Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για οικοδομική άδεια - Ποιά η διαδικασία;


Recommended Posts

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω από που και ως που ζητάνε ακόμα βεβαιώσεις ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

 

ρώτησα και σε άλλο σημείο του φόρουμ

 

για μία άδεια νομιμοποίησης με τον 4178, μου ζητάει η πολεοδομία να της πάω μαζί με τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης, όλες τις κρατήσεις μου σε τεε, εμπ, τσμεδε..

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το τι εργασίες θα πρέπει να βάλω στο σύστημα αμοιβών;

 

επιπλέον, χρειάζεται τώρα ασφαλιστική ενημερότητα ή στη 2η φάση;

Link to comment
Share on other sites

αμοιβή τοπογραφικού αν δεν έχει ή εξάρτηση από ΕΓΣΑ αν είναι εκτος σχεδίου και έχει

αμοιβές αποτύπωσης 

δηλ. κλασικά ότι και σε μια άδεια νομιμοποίησης με τον 4067

 

ποια δεύτερη φάση?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.\

 

 

η 1η φάση θα είναι να πάρω έγκριση δόμησης, και μετά αφού την πάρω θα πρέπει να καταθέσω το σύνολο των απαιτούμενων μελετών για την χορήγηση της άδειας δόμησης. Έτσι μου ανέφεραν στην πολεοδομία.

 

Απλά οι αμοιβές που θα βγάλω από το σύστημα θα πάνε κι αυτές σε δύο φάσεις ανάλογα με τις μελέτες που θα καταθέσω σε κάθε φάση ή από την αρχή θα βγάλω όλες τις αμοιβές μαζί;

 

επίσης σε άδεια νομιμοποίησης τι αμοιβές χρειάζονται;  (εννοώ ότι χρειάζεται αποτύπωση στατικών και όχι μελέτη στατικών), χρειάζεται θερμομόνωση, χρον. προγραμματισμό κλπ;

Link to comment
Share on other sites

αν είναι απλώς νομιμοποίηση χωρίς άλλες εργασίες μόνο αμοιβές αποτύπωσης ούτε χ.π. ούτε η/μ, βέβαια αν το κτίριο θέλει έλεγχο στατικής επάρκειας τότε και αυτήν

πιθανώς να σου ζητήσουν και "αμοιβές εργασιών 4178" μηχανικού -για την υπαγωγή δηλαδή- και πιθανώς μηχανολόγου αν η κατηγορία κτιρίου σου το απαιτεί (βγάλτα όμως σε pdf για να τα ανεβάσεις και στο σύστημα του 4178)

και ναι κάθε μελέτη στην φάση που πληρώνεται 

και ενημερότητες των εμπλεκομένων μηχανικών σε κάθε φάση

αλλά γιατί να μην πας πακέτο κατευθείαν για άδεια δόμησης? τι να την κάνεις την έγκριση σε σκέτη νομιμοποίηση?

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

η ΥΔΟΜ μου είπε θα βγει κανονικά άδεια με 4030..

 

δλδ θα κάνω κανονικά στατικά και όχι μόνο μακροσκοπικά. Δλδ αποτυπώνω φορέα, επιλύω στατικά και υπογράφω και δέχομαι ότι έχει τον οπλισμό που προβλέπει η επίλυση.

 

Δλδ σαν εργασίες βάζω μόνο αποτύπωση και όχι μελέτη; Στα στατικά μήπως πρέπει να βάλω μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

αν καταθέτεις μελέτη στατικών καταθέτεις και αμοιβή μελέτης

αλλά δεν το καταλαβαίνω 

θέλει η ΥΔΟΜ να αναλάβεις ευθύνη φανταστικής επίλυσης? 

η έννοια της υπαγωγής στο 4178 τι ρόλο παίζει

ή η έννοια του ελέγχου στατικής επάρκειας (60% μελέτης και 100% αντισεισμικού) από την οποία μπορεί να προκύψουν αναγκαίες ενισχύσεις

και επαναλαμβάνω μόνο εφόσον η κατηγορία του κτιρίου το απαιτεί

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν υπάρχει λογική αλλά έτσι το δέχονται..σα να βγάζω άδεια από την αρχή. και απαιτούμενες όλες οι μελέτες.. Έτσι μου ανέφεραν

 

οκ θα δω πως θα προχωρήσω. ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΤΟ τι μελέτες χρειάζεται η νομιμοποίηση θα το συνεννοηθείς με την ΥΔΟΜ.Οπου κάνεις μελέτε θα βάζεις και αμοιβή μελέτης,.Οπου κάνεις αποτύπωση θα βαζεις αμοιβή αποτύπωσης.Π.χ μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, θερμομόνωσης κλπ[.ΑΛΛΑ μην υπογράψεις ΠΟΤΕ ότι το κτίσμα έχει τον οπλισμό που θα σου βγάλει η μελέτη.Αυτά είναι ηλιθιότητες. Θα κάνεις αποτύπωση στατικών.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.