Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Sonia αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το ΠΔ 209 24.6 / 15.7.1998 (ΦΕΚ 169Α') (λήψη μέτρων για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας)

 

Πρέπει να ξέρεις όμως τη χαρακτηρισμό έχει η οδός σου 

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Sonia αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το ΠΔ 209 24.6 / 15.7.1998 (ΦΕΚ 169Α') (λήψη μέτρων για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας)

 

Πρέπει να ξέρεις όμως τη χαρακτηρισμό έχει η οδός σου 

 

Δεν έχει επίσημο χαρακτηρισμό η οδός. Είναι ο δρόμος που ενώνει δύο οικισμούς στη Σαλαμίνα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε υπό μάλης το ΠΔ209 και πήγεναι στην τεχνική υπηρεσία του δήμου για να σου πουν

Από την στιγμή που ενώνει δύο οικισμούς σίγουρα έχει χαρακτηρισμό 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψάξει. Δεν υπάρχει χαρακτηρισμός.......... Το αναφέρουν ως Δημοτικό Οδικό Δίκτυο.

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψάξει. Δεν υπάρχει χαρακτηρισμός.......... Το αναφέρουν ως Δημοτικό Οδικό Δίκτυο.

άρα έχει χαρακτηρισμό δημοτικής, αφού τις δημοτικές τις ορίζει ο Δήμος, και σε κάθε περίπτωση, αφού δεν έχει άλλο χαρακτηρισμό (εθνική, επαρχειακή κλπ)

σίγουρα δεν έχει και τις αποστάσεις που απορρέουν από αυτούς.

Και μετά πρέπει να δεις αν ο χρόνος εγκατάστασης / κατασκευής είναι πριν το 209/98, και μετά να δεις τι ίσχυε πριν στην περιοχή κλπ κλπ. 

Γι' αυτό σου είπα πήγαινε στην πολεοδομία που θα σου βάλει "οικοδομικές γραμμές" και εσύ θα λάβεις υπόψη το 50%.

Εκτός αν έχεις άδεια για τη συγκεκριμένη απόσταση, οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο 169Α/98 αναφέρει απόσταση 15 μ. από άξονα οδού που ανήκει σε Δημοτικό ή Κοινοτικό Οδικό Δίκτυο (άρθρο 2 παρ.ζ). Από την Πολεοδομία μου ανέφεραν το 270Δ περί εκτός σχεδίου δόμησης, το οποίο όμως δεν έχει σχέση με την αναφορά που κάνει το άρθρο 2 του ν.4178 περί ασφάλειας υπεραστικής συγκοινωνίας. Αναφέρει αποστάσεις από όρια γηπέδων για οικοδόμηση. Εγώ μπορεί να έχω ένα αυθαίρετο εντός "πρασιάς" και να το ρυθμίσω.

Link to comment
Share on other sites

Στο 169Α/98 αναφέρει απόσταση 15 μ. από άξονα οδού που ανήκει σε Δημοτικό ή Κοινοτικό Οδικό Δίκτυο (άρθρο 2 παρ.ζ). Από την Πολεοδομία μου ανέφεραν το 270Δ περί εκτός σχεδίου δόμησης, το οποίο όμως δεν έχει σχέση με την αναφορά που κάνει το άρθρο 2 του ν.4178 περί ασφάλειας υπεραστικής συγκοινωνίας. Αναφέρει αποστάσεις από όρια γηπέδων για οικοδόμηση. Εγώ μπορεί να έχω ένα αυθαίρετο εντός "πρασιάς" και να το ρυθμίσω.

Αν η οδός σου έχει απόσταση δική της, δεν μπορεί να πάει με 270/Δ'.

Όμως, στην καλύτερη περίπτωση της χαμηλότερης κατηγορίας, τα 15 μ. είναι κοινά και από τα δύο ΦΕΚ.

Αφού είσαι εντός ζώνης, δεν έχεις τις παρεκκλίσεις της ζώνης;

Όσο για την "πρασιά", θα πρέπει να τη διαχωρίσουμε από την πρασιά.

Στην πρασιά κάνεις ότι θέλεις. Στην "πρασιά" κάνεις ότι θέλεις στο 50%, εκτός αν υπάρχει κάποια άδεια επαναλαμβάνω. 

(το όριο επί της οδού πως έχει προκύψει; υπάρχει απαλλοτρίωση; υπάρχει ρυμοτομικό; υπάρχει Τ.Ε. / Δ.Ε.; υπάρχει διαμορφωμένη ρυμοτομική ή / και οικοδομική; υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από συμβόλαιο;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..................

 

μια ερωτηση εχετε δει στο νομο 4178 να αναφερει για μια αυθαιρεσια που θα εντοπισουμε  σε ενα κτιριο εαν υπαρχει η δυνατοτητα εκδοση αδειασ για την αυθαιρεσια οτι πρεπει αναγκαστικα και μονο να βγει αδεια και να απαγορευη την ενταξη στο 4178 'η υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

    Είναι στην επιλογή μας επειδή:

   _- Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.4 - Β Για τον έλεγχο της νομιμότητας των υφισταμένων κτισμάτων προς εντοπισμό αυθ/των κατ/ευών ή εγκ/σης αυθ/της αλλαγής χρήσης:. Σε περίπτωση που για τα υφιστάμενα κτίσματα

  1) δεν έχει εκδοθεί Ο.Α. ή οποιοδήποτε στοιχείο νομιμότητας  Αναζητούνται αποδεικτικά στοιχεία χρόνου κατ/ευής (προ 28/7/2011) και εξετάζεται τυχόν δυνατότητα νομιμοποίησης των αυθ/σιών.''

 

Αναφέρει εξετάζεται και όχι '' επιβάλλεται νομιμοποίηση'' .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.