικά και η ανύπαρκτη βοήθεια σε νέους ειδικά στην κλειστή επαρχία, δεν είναι όνειρα θερινής νυκτός, είναι η πραγματικότητα.

Οπότε δε νομίζω να προσπαθεί κάποιος να περάσει κανένα ΜΥΝΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.