Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχικος και τελικος πινακας,πινακας ΕΚΚΟ για ΔΕΗ


Recommended Posts

παιδια καλημερα μια μικρη βοηθεια...εχε κανεις καποιο προτυπο πινακα αρχικο και τελικο για την δεη....και πινακα εκκο??

μου εχουν φερει την φορολογικη δηλωση στην οποια δηλωνουν λιγοτερα απο τα τιμολογια που μου εδωσαν τι κανω σε αυτη την περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Στην Φορολογική Δήλωση, δηλώνονται τα Τιμολόγια του έτους που αφορά την φορολ. δήλωση

Τα τιμολόγια του επομένου έτους, ''πηγαίνουν'' με την νέα φορολογική δήλωση. Γι΄΄ αυτό΄, ίσως, υπάρχει η διαφορά

- Χρειάζεται όμως να σου προσκομίσουν τα τιμολόγια & το ΙΚΑ, προκειμένου να συντάξεις τον Πίνακα Προμηθευτών ανά εργασία, όπως και τον Τελικό Πίνακα Εργασιών σε σύγκριση με τον, θεωρημένο από την Πολεοδομία κατά την έκδοση οικοδ. αδείας, Αρχικό Πίνακα.

- Μήπως ''πάνε'' για επιμεριστικό ρεύμα??

 

-Αν θέλεις, ανέγραψε το επαγγελμά σου.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο αστέριος....

Ή θα σου δώσουν τα παραστατικά ή ο λογιστής θα συντάξει την κατάσταση και θα την πάρεις ώστε να κάνεις το ΕΚΚΟ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έλεγα ...στους πελάτες μου

όλα αυτά τιμολόγια  και καταστάσεις ΙΚΑ να τα πάτε σε λογιστή μαζί με το αρχικό ΕΚΚΟ

Εκείνος συνέτασσε το αρχικό ή τελικό ΕΚΚΟ και εγώ απλώς το υπέγραφα

Αν κάπου χρειάζονταν τη βοήθεια ως προς το σε ποιά εργασία να τα συμπεριλάβει μιλούσαμε μεταξύ μας

και τα προσδιόριζα

(ως δικαιολογία για την μη σύνταξη από μέρους μου όλων αυτών, αν και είναι εντός των υποχρεώσεών μου, 

 τους έλεγα ότι συμπεριλαμβάνεται στην έκπτωση..)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλαδη σε περιπτωση που εχω Αρχικο ΕΚΚΟ 60.000 και τα τιμολογια που μου προσκομισουν οι ιδιοκτητες του ακινητου ειναι 50.000 ευρω τοτε πως θα συνταξω των τελικο πινακα?

Επισεις αν ο επιμερισμος των εργασιων λεει πχ επιχρισματα 5000 ευρω και εγω εχω μονο 2000 ή ακομη και σε μερικα καθολου τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό ποσό του ΕΚΚΟ θα πρέπει να είναι ίδιο ή να υπερβαίνει το αρχικό. Τα επιμέρους ποσά δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο, αρκεί να είναι το ΤΕΛΙΚΟ νούμερο ισο ή μεγαλύτερο από το αρχικό.

Προφανώς θα πρέπει να μπούν και οι καταστάσεις του ΙΚΑ (το ποσό των ενσήμων δηλαδή) και συγκεκριμένα το ποσό που αναφέρεται ώς σύνολο αποδοχών (και όχι εισφορών). Αν λείπουν τιμολόγια τότε να πάει να κόψει ο πελάτης εκεί που υπολείπονται, έτσι ώστε να ισοσκελιστεί το αρχικό ΕΚΚΟ.

 

Αλλιώς θα πρέπει να πληρώσει το ΦΠΑ που υπολείπεται.

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα του ΕΚΚΟ έχει υπολογιστεί το ελάχιστο κόστος που θα στοιχίσει η κατασκευή της οικοδομής.Τα τιμολόγια που έχεις στα χέρια σου θα πρέπει να είναι ίσα σε αξία ή και μεγαλύτερη από το ΕΚΚΟ.Με βάση τα ποσά του αρχικού πίνακα που συνοδεύει το ΕΚΚΟ θα ξεκινήσεις να φτιάχνεις τον τελικό σου πίνακα.Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις οπωσδήποτε τιμολόγια παροχής υπηρεσιών σε εργασίες όπως ο φέρων οργανισμός,κτίρια,σοβάδες κλπ.Για να δεις τί ελλείψεις σε τιμολόγια έχει ο πελάτης σου πρέπει στις εργασίες που προανέφερα και σε κάποιες ακόμα,να διαιρέσεις το ποσό του αρχικού πίνακα δια 3,και να πάρεις το 1/3 για παροχή υπηρεσιών και το υπόλοιπο για υλικά.Έτσι,βλέπεις τί τιμολόγια σου έχει φέρει και βλέπεις αν θέλει κάτι ακόμα.Συνήθως στην εφορία τους ενδιαφέρει περισσότερο να έχει κοπεί τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών παρά να είναι συμπληρωμένο 100% το ποσό για τα υλικά.Αφού δεις όλα τα τιμολόγια με αυτόν τον τρόπο και βγάλεις τις διαφορές φτιάχνεις τον τελικό σου πίνακα.Αν δεις και πρέπει να κοπούν πολλά τιμολόγια,παίξε λίγο με τα ποσοστά του τελικού πίνακα ώστε να μειώσεις όσο μπορείς τις ελλείψεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το άθροισμα των τιμολογίων και οι αποδοχές του ΙΚΑ (μέχρι 20% του ΕΚΚΟ) δεν καλύπτουν το ΕΚΚΟ δεν μπορεί να γίνει τελικός πίνακας.

Αν δεν το καλύπτουν, ότι παίξιμο και να κάνεις με τα ποσοστά, το υπολειπόμενο ποσό θα είναι πάντα το ίδιο, έτσι και ο ανάλογος ΦΠΑ θα είναι πάντα ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σημαντικό

σύμφωνα με αρ. Πρωτ.:Δ12Α 1015993 ΕΞ 2014

από 1-1-2014 καταργείται η διαδικασία προσκόμισης στη Δ.Ο.Υ. δικαιολογητικών και στη συνέχεια χορήγηση των σχετικών βεβαιώσεων ηλεκτροδότησης

 

http://www.forin.gr/articles/article/11296/d12a-1015993-eks-2014-katarghsh-xorhghshs-bebaiwshs-hlektrodothshs-akinhtwn

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.