Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιός recycler


teris83

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

εχθές χρησιμοποιήσε τριτο άτομο τον υπολογιστή μου και κολησα ένα ιό ο οποίος κάθε φορά που μπαίνει εξωτερικός δίσκος κάνει τα αρχεία του κρυφά και δημιουργεί συντομεύσεις των φακέλων του. Εκανα πολλές φορές scan με το antivirus  και τελικά απομώνοσα τον ιο που λέγεται recycler αλλά δεν μπορώ να τον σβήσω ούτε να το κάνω clean με το antivirus γιατι ζητάει άδεια διαχειριστή. Οποιαδήποτε βοήθεια που να βοηθάει στο να τον σβήσω ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα σχετικο...εχω κολλησει κ εγω καποιον ιο τον οποιο το εχω σε καραντινα με το ΜS security essentials...

το ονομα του: winwebsec και winwebsec.Ε  Επειδη απο ιους γενικα δεν το εχω το θεμα θελω να ρωτησω....

εαν βαλω στο usb ενα φλασακι ή τον εξωτερικο μου σκληρο για να κανω back up τα τελευταια μου αρχεια,υπαρχει περιπτωση

να μολυνθουν και αυτά (το φλασακι και σκληρος δηλαδη)?? προφανως δεν μιλαω για μουσικες κ βιντεα αλλα για αρχεια

που δεν ρισκαρω ουτε κατα διανοια να χασω....και αυτα που θελω να σωσω και τα ηδη υπαρχοντα στον εξ. σκληρο... 

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

@lou, η πιο ασφαλής μέθοδος για να κάνεις backup, είναι να ξεκινήσεις το σύστημα με μια φορητή έκδοση linux και να αποθηκεύσεις τα αρχεία σου. Επίσης, μπορείς να κατεβάσεις και κάποιο antivirus σε περιβάλλον linux π.χ. avast και να κάνεις έλεγχο του υπολογιστή και του σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ted78 ευχαριστω για την αμεσοτητα....δυστυχως ομως δεν εχω ιδεα απο linux....

Απο την απαντηση σου καταλαβαινω οτι οντως μπορει να μεταφερθει ο ιος απο το pc στον εξ. σκληρο? ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα μεταφοράς του ιού, αν κάποιο από τα αρχεία που θέλεις να μεταφέρεις είναι μολυσμένο.

Το linux μην το φοβάσαι καθόλου, δε θα σε δυσκολέψει.

Μπορείς να δημιουργήσεις ένα cd ή dvd του λειτουργικού και κάνεις εκκίνηση από το cd-rom, και επιλέγεις δοκιμή του λειτουργικού. Το περιβάλλον του είναι παραθυρικό και θα λειτουργείς όπως και στα windows. Επίσης, δεν πρόκειται να επηρεάσει κατά κανένα τρόπο τον σκληρό σου δίσκο και τα αρχεία του.

Επίσης, θα αναγνωρίσει αυτόματα, οποιονδήποτε εξωτερικό σκληρό συνδέσεις στο usb και ο ιός θα είναι ουσιαστικά ανενεργός.

Link to comment
Share on other sites

Tα αρχεια που θελω να σωσω δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μολυσμενα.....τα τελευταια μου dwg,τιποτα pdf και καποια rar...

εχω σκοπο να παω το πισι σε τεχνικο για γενικο καθαρισμα και συντηριση αλλα φοβαμαι μη χασω τιποτα...θελω κρατησω κ

εγω backup πριν του το παω....

Αν το linux ειναι τοσο απλο θα το ψαξω....σε ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

...οντως μπορει να μεταφερθει ο ιος απο το pc στον εξ. σκληρο? ετσι??

Για άμεση δράση.

Μπες στην σελίδα της εταιρείας που έχει το αντιβάιρους nod32 το οποίο το δίνει και για 30 μέρες φρε αλλά μετά είναι με πληρωμή.

Άμεσα όμως σου παρέχει την δυνατότητα να κάνεις ονλινε σκανάρισμα και καθαρισμό στο PC σου.

 

Εδώ είναι το λινκ για το ονλινε σκαναρισμα και καθάρισμα, και ακολούθα τις οδηγίες που θα σου λέει.

http://www.eset.com/gr/home/products/online-scanner/

 

Επειδή είναι ονλινε φυσικά θα φάει μπόλικες ώρες.

Αστο να τελειώσει.

 

Επικουρικά 1 για καλύτερο σκαναρισμα άνοιξε το PC σου σε κατάσταση save mode με ενεργό το ιντερνετ.

Επικουρικά 2 κάνε το 1 αλλά πριν μπεις στο αντιβάιρους να σε σκαναρει κάνε έναν γενικό καθαρισμό με το ccleaner. Έχει δωρεάν βέρσιον και δουλεύει άριστα. Θα σου καθαρίσει σαβούρα αλλά δεν πιάνει ιούς, οι ιοί με το αντιβαιρους που είπαμε.

 

Αν με όλα αυτά δεν έρθεις στα ίσα σου θα πρέπει να βγάλεις τον σκληρό δίσκο από το PC σου, να τον βάλεις ως εξωτερικό σε άλλο PC ή λάπτοπ και να κάνεις τα προηγούμενα βήματα έτσι για να μη τρως τον ιό στο μπουτάρισμα.

 

Αν με όλα αυτά δεν δεις φως ατύχησες και βρες έναν καλό κομπιουτερά….

Link to comment
Share on other sites

Φιλε didonis ο εξ. σκληρος δεν ειναι μονιμα κουμπωμενος στο στο πισι,....καθε φορα που εσωζα

κ εκανα backup αμεσως μετα τον εβγαζα. Απλα τωρα που εχω κολλησει τον ιο φοβαμαι να τον βαλω

παλι μην την πατησω...ο σκληρος αυτος εχει τα παντα ολα μεσα απο το προσωπικο μου αρχειο..καταλαβαινεις...σχεδια,νομοθεσια κλπ

ευχαριστω για τις συμβουλες....αν και με αγχωσες λιγο βραδιατικα... :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

και καλά έκανες και αγχώθηκες.....

ξεκίνα και ποτέ μη λές "Tα αρχεια που θελω να σωσω δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μολυσμενα"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.