Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Λογιστικώς, για το gsis.gr τα υπόστεγα δεν θεωρούνται κτίσματα και για το λόγο αυτό δεν δηλώνονται, ανεξάρτητα από τη χρήση τους. Επίσης, ούτε οι συμβ/φοι τα αναφέρουν όταν συντάσσουν συμβόλαια. τουλάχιστον εγώ αυτό έχω δει σε αρκετές περιπτώσεις. Το θέμα είναι πώς τεκμηριώνουμε το χρόνο κατασκευής τους..Στην αεροφωτογραφία και αν είναι κάτω από δέντρα, θα φαίνονται..??

Edited by Civilla
Link to comment
Share on other sites

Οι αεροφωτογραφίες γενικά μας καλύπτουν νομικά και ας μην φαίνεται το εν λόγω ακίνητο?

Edited by Civilla
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο σχετικό ΦΕΚ 405 Β' 20-2-2014 σε μορφή pdf και επίσης από τα downloads του φόρουμ έχει πάρα πολλά ΔΕΔΟΤΑ σε μορφή excel.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι. Κάτι τελευταίο. Τα δικαιολογητικά μιας υπαγωγής πρέπει να τα έχουμε κάνει "upload" μέχρι πριν να αλλάξει ιδιοκτήτη το ακίνητο που νομιμοποιούμε? Ή μπορούμε και αφού έχει γίνει η μεταβίβαση μέχρι την προθεσμία που έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, θα πας με την προθεσμία που υπάρχει.

 

Σε περίπτωση όμως μεταβιβασης και αλλαγης ιδιοκτητη θα πρεπει να επεμβεις στα στοιχεια της δηλωσης και να αλλαξεις τα στοιχεια στο νεο ιδιοκτητη.

Στα σχολια της δηλωσης θα αναγράψεις το όνομα του παλιού ιδιοκτήτη καθώς κα τον αριθμό και την ημ/νια του συμβολαίου βάσει του οποίου έγινε η μεταβίβαση.

 

Τα παραπανω αναγραφονται στο ενημερωτικο σημειωμα του ΤΕΕ (Νοεμβριος '13)

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/faq_nov_2013.doc

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α ναι όντως, αλλά λέει "μπορεί να αλλάξει το όνομα του ιδιοκτήτη". Έκανα τόσο κόπο για να μαζέψω δηλώσεις από 4 συνιδιοκτήτες. Αν είναι υποχρεωτικό αυτό θα είναι τώρα άχρηστες..Αν μπορώ θα το αφήσω με τους παλιούς..Το πολύ πολύ στις δηλώσεις να ανεβάσω και ένα σημείωμα ότι μεταβιβάστηκε και την πρώτη σελίδα του συμβολαίου. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις ελα σε επαφη με το "νεο" ιδιοκτητη, και αλλαξε τα στοιχεια σε αυτον μονο στην πλατφορμα του ΤΕΕ..εγω ετσι εχω κανει σε 2 παρομοιες περιπτωσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

 

Σε περίπτωση ύπαρξης διαθήκης χωρίς ωστόσο να έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς, μπορεί να γίνει η αίτηση υπαγωγής από τους κληρονόμους;

 

Από αυτά που έχω διαβάσει στον νόμο δεν μπορεί. Ωστόσο στην ερωτο-απάντηση 161 αναφέρει:

 

"Το θέμα είναι νομικό, το κατά πόσο νομιμοποιούνται τα παιδιά της θανούσας να προχωρήσουν πριν την αποδοχή κληρονομιάς στην τακτοποίηση. Ίσως με την χρήση νομιμοποιητικών εγγράφων όπως πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών, περί μη δημοσίευσης διαθήκης, περί μη αποποίησης κληρονομιάς, ληξιαρχική πράξη θανάτου κλπ"

 

Καταλαβαίνει κάποιος κάτι διαφορετικό; 

Link to comment
Share on other sites

απαιτείται η αποδοχή.

κι εγώ και μερικοί άλλοι που κάναμε το λάθος και προχωρήσαμε σε δηλώσεις με εγγυτέρων συγγενών κλπ,

τώρα τους ψάχνουμε για να κλείσουμε τις δηλώσεις.

(που θα πάει όμως; δεν θα τελειώσει κάποτε η προθεσμία; δεν θα έρθει νέος νόμος; πίσω έχει η αχλάδα την ουρά) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

απαιτείται η αποδοχή.

κι εγώ και μερικοί άλλοι που κάναμε το λάθος και προχωρήσαμε σε δηλώσεις με εγγυτέρων συγγενών κλπ,

τώρα τους ψάχνουμε για να κλείσουμε τις δηλώσεις.

(που θα πάει όμως; δεν θα τελειώσει κάποτε η προθεσμία; δεν θα έρθει νέος νόμος; πίσω έχει η αχλάδα την ουρά) 

apier

πολυ σωστα....

 

υγ

η 161 απαντηση το"βλεπει" απο καθαρα νομικη αποψη,  με βαση τα  έγγραφα νομιμοποιησης που απαιτουνται για την λεγομενη "σιωπηρα αποδοχη  κληρονομιας"

 

ομως ο μηχανικος θα χρειαστει την αποδοχη σαν εγγραφο ιδιοκτησιας, η οποία περιγραφει πλήρως  το ακινητο για να το αναρτησει καποια στιγμη στο  συστημα

Πλην αυτου,

- ειναι εντελως παραλογο, ενω εχουν συγκεντρωσει ολα τα έγγραφα που χρειαζονται για την αποδοχη [και ενα επι πλεον που δεν απαιτει η αποδοχη]

και,  αντι να κανουν κλασσικη δηλωση  της αποδοχης, η οποία ειναι υποθεση 5-10 ημερων  να προχωρησουν με βαση την 161

-και, αν στο μετεπειτα αποβιωσει ενας απο τους κληρονομους...εκει αρχιζουν τα δυσκολα...

 

[εχουν να διορθωσουν και τα Ε9 ...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.