Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Ευχαριστώ apier,

 

Επομένως μου προτείνεις να το πάω έτσι... Εμένα δεν μου περνάει καν από το μυαλό ότι "κινδυνεύω" από ποινή γιατί στο κάτω κάτω πάω με τα σχέδια της αδείας. Τώρα, επειδή μου είπαν ότι αγχώθκαν με τη συμβολαιογράφο και ότι πρέπει να αλλάξουν μία σειρά από συμβόλαια κ.α. αν χρειάζεται όντως, να κάνω την διαδικασία που προτείνεις... 

 

Το ερώτημά μου είναι μήπως θα έχω πρόβλημα ΑΦΟΥ το αλλάξω. Γιατί μετά, ναι μεν θα πάω σύμφωνα με τα συμβόλαια, αλλά θα είμαι σε αντίθεση με τα σχέδια της αδείας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ apier,

 

Επομένως μου προτείνεις να το πάω έτσι... Εμένα δεν μου περνάει καν από το μυαλό ότι "κινδυνεύω" από ποινή γιατί στο κάτω κάτω πάω με τα σχέδια της αδείας. Τώρα, επειδή μου είπαν ότι αγχώθκαν με τη συμβολαιογράφο και ότι πρέπει να αλλάξουν μία σειρά από συμβόλαια κ.α. αν χρειάζεται όντως, να κάνω την διαδικασία που προτείνεις... 

 

Το ερώτημά μου είναι μήπως θα έχω πρόβλημα ΑΦΟΥ το αλλάξω. Γιατί μετά, ναι μεν θα πάω σύμφωνα με τα συμβόλαια, αλλά θα είμαι σε αντίθεση με τα σχέδια της αδείας...

για την ποινή αστειευόμουν. sorry που δεν το έκανα σαφές.

όσο για το "μετά", γράψε στα σχόλια ότι η ιδιοκτησία είναι η τάδε, σύμφωνα με τη σύσταση αφού μόνο από αυτή παίρνουν "κωδικό" οι ιδιοκτησίες,

που στην άδεια αναφέρεται ως δείνα.

πραγματικά δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Αρκεί να μιλάμε πάντα για το ίδιο κτίριο στην πραγματικότητα!

Link to comment
Share on other sites

χεχε βρε λες να πήγα σε άλλο κτίριο?? χεχε

 

οκ, πιθανότατα θα πάω έτσι όπως μου λες. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία γρήγορη ερώτηση.

 

Περίπτωση τριώροφης οικοδομής που η μία πλευρά της έχει μεγαλώσει όλη κατά 60cm εις βάρος του ακάλυπτου.

Σε οριζόντια ιδιοκτησία της οικοδομής, διαμέρισμα 2ου ορόφου, που τυχαίνει να είναι οπίσθιο και αυτομάτως έχει και αυτό την συγκεκριμένη παράβαση (υπέρβαση δόμησης-κάλυψης-παραβίαση αποστασης Δ), απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών για την τακτοποίηση;

 

Ή μας καλύπτει πως η όλη κατασκευή είναι εμφανές πως είναι συνέχεια του φέροντα και έχει γίνει στην φάση της κατασκευής;

 

Να πω σε αυτό το σημείο πως η κάτοψη που είχε επισυναφθεί στην σύσταση ο.ι. το 1972, ήταν η ίδια με της πολεοδομίας (με τις λανθασμένες διαστάσεις φυσικά)

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

όταν σου δίνει το δικαίωμα να δηλώσεις "υπέρβαση ύψους ενδιάμεσης στάθμης" ανά Ο.Ι. ανεξαρτήτως στάθμης,

φαντάζομαι σου επιτρέπει να δηλώνεις και το φούσκωμα ανά Ο.Ι.

 

και μετά αν δεν κάνουν δήλωση όλοι από πάνω μέχρι κάτω,

θα τους βάλουν να γκρεμίσουν τμήματα των υποστυλωμάτων και να αφήσουν τα δηλωμένα.

Όπως και με το ύψος.

Έχουμε τρελαθεί τελείως.

 

Το μόνο που με ανησυχεί στην περίπτωσή σου είναι η λανθασμένη σύσταση.

Τυπικά σημαίνει ότι το δηλούμενο είναι εκτός ιδιοκτησίας και εντός κοινοχρήστου.

Κι αν ήταν ας πούμε οροφοδιαμερίσματα και δεν υπήρχαν άλλες Ο.Ι. εκτός από αυτά, τότε για όλους θα ήταν ίδια η παράβαση και ίδια η μεταβολή χιλιοστών.

Στη δική σου την περίπτωση όμως, καταλαβαίνω ότι κάποιοι δεν έχουν παράβαση, άρα δεν έχουν και λόγο να συμφωνήσουν στην τροποποίηση της σύστασης.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; ΔΕΝ ΞΕΡΩ και δεν μπορώ και να φανταστώ τι θα κατεβάσει το υπέρτατο μυαλό,

των "δικηγορολογιστάδων" του υπουργείου που έχουν αναλάβει τώρα τη πολεοδομική νομοθέτηση μέσω νόμων αυθαιρέτων 

 

Τώρα μας λένε μην ανησυχείτε, φέρτε δηλώσεις.

Να δούμε τι θα μας λένε όταν αρχίσουν να σκάνε τα κανόνια

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή !!! με το γράμμα του νόμου είναι ΥΔΚΧ και ΥΚ σε κοινόχρηστο χώρο, κανονικά θέλεις συναινέσεις, που ξέρεις μπορεί να πέσεις σε κανένα περίεργο συνιδιοκτήτη, και θα τρέχεις και δε θα φτάνεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτήν την άποψη έχω.

Γι' αυτό το έχω σε παύση, μέχρι να πάρω στα χέρια μου την συναίνεση από τον ιδιοκτήτη.

 

Απλώς είπα να ρωτήσω, μήπως είχα χάσει κάτι νεώτερο και γινόταν να τακτοποιηθεί και καθυστερούσα άσκοπα!

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών του ακινήτου (απόφαση γενικής συνέλευσης με πλειοψηφία των 501/1000 εκτός αν ο κανονισμός ορίζει διαφορετικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!
Όταν έχω οικοδομική άδεια του 1982, στην οποία υπάρχει μόνο τοπογραφικό διάγραμμα, χρειάζεται να κάνω καινούριο διάγραμμα κάλυψης?

Γενικά, καταθέτω αντίγραφα (κατοψη, τοπογραφικό, τομή) της αδείας και σημειώνω τα μεγέθη υπέρβασης πάνω σε αυτά ή κάνω καινούργια?

Επίσης, το οικόπεδο σήμερα είναι ελαφρώς τροποποιημένο.Χρησιμοποιώ το οικόπεδο της αδείας για να κάνω διάγραμμα κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου ερώτηση, είναι περίπου για το ίδιο πράγμα. Ο ιδιοκτήτης μετά την υπαγωγή του στο νόμο, θέλει να κάνει σύσταση Ο.Ι. Η άδεια έχει εκδοθεί από εμένα, ρωτώ λοιπόν:

 

Ως κάτοψη :σκανάρω το αντίγραφο της Ο.Α. ή εφόσον έχω ούτως ή άλλως το αρχιτεκτονικό της κάτοψης έτοιμο, περνώ εκεί τις αυθαιρεσίες και υποβάλλω αυτό? Σε υπαγωγές που έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά στο Ν4014, υπέβαλλα -όπου ταίριαζε- την κάτοψη  της αδείας.

Έχει αλλάξει κάτι και μου διαφεύγει μήπως;

Επειδή θα υποβληθούν τα ίδια  και για την σύσταση ,πρέπει να είναι νέα κάτοψη ή το αντίγραφο της Ο.Α ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.