Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση και κλεισιμο φωταγωγου...


Recommended Posts

παιδια καλημερα μες το καλοκαιρι μου ηρθε βεβαιωση περιεργη....

πηγα και εκανα αυτοψια σε μικρο διαμερισμα παλιο γυρω στα 50 τμ...ολα καλα εκτος απο ενα τμημα φωταγωγου περιπου 0,50 τμ το οποιο και εγινα επεκταση μπανιου....

τι κανουμε να την δωσω ή οχι .....ειμαι προς το ναι μιας και ειναι μεσα στις αποκλισεις του 2%....50τμ χ 2% = 1τμ >0.50τμ αυθαιρεσια.....

τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

ειμαι προς το... οχι

μια και εκανες καταληψη κοινοχρηστου

 

ειμαι  "ναι" ,

δλδ το τακτοποιεις μονος σου χωρις συναινεση,

αν στην κατοψη του συμβολαιου της αγορας...περιλαμβανεται και το τμημα του "φωταγωγου"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ειμαι προς το... οχι

μια και εκανες καταληψη κοινοχρηστου

 

ειμαι  "ναι" ,

δλδ το τακτοποιεις μονος σου χωρις συναινεση,

αν στην κατοψη του συμβολαιου της αγορας...περιλαμβανεται και το τμημα του "φωταγωγου"

 συμφωνω σε ολα....

η αποκλιση λες δεν με καλυπτει??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η αποκλιση δεν ειναι μονον σε τμ...

εχει σχεση και με την "μετατοπιση"

 

δεν θυμαμαι..

 

εχεις ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δες αυτό που λέει ο Δημήτρης. 

Παραθέτω από κείμενο βεβαίωσης. Το μισό τετραγωνικό σε καλύπτει αφού είναι μικρότερο του 2%Χ50=1 τ.μ

Δες αν σε καλύπτει και το 2% επί των διαστάσεων που έχουν αλλάξει,  ώστε να  προκύψει ο επιπλέον χώρος. 

 

Αν ο επιπλέον χώρος είναι εντός των ανοχών που δίνει "δώρο" η βεβαίωση ακόμη και κοινόχρηστο χώρο κτιρίου να έχει καταλάβει, δε μας εμποδίζει να δώσουμε βεβαίωση.Στη περίπτωση αυτή (αν ο επιπλέον χώρος δεν υπάρχει στα σχέδια της σύστασης), ενημερώνεις εγγράφως τους εμπλεκόμενους ότι μελλοντικά θα απαιτηθεί τακτοποίηση. 

 

"Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη
επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.
Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι
εξής αποκλίσεις :

-Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)
-Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).
-Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και χρήσης του ακινήτου ως ανοχές από επιμέρους ειδικούς κανονισμούς καθώς και οι μη εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές."

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα, δεν δίνεις βεβαίωση. Αναμένεις το νέο νόμο για τακτοποίηση.

Τελικα πρεπει να ισχυουν και οι 3αποκλισεις συχγρονως ή και μονο μια μας καλυπτει...τινλετε;;;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.