Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτίριο χωρίς σύστημα ψύξης


stevros9

Recommended Posts

Καλημέρα, σε κατοικία χωρίς σύστημα ψύξης, έβαλα το θεωρητικό (το έκανα σωστά θεωρώ..!) αλλά στα αποτελέσματα, η κατανάλωση του κτιρίου μου στο κομμάτι της ψύξης βγαίνει μικρότερη από του Κ.Α.

 

Δικαιολογείται κάπως ή έχω κάνει λάθος;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το κλιματιστικό σου έχει καλύτερο EER από αυτό του κτηρίου αναφοράς.

 

Για να δεις το EER του κτηρίου αναφοράς ανάτρεξε στην ΤΟΤΕΕ.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

JasonK αναφέρει πως έβαλε θεωρητικό σύστημα δλδ το ίδιο που έχει και το κτίριο αναφοράς, οπότε αυτό που λες είναι λάθος.

 

Ο λόγος για χαμηλότερη τιμή οφείλεται στις μονώσεις και στους σκιασμούς του υπο εξέταση κτιρίου σε σχέση με το κτίριο αναφοράς.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για το τελευταίο post, δεν μου είχε φορτώσει τις απαντήσεις...

 

Γενικά, έχω πολλές σκιάσεις αλλά το κτίριο μου δεν έχει καθόλου μόνωση. Τόσο πολύ επηρεάζει ο σκιασμός;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, έχω πολλές σκιάσεις αλλά το κτίριο μου δεν έχει καθόλου μόνωση. Τόσο πολύ επηρεάζει ο σκιασμός;

 

Ναι όντως, οι πολλές σκιάζεις επιρεάζουν θετικά στη μείωση των ψυκτικών φορτίων

 

Το αντίθετο συμβαίνει (δες το στα αποτελέσματα), με τις αυξημένες θερμικές απαιτήσεις, δεδομένου οτι δεν είναι πολύ εκτεθειμένο στον ηλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα εχω μονοκατοικια 100 μ2 η οποια εχει ξυλολεβητα ισχυος 25kw β.α 88% και ενα κλιματιστικο -οχι inverter -.στην θερμανση σαν κυρια μορφη θερμανσης θα παρω τον ξυλολεβητα και το υπολοιπο ποσοστο το κλιματιστικο?ξερουμε οτι το κλιματιστικο καλυπτει περιπου 45τμ.!σωστα?η να μην παρω καθολου στην θερμανση το κλιματιστικο παρα μονο τον λεβητα!?επισης στην ψυξη θα παρω το ποσοστο που αναλογει(στα 45τμ δηλ) και το υπολοιπο θα το υπολογισω σαν θεωρητικο συστημα ψυξης?και πως το υπολογιζουμε?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.