Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 stesta  "Οικοδομή διόροφη με 3 "διαμερίσματα" να τα πω, (ισόγειο 2 *  60μ2 =120μ2, όροφος 120μ2) , χωρίς ΟΑ, σε εκτός σχεδίου αγρό, με ποσοστό εξ αδιαιρέτου 5% στον αγρό.

Ιδιοκτήτες του αγρού 2 αδέλφια ομογενείς."

 

[του αγρου ή του ποσοστου???   πόσα στρ. ειναι ο αγρος? Υπαρχουν αλλοι συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου? 

ετος κατασκευης?]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 stesta  "Οικοδομή διόροφη με 3 "διαμερίσματα" να τα πω, (ισόγειο 2 *  60μ2 =120μ2, όροφος 120μ2) , χωρίς ΟΑ, σε εκτός σχεδίου αγρό, με ποσοστό εξ αδιαιρέτου 5% στον αγρό. Για να το πω ακριβώς 2,547 % στον αγρό τα 2 αδέλφια (δηλ. 1.273% ο καθένας - είδα συμβόλαιο)

Ιδιοκτήτες του αγρού 2 αδέλφια ομογενείς."

 

[του αγρου ή του ποσοστου???  Συγγνώμη ναι, του ποσοστού  πόσα στρ. ειναι ο αγρος? 13506 μ2 Υπαρχουν αλλοι συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου? καμμιά 15αριά, από πρώτη εκτίμηση 

ετος κατασκευης?]

ευχ

Link to comment
Share on other sites

αρα,

μαλλον πας με την 10ετια του αρθρου 5

[μονον για την τακτοποιηση]

 

κι αν μπορεις να το συνδυασεις με το  17/4

 

θελει αρκετη συζητηση ....διοτι  απαιτει αντιστοιχα  Ε9...

 

το βλεπετε με την συμβ/φο

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρα,

μαλλον πας με την 10ετια του αρθρου 5

[μονον για την τακτοποιηση]

 

κι αν μπορεις να το συνδυασεις με το  17/4

 

θελει αρκετη συζητηση   ....διοτι  απαιτει αντιστοιχα  Ε9... 

 

το βλεπετε με την συμβ/φο

ευχ πολύ dimitris GM

Να δω αν συνεχίσουν με επιπλέον έξοδα (Ε9, ΕΝΦΙΑ , προσύμφωνα)

Τουλάχιστον θεωρείς κι εσύ ότι με τον ως άνω τρόπο μπορούν να ρυθμιστούν

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω ισχύουν σε περιπτώσεις που υπάρχουν εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτήτες και εκμεταλλευόμενοι τις ειδικές ρυθμίσεις δηλώνουν ότι σε εμένα από όλο το γήπεδο ανήκει αυτό και στον άλλον το υπόλοιπο.

 

Δεν καταλαβαίνω πως θα κάνεις προσύμφωνο σύστασης ή πως θα ισχυριστείς 10ετή νομή και κατοχή εξ'ονόματος της γυναίκας ή των παιδιών που απ ότι καταλαβαίνω ουδέποτε είχαν ποσοστά ιδιοκτησίας στο ακίνητο!!!

 

 

Επίσης δεν αν δεν έχω καταλάβει λάθος, τα 2 αδέρφια δεν έχουν ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Είναι συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου με άλλους 15 σε ένα τεράστιο γήπεδο και μάλιστα έχουν οι ίδιοι πολύ μικρό ποσοστό.

 

Θες το 65% για να ζητήσεις με αγωγή προσύμφωνο σύστασης

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε "προσυμφωνο",  εννοουμε  μεταβιβασης προς τα παιδια του, για να εκμεταλλευτουν το 17/4

-οχι συστασης....

 

και οπως ειπαμε

"κι αν μπορεις να το συνδυασεις με το  17/4"

 

Το προσυμφωνο αυτο γινεται αποδεκτο εστω και "μεταγενεστερο"

 

ξαναδες το #1175

 

εμπεριεχει πολλες επιφυλαξεις...

αλλά, με προσεκτικο χειρισμο,  εχει  "πιθανοτητες"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ

 

Τα παραπάνω ισχύουν σε περιπτώσεις που υπάρχουν εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτήτες και εκμεταλλευόμενοι τις ειδικές ρυθμίσεις δηλώνουν ότι σε εμένα από όλο το γήπεδο ανήκει αυτό και στον άλλον το υπόλοιπο. Συμφωνώ

 

Δεν καταλαβαίνω πως θα κάνεις προσύμφωνο σύστασης ή πως θα ισχυριστείς 10ετή νομή και κατοχή εξ'ονόματος της γυναίκας ή των παιδιών που απ ότι καταλαβαίνω ουδέποτε είχαν ποσοστά ιδιοκτησίας στο ακίνητο!!!

 

 

Επίσης δεν αν δεν έχω καταλάβει λάθος, τα 2 αδέρφια δεν έχουν ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Είναι συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου με άλλους 15 σε ένα τεράστιο γήπεδο και μάλιστα έχουν οι ίδιοι πολύ μικρό ποσοστό.

 

Θες το 65% για να ζητήσεις με αγωγή προσύμφωνο σύστασης Συμφωνώ, αλλά θα κάνω προσύμφωνο για τα παιδιά και τη σύζυγο για να "μοιράσω" τις κατοικίες και να μην υπερβώ το όριο των 70μ2 .Και φυσικά με τις προϋποθέσεις που αναφέρεις κι εσύ και ο dimitris GM

 

Έχεις καμιά άλλη άποψη, αφού μπηκες στον κόπο να ασχοληθείς ??? Θα με βοηθούσε πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν το έχω καταλάβει αυτό!

 

Δηλαδή λέτε ότι αν εγω είμαι συνιδιοκτήτης σε ενα γήπεδο εξ' αδιαιρέτου με ένα ποσοστό έστω 5% στο οποίο υπάρχουν διάφορα κτίσματα.

 

Μπορώ από μόνος μου και χωρίς να μπλέξω κανένα συνιδιοκτήτη, να κάνω προσύμφωνα και να μοιράζω ακίνητα: αυτό στο γιο μου, αυτό στην κόρη μου, αυτο στη γυναίκα μου (ακόμα κι αν αποδεικνύω ότι εγώ έχω 10ετη κατοχή γι αυτά που δίνω). Και μετά αυτοί θα τακτοποιούν ο καθένας το δικό του και μετά θα κάνω οριστικά συμβόλαια όπου θα τους δίνω τί? Ξεχωριστές ιδιοκτησίες?

 

Περίεργο μου φαίνεται η κάτι δεν καταλαβαίνω καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.