Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Το "ελαφρώς τροποποιημένο οικόπεδο" μην το προσπερνάς τόσο εύκολα. Υπάρχει κίνδυνος να σου ακυρώνει την άδεια.

της οποίας αν δεν έχεις τα σχέδια, με τι θα συγκρίνεις την πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοψη :σκανάρω το θεωρημένο της Ο.Α. ;

 

Ή φτιάχνω νέα με τις αυθαιρεσίες;

 

Σε υπαγωγές που έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά στο Ν4014, υπέβαλλα -όταν ταίριαζε- την κάτοψη  της αδείας.

 

Τα σχέδια αυτά που θα υποβληθούν στο Σύστημα, (γράφοντας τον κλειδάριθμο), θα υποβάλλω και στον συμβολαιογράφο για την Σύσταση Ο.Ι.που θα γίνει σήμερα η αρχική;

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοψη :σκανάρω το θεωρημένο της Ο.Α. ;

 

Ή φτιάχνω νέα με τις αυθαιρεσίες;

 

Σε υπαγωγές που έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά στο Ν4014, υπέβαλλα -όταν ταίριαζε- την κάτοψη  της αδείας.

 

Τα σχέδια αυτά που θα υποβληθούν στο Σύστημα, (γράφοντας τον κλειδάριθμο), θα υποβάλλω και στον συμβολαιογράφο για την Σύσταση Ο.Ι.που θα γίνει σήμερα η αρχική;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση αυθαιρεσίας σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Η οικοδομή είναι του '91 με πολλούς ιδιοκτήτες. Ο πελάτης μου έχει με προσύμφωνο, του 2001,  γκαρσονιέρα στον ημιώροφο για το οποίο έχει βγει έκθεση αυτοψίας από την Πολεοδομία. Το πρόβλημα είναι ότι στην οικοδομική άδεια δεν φαίνεται ημιόροφος, και αυτό που έχει γίνει στην ουσία είναι ότι χρησιμοποιήθηκε ύψος από τα καταστήματα του ισογείου και της εισόδου για τη δημιουργία του. Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω σύσταση που να δείχνει την πραγματική κατάσταση. Τα ερωτήματα μου είναι δύο.

 

 1) Από τη στιγμή που δεν καταλαμβάνει κοινόχρηστη επιφάνεια αλλά "κοινόχρηστο ύψος", από την είσοδο,  χρειάζεται σχέδια σύστασης ή συναίνεση των ιδιοκτητών ?????

 

 2) Και αν χρειάζεται, και σύσταση δε βρεθεί, θα χρειαστεί συναίνεση της πλειοψηφίας για να δηλωθεί????

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

carula είναι άλλο να μην υπάρχει σύσταση και άλλο να υπάρχει και να μην το δείχνει.

Αν υπάρχει σύσταση και δεν το δείχνει, είναι προφανές ότι ο πελάτης σου δεν αγόρασε κάτι που δεν υπάρχει (νομικά).

(και δεν αγόρασε και καθόλου δηλαδή αφού είναι με προσύμφωνο)

Οπότε εναπόκειται στους ιδιοκτήτες τι θα κάνουν.

Αν δεν υπάρχει σύσταση καθόλου, τότε τα πράγματα νομίζω είναι ακόμα πιο εύκολα,

γιατί θα ήταν ίσως προτιμότερο να τα παρατήσεις και να φύγεις από την υπόθεση.

 

Σε κάθε περίπτωση, είτε ο πελάτης σου κάνει δήλωση δυνάμει του προσυμφώνου (διερευνητέο) 

είτε ο ιδιοκτήτης κάνει δήλωση και μετά ολοκληρώσει τη μεταβίβαση, 

θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει σύσταση που να ορίζει το εμπράγματο ενδιαφέροντος.

(Αλλιώς πρέπει να βρεις τον αρχικό ιδιοκτήτη όλης της οικοδομής. καλό έ; )

Αν το ακίνητο δεν προκύπτει ήδη από κάπου, τότε πρέπει να κάνουν δήλωση οι συνιδιοκτήτες,

να τροποποιήσουν τη σύσταση, και να του το μεταβιβάσουν. (με όλες τις απαραίτητες προηγούμενες συμφωνίες μεταξύ όλων των εμπλεκομένων)

 

Αν το εν λόγω διαμέρισμα είναι αποκλειστικά μέσα στον θεωρητικό (κατ' άδεια) όγκο κάποιου υποκείμενου καταστήματος,

τότε είναι πιο απλά τα πράγματα ίσως, αφού έχεις να κάνεις μόνο με αυτόν. (υπό συνθήκες)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....πληρεστατη και τεκμηριωμενη η απαντηση

+1 [επειδη δεν υπαρχει +2] :smile:

 

υγ

[τι σημαινει εχει βγει εκθεση αυτοψιας???πότε???εναντιον τινος???]

...το ρωτω μηπως μπορει να πατησει στην παρ. 18 της εγκ. 4....]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αυτοψία από την πολεοδομία το 2004 για το συγκεκριμένο διαμέρισμα και βγήκαν κάποια πρόστιμα που αφορούσαν τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Το πρόστιμο διατήρησης βεβαιώθηκε μετέπειτα, το 2013, στον τωρινό ιδιοκτήτη, δηλαδή στον πελάτη μου, αφού "....με την προσκόμιση του προσυμφώνου πωλήσεως προκύπτει ότι είναι ιδιοκτήτης του ακινήτου με τις αυθαίρετες κατασκευές...".

 Όσον αφορά τώρα στη σύσταση, αυτή που που υπάρχει, και έχω δει, δεν περιγράφει το διαμέρισμα και γενικότερα τον ημιώροφο. Σύμφωνα όμως με τη συμβολαιογράφο υπάρχει μια τροποποίηση την οποία θα πρέπει να αναζητήσω στο υποθηκοφυλακείο. 

Γενικότερα υπάρχει ένα μεγάλο μπέρδεμα, δεδομένου ότι ούτε ο προηγούμενο ιδιοκτήτης  είχε συμβόλαια παρά μόνο ένα προσύμφωνο, και αυτός....

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο χαθεί και δεν ξέρω με τι σειρά πρέπει να κινηθώ.....  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα το ιδιοκτησιακό, πολλώ δε μάλλον σε αυτή την περίπτωση.

Αν η συμβ. ξέρει για την τροποποίηση πως και δεν την έχει; Περίεργο;

Ότι και να λέει η πολεοδομία και ο οποιοσδήποτε, κάτι που δεν έχει προκύψει ποτέ ως εμπράγματο, δεν μπορεί ούτε να δηλωθεί ούτε να μεταβιβαστεί.

Ο προηγούμενος πως πούλησε κάτι που δεν είχε; μάγκας όμως ε;

Λίγο πρωτότυπα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα το ιδιοκτησιακό, πολλώ δε μάλλον σε αυτή την περίπτωση.

Αν η συμβ. ξέρει για την τροποποίηση πως και δεν την έχει; Περίεργο;

Ότι και να λέει η πολεοδομία και ο οποιοσδήποτε, κάτι που δεν έχει προκύψει ποτέ ως εμπράγματο, δεν μπορεί ούτε να δηλωθεί ούτε να μεταβιβαστεί.

Ο προηγούμενος πως πούλησε κάτι που δεν είχε; μάγκας όμως ε;

Λίγο πρωτότυπα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.