Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

αυτο του1997...καλως  το εχει  στο αρχειο του

ομως

το 2005 επρεπε να το υποβαλει ηλεκτρονικά....

 

και εν οψει ΕΝΦΙΑχ,

υπηρχε ανακοινωση  απο το υπουργειο που ελεγε

[και βεβαια,  μπερδεψε τον κοσμο με την ακατανοησια της...]

 

"δεν τα ξαναγραφετε...απλα τα "επικαιροποιειτε" αναγραφοντας ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΑΘ, ΟΥΛΕΝ..καιλοιπαιδυναμεις..

 

επομενως

παρε το "τελευταιο,..."σωστο" Ε9 οπου θα πρεπει  να εχει γραψει

τα σωστα   τμ.....μαζι με τα αυθαιρετα  και την  σωστη χρηση και το "σωστο" ετος

 

ε, και αν ειναι καποια κατοικια  οπου διαμενει ή ενα κτισμα που το εκμισθωνει  σου φερνει και Ε1 και Ε2   [βλεπεις  αν εχει  μειωτικο συντελεστη...]   βοηθουν  και αυτα......αλλά...αυτα ειναι επιβοηθητικα

 

Αν και,  αφου το εκκαθαριστικο του ΕΝΦΙΑχ  ειναι σωστο...σου κανει και αυτο...

 

εφοσον αναγραφει  ολα τα στοιχεια που χρειαζεσαι...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προανεφερα

 

παρε το "τελευταιο,..."σωστο" Ε9 οπου θα πρεπει  να εχει γραψει

τα σωστα   τμ.....μαζι με τα αυθαιρετα  και την  σωστη χρηση και το "σωστο" ετος

 

 

Αν και,  αφου το εκκαθαριστικο του ΕΝΦΙΑχ  ειναι σωστο...σου κανει και αυτο...

 

εφοσον αναγραφει  ολα τα στοιχεια που χρειαζεσαι... [νομιζω οτι δεν τα γραφει ολα τα στοχεια που χρειαζεσαι]

 

ας πατησει στο ταξις τους κωδικους του να κατεβασει το Ε9

Υπαρχει 100%...χωρις αυτο δεν του ερχονταν εκκαθαριστικό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Έχω έναν πελάτη που στο οικόπεδό του έχει διάφορες αυθαιρεσίες, πχ αυθαίρετα κτίσματα, αυθαίρετες βεράντες σε νόμιμα κτίσματα, αυθαίρετες ανεξάρτητες αποθήκες, στέγαστρα, σκάλες κτλ.

Στην υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη στο πεδίο "Περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που εμπίπτει στη ρύθμιση" τα έχω σημειώσει όλα.

Στο πεδίο, όμως, "Εμβαδόν και χρήση της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που εμπίπτει στη ρύθμιση" έχω σημειώσει τα αυθαίρετα κτίσματα (που είναι κύριοι χώροι), το εμβαδόν τους και τη χρήση τους (κατοικία), αλλά δεν ξέρω, πρέπει να σημειώσω και τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι στο πεδίο "Εμβαδόν και χρήση της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που εμπίπτει στη ρύθμιση", γράφω μόνο τους χώρους με ΥΔ που αντιστοιχούν δηλαδή σε κάποιο εμβαδό (είτε κύριοι είτε βοηθητικοί), ενώ στο πεδίο "Περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που εμπίπτει στη ρύθμιση" καταγράφω τα πάντα, όπως τα γράφεις και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για τις υπ.δηλώσεις ιδιοκτήτη και τις εξουσιοδοτήσεις είναι απαραίτητη η θεώρηση γνησιότητας? Γνωρίζω ότι και στο Ν.4178 και στο ηλεκτρονικό σύστημα αναφέρεται η θεώρηση γνησιότητας. Απλά μου είπε κάποιος συνάδελφος ότι πρέπει να έχει βγει κάποιος νόμος που να το αναιρεί και ήθελα να δω αν ισχύει.

Στο "ΝΟΜΟΣ" δεν είδα κάποια τροποποίηση του συγκεκριμένου άρθρου. 

Link to comment
Share on other sites

Για τις υπ.δηλώσεις ιδιοκτήτη και τις εξουσιοδοτήσεις είναι απαραίτητη η θεώρηση γνησιότητας? Γνωρίζω ότι και στο Ν.4178 και στο ηλεκτρονικό σύστημα αναφέρεται η θεώρηση γνησιότητας. Απλά μου είπε κάποιος συνάδελφος ότι πρέπει να έχει βγει κάποιος νόμος που να το αναιρεί και ήθελα να δω αν ισχύει.

Στο "ΝΟΜΟΣ" δεν είδα κάποια τροποποίηση του συγκεκριμένου άρθρου. 

 

 

τιποτε δεν εχει αλλαξει

 

"απολυτως" :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.