Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Σ ενα αγροτεμάχιο εκτος σχεδίου το δασαρχειο δεν απαντά συγκεκριμένα αν ειναι δασικό ή οχι.Η απάντηση που θα μου δώσει εγγραφως ειναι οτι δεν εχουν ακομη  αναρτηθεί χάρτες στην περιοχή .

Εγω μπορώ να εντάξω  ακίνητο  που υπάρχει μεσα στο αγροτεμάχιο στον 4178 ?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και όταν αναρτηθεί ο δασικός χάρτης, ο πελάτης σου θα έχει την ευκαιρία να κάνει ένσταση και εκεί θα κριθεί οριστικά ο (απο)χαρακτηρισμός ή όχι. Τυπικά, κόλλημα βάσει του νόμου δεν υπάρχει. Δεν είναι «δασικό», είναι «μπορεί και να είναι δασικό, μπορεί και όχι».

Εγώ, στην θέση σου:

* θα ζήταγα από το Δασαρχείο έστω και αυτό το χαρτί να υπάρχει,

* θα ενημέρωνα αναλυτικά τον πελάτη ότι υπάρχει και η πιθανότητα τελικά να είναι δασικό,

* θα του ζητούσα να αποφασίσει αυτός για την ένταξη στον 4178 ή όχι (αυτός παίζει τα λεφτά του, εσύ είσαι καλυμμένη με την απάντηση του δασαρχείου που θα αναφέρεις στην τεχνική έκθεσή σου)

* εφόσον πει το «ναι», φουλ για ένταξη «χωρίς φόβο & πάθος».

 

Καλήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αυτη τη διαδικασία ακριβώς που περιγράφεις εχω ξεκινησει (χαρτί απο δασαρχείο κτλ).Εθεσα το θέμα μήπως εχει τύχει σε συνάδερφο κατι που θα πρεπε να προσέξω ιδιαιτέρως.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έλαβα προφορικά και μου είπαν τι πρέπει να κατατεθει προκειμένου να μου τη δώσουν και γραπτώς.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχές που δεν έχουν αναρτηθεί οι δασικοί χάρτες (βλ. πλειοψηφία Ελλάδας...) αυτή την απάντηση δίνουν από δασαρχεία... Σε αρκετές περιπτώσεις μου έχει τύχει να μη δέχονται καν να προχωρήσουν τη διαδικασία. Αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης το ρίσκο μέχρι την ανάρτηση των επικαιροποιημένων δασικών χαρτών.............

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που το έχουν βρει ότι μπορούν να απαντάνε έτσι σε αίτηση πράξης. Υπάρχει καμιά επίσημη αναστολή και δεν το ξέρουμε;

Εν τω μεταξύ κάνουν και καμιά πράξη, αν θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Άρθρο 2. 

 
θ) Σε αρχαιολογικό χώρο Ζώνης Α, εξαιρουμένων των αυθαιρέτων κατασκευών που πραγματοποιήθηκαν πριν την κήρυξη της αρχαιολογικής ζώνης εφόσον δεν απαγορευόταν η δόμηση

 

Περιοχή με στοιχείο Β2 (μέσης προστασίας αρχαιολογικών χώρων) με επιτρεπόμενη χρήση κατοικία δεν έχει πρόβλημα, σωστά ?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.