Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για οικοδομική άδεια - Ποιά η διαδικασία;


Recommended Posts

  • 1 month later...

 

Στην ΥΔΟΜ καταθέτεις την "αναφορά-pdf" που τυπώνεται από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ , και τα παραστατικά των παραπάνω κρατήσεων και εισφορών.

 

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

σχετικά με την ενδιάμεση και την ολοκληρωμένη υποβολή, ποιά πρεπει να πάω στην πολεοδομία? Λέω να τους πάω την ενδιάμεση , ωστε αν υπάρχει παρατήρηση να μπορώ να τροποποιήσω. Τι νομίζετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα και χρονια πολλα

θελω να δωσω μια προσφορα σε υποψηφιο πελατη για το συνολικο κοστος οικοδομικης αδειας και καθως δεν εχω καμια εμπειρια στο θεμα παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σας.

με το προγραμμα civil βγαζω τον ' ΠΙΝΑΚΑΣ  ΑΜΟΙΒΩΝ  ΚΑΙ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ  ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΕΚΔΟΣΗ  ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ  ΑΔΕΙΑΣ'

(αληθεια πως μπορω να ανεβασω το αρχειο?)

 

και περα απο τις αμοιβες των μηχανικων οι οποιες ειναι διαπραγματευσιμες και συμφωνα με αυτες πληρωνονται ΦΠΑ, ΦΕΜ

τι αλλα εξοδα υπαρχουν και πως υπολογιζονται?

Καταλαβαινεται οτι δεν πρεπει να κανω καποιο λαθος γιατι στο τελος θα τα πληρωσω απο τη τσεπη μου

ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις αμοιβές, υπάρχουν και κάποιες κρατήσεις που βαρύνουν τον ιδιοκτήτη.

 

Υπάρχει η εισφορά ΚΗ, εδώ Θεσ/νίκη πληρώνεται ένα μέρος στον Δήμο και το υπόλοιπο στην εφορία.

 

Επίσης υπάρχει και το ΤΣΜΕΔΕ που βαρύνει τον ιδιοκτήτη.

 

Όλα αυτά όμως θα πρέπει να στα βγάζει το πρόγραμμα των αμοιβών σου αυτομάτως με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει τον σωστό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

το τσμεδε του μηχανικου πληρωνεται επι της νομιμης αμοιβης σωστα?

 

ο ιδιοκτητης ακομη εχει

Το ΙΚΑ

Αυτο που στο προγραμμα λεει "σημειωμα καταθεσης εισφορων"  (εδω εχει το ΚΗ)

Το τσμεδε του ιδιοκτητη το οποιο υπολογιζεται επι του προυπολογισμου, ο οποιος στην περιπτωση μου ειναι 14608,13 οποτε βγαινει 21,91.

κατι αλλο?

 

ευχαριστω κ παλι για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης σωστά τα λες.

 

Για το ΙΚΑ σωστός επίσης, πληρώνεις 1% προκαταβολή επί των εργοδοτικών εισφορών, θα στο ζητήσουν λογικά στον έλεγχο φορολογικών στην Πολεοδομία. Η πληρωμή γίνεται στο ΙΚΑ που ανήκει το έργο.

 

Για το σημείωμα εισφορών, ναι είναι και το ΚΗ μέσα. Απλά σε κάποιους Δήμους, εισπράττει ο Δήμος ένα ποσοστό του ΚΗ και το υπόλοιπο το πληρώνεις στην ΔΟΥ. Καλύτερα να ρωτήσεις σε αυτόν που κάνει φορολογικό έλεγχο στην Πολεοδομία σου, να σου πει τι ισχύει.

 

Με δεδομένο ότι οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ έχουν πλέον καταργηθεί, δεν νομίζω να σου διαφεύγει κάτι άλλο.

 

Μόνο πρόσεξε μην συμφωνήσεις πολύ μικρή αμοιβή και μετά χτυπάς το κεφάλι σου :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Μου ανατέθηκε μία εργασία για έκδοση άδειας δόμησης. Το θέμα είναι ότι ο ιδιοκτήτης θέλει να πληρώσει από τώρα και την επίβλεψη (κατάθεση σε ΕΤΕ). Θα υπάρχει πρόβλημα να υπάρχει στον φάκελο της Υ.ΔΟΜ και τα καταθετήρια των επιβλέψεων με φεμ κτλ? Το λέω αυτό γιατί είχα δει κάτι που έλεγε ότι για να πληρωθείς και κατά συνέπεια να κόψεις δπυ πρέπει να έχει όλοκληρωθεί η εργασία για την οποία έχεις πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.