Μετάβαση στο περιεχόμενο

μονωση ταρατσας


ikucic

Recommended Posts

Εχουμε μια μεγαλη ταρατσα 200 τμ

Σε αυτη εχει τοποθετηθει ασφαλτοπανο με ψηφιδα εδω και 12 χρονια.

Δεν παρουσιαζει ως τωρα κανενα ζητημα υγρασιας.

Ομως το νερο λιμναζει σε4-5 σημεια καιτο ασφαλτοπανο αρχιζει να γερναει επικινδυνα αρα αρχιζω να σκεφτομαι το μετα.

Επισης η ζεστη ειναι μεγαλη το καλοκαιρι αφου δεν υπαρχει θερμομοωση

Ρωτησα μηχανικους και μονωσαδες αλλα λαμβανω καταιγισμο λυσεων.

Θα σας αναφερω μια λυση που μου προταθηκε να μου πειτε γνωμη.

Αφηνω το ασφαλτοπανο . Απο πανω τοποθετω εξηλασμενη. Στη συνεχεια δινω ρησεις με περλομπετον και ξανα υγρομονωνω με καποιο τσιμεντοειδες.

Πως σας φαινετε η προταση αυτη;;;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε το ασφαλτοπανο τι ειναι?

Δεν ειναι φραγμα υδρατμων?

 

Εκτος του οτι δεν χρειαζεται πλεον φραγμα υδρατμων.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις:

 

1. Αν επιλέξεις τσιμεντοειδές υλικό να προσπαθήσεις να επιλέξεις μεγάλης λευκότητας. Υπάρχει και πιστοποιημένο ψυχρό υλικό. Επίσης να προσέξεις μήπως απαιτείται πλέγμα. Να το βάλεις απαραιτήτως αλλιώς θα γίνει επάνω σαν μπακλαβάς, κομμάτια...

 

2. Για 200 τ.μ. τί ύψη θα χρειαστούν για ρύσεις; Εχεις κάνει έλεγχο αν θα σε πάρει το υπάρχον στηθαίο (αν έχεις κάγκελο); Στα 200τ.μ. απαραιτήτως αρμοί.

 

3. Δεν συμπαθώ τη λύση του να αφήσεις το ασφαλόπανο γιατί δεν θα μπορέσεις να κολλήσεις σωστά τη πολυστερίνη. Θα προτιμούσα να βγεί και να μην ρισκάρεις να έχεις ακόλλητη πολυστερίνη γιατί σχεδόν βέβαια θα έχεις μελλοντικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά. θα πρέπει να υπάρχει διαπνοή και η διαφορά πιέσεως ανα στρώμα θα πρέπει να είναι αρνητική προς τα επάνω και ομαλή. Οι κλασσικοί αρμοι σε 200 τμ δεν φτάνουν και πρέπει να τοποθετηθούν μετά απο μελέτη (ανάλυση του κέλυφους) χημικοί ελαστικοί αρμοί πριν την στρωματοποιηση επάνω στους οποίος θα κάνουμε τους μηχανικούς. Διαφορετικά θα έχουμε αποκόλληση του ελαστομερούς. 

 

Είναι απαραίτητο η μόνωση να μην δημιουργεί τα παρακάτω προβλήματα

 

αποσύνθεση σκυροδέματος, μούχλα, συνθήκες διάβρωσης οπλισμού και ρηγμάτωση σκυροδέματος λόγο θερμικής κόπωσης.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ροδόπουλε,

με όλο το σεβασμό θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις για το μήνυμα σας.

Όχι για την ουσία την οποία δεν αμφισβητώ, αλλά για τον τρόπο παρουσίασης.

 

Μιλάτε για χημικούς αρμούς. Δεν αναφέρετε όμως τρόπο, υλικό, μία παραπομπή.

Είναι κάτι που δεν γίνεται συνήθως οπότε υπάρχει περιορισμένη γνώση.

Το απλό googlαρισμα μπορεί να οδηγήσει σε λάθος πληροφορίες.

 

Μιλάτε για αποφυγή 4 φαινομένων. Δε μας λέτε όμως πως θα αποφευχθούν αυτά.

Μέσω συγκεκριμένων υλικών;

Μέσω του τρόπου εφαρμογής των υλικών;

Μέσω κάποιας προεργασίας;

 

Μιλάμε για μία, όπως την παρουσιάζεται, μόνωση που ξεφεύγει από τα συνήθη (λόγω επιφάνειας),

οπότε νομίζω ότι θα χρειαζόταν μία αναλυτικότερη περιγραφή σε κάποιες διαδικασίες που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φάει ποινές επειδή μίλαγα για υλικά με όνομα. καλώς ή κακώς αυτοί είναι οι όροι του φόρουμ. 

 

Αναλυτικά

 

Ανάλυση Κινδύνων
1. PI = Preservation Index (Φυσική γήρανση)
PI είναι ο συντελεστής χρησιμότητας του σκυροδέματος ενάντια της υποβάθμισης των οργανικών συστατικών του
λόγω θερμοκρασίας και σχετικής υγρασίας. Υψηλός αριθμός σημαίνει αργή υποβάθμιση.
2. % Equilibrium Moisture Content (Υγρασία Ισορροπίας)
Υδροσκοπικά υλικά σαν το σκυρόδεμα παρουσιάζουν μεταβολές όγκου και γεωμετρίας ανάλογα με το ποσοστό
υγρασίας που μπορούν να δεσμεύσουν. Τιμές %EMC (≤ 12.5%) σημαίνουν νωπό περιβάλλον ενω %EMC (≤ 5%)
σημαίνουν ξηρό περιβάλλον. Έντονες και πυκνές μεταβολές του %EMC οδηγούν σε ρηγμάτωση των αδρανών στο
σκυρόδεμα και μηχανική υποβάθμιση της αντοχής του.
3. Mold Risk Factor (MRF)
Το MRF αντιπροσωπεύει τον κίνδυνο βλάστησης και εδραίωσης μικρο-οργανισμών στο σκυρόδεμα (μούχλα). Τιμή
του 0,5 ή λιγότερο δείχνει ένα περιβάλλον με λίγο ή καθόλου κίνδυνο βιολογικής ανάπτυξης (συνήθως > 150
ημέρες). Σε πραγματικές συνθήκες το περιβάλλον του σκυροδέματος αξιολογείται με το χρόνο για να
δημιουργήσουν μια εδραίωση.
4. Πιθανότητα οξείδωσης Οπλισμού
Οξείδωση του οπλισμού επιτυγχάνεται παρουσία ηλεκτρολύτη και υγρασίας. Το ποσοστό υγρασίας που απαιτείται
στην περίπτωση οπλισμένου σκυροδέματος είναι μεταξύ 4.8-12%

 

Πάμε τώρα στο ελαστομερές. Θα στήσεις το κέλυφος (πλάκα) και θα ορίσει ένα πάχος ελαστομερούς πχ 4mm με πρόσφυση τουλάχιστον 0,4 MPa ώστε να τηρείται το ΕΝ 1542. Ανάλογα με την γεωμετρία του κελύφους θα δεις οτι ελαστομερές θα εμφανίσει περιοχές με παραμορφώσεις. Πρόσεξε οτι το ελαστομερές μπορεί μεν να έχει μια θεωρητική ελαστικότητα πχ 80% αλλα σε καθαρό εφελκυσμό και όχι με μόνιμο φορτίο απο επάνω του. Στην περίπτωση που έχουμε μόνιμο φορτίο πχ πλακάκια έχουμε διατμητικές τάσεις. Αυτό σημαίνει οτι το ελαστομερες μπορεί να αστοχήσει. Για να μειώσουμε την αστοχία αυτή, στα σημεία έντονων διακυμάνσεων του Δε βάζουμε την υπερελαστικές τανίες ώστε να λειτουργήσουν σαν φίλτρα του Δε. Με λίγα λόγια οι αρμοί του γεμίσματος περιέχουν απο κάτω του χημικούς αρμούς.

 

Με σειρά

 

Ανάλυση δυσκαμψίας με και χωρίς αρμούς.

Στα σημεία των αρμών βάζουμε του χημικούς αρμούς

Κάνουμε το αριάνι

Κάνουμε το γέμισμα και γράφουμε αρμούς πάνω απο την ταινία

Βάζουμε το ελαστομερές

 

Προσοχή η διαπνοή να αυξάνεται όσο πάμε απο το κάτω στρώμα στο επάνω.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες σε πμ 

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις - προτάσεις σας. θα αναφέρω τα προηγούμενα στο μηχανικό μου. ελπίζω να ΜΗΝ του φανούν κινέζικα. γενικά τη φοβαμαι τη μόνωση της ταρατσας γιατί εδώ στη θεσπρωτία εχω δει πολλές πατάτες σε ταράτσες γνωστών από πιστοποιημενα συνεργεία.

από την άλλη σκέφτομαι μήπως να προχωρήσω στην ανέγερση μιας ελαφριας στέγης με γαλβανιζε λαμαρίνα και από κάτω να στρωσω πολυστερινες. χάνω βατοτητα αλλά ίσως λύνω αλλά προβλήματα πιο σημαντικα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις - προτάσεις σας. θα αναφέρω τα προηγούμενα στο μηχανικό μου. ελπίζω να ΜΗΝ του φανούν κινέζικα. γενικά τη φοβαμαι τη μόνωση της ταρατσας γιατί εδώ στη θεσπρωτία εχω δει πολλές πατάτες σε ταράτσες γνωστών από πιστοποιημενα συνεργεία.

από την άλλη σκέφτομαι μήπως να προχωρήσω στην ανέγερση μιας ελαφριας στέγης με γαλβανιζε λαμαρίνα και από κάτω να στρωσω πολυστερινες. χάνω βατοτητα αλλά ίσως λύνω αλλά προβλήματα πιο σημαντικα.

 

σαν λύση μου ακούγετε χείριστη και δεν έχεις καταλάβει τίποτα απο αυτά που σου είπα. Εαν ο μηχανικός σου τα βρει κινέζικα τότε να πας σε κάποιο άλλο ενώ να συστήσεις στον πρώτο να ξαναπεράσει μια βόλτα απο τα βιβλία που διδάχτηκε.  

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο site μπαίνω στα θέματα ιδιωτών

επομένως ακόμη κι αν νομίζω ότι μπορώ να καταλάβω κάτι, δε σημαίνει ότι πράγματι το έχω καταλάβει...

το αν δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση για τη μόνωση μιας απλής ταράτσας δεν έχει να κάνει με το ότι είμαι άσχετος και δεν καταλαβαίνω αλλά με το ότι η δράση των επαγγαλματιών του κλάδου των μονώσεων είναι άκρως παρελκυστική και ότι υπάρχουν δεκάδες εταιρίες που διαφημίζουν χιλιάδες προϊόντα που άλλοι τα υποχτηρίζουν, άλλοι τα "κράζουν" και άλλοι αγνοούν την ύπαρξή τους.

εγώ ζήτησα μια απλή και αξιόπιστη λύση.

το να διαβάζω δείκτες, τιμές και άλλα τεχνικά στοιχεία δε μου λένε και πολλά ή μάλλον αφορούν άλλο ακροατήριο.

εγώ οικονομολόγος είμαι όχι μηχανικός.

ευχαριστώ και πάλι.

Edited by ikucic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.