Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, επειδή έχω κολλήσει...

 

Σε αυτόνομο Ημιυπόγειο αποθηκευτικό χώρο, σε κτίριο κατοικιών, ο οποίος ΔΕΝ αποτελεί παρακολούθημα κάποιας κατοικίας, μπαίνει στην δήλωση ως "άλλη κατοικία" ή ως "Υπηρεσίες" ???

 

Η ερώτηση γίνεται καθώς υπάρχει δυνατότητα να ενταχθεί στην κατηγορία 1 (προ 75), αλλά μόνο αν δηλωθεί "άλλη κατοικία"...

Link to comment
Share on other sites

"αλλη  κατοικια" μεν,

 

αλλά..... "και να το γραφει"....[στο Ε9, Ε1, Ε2...]

 

και δεν νομιζω να υπαρχει χαρακτηρισμος  "ημιυπογειο"

 

αρα ειναι υπογειο και εχει και το μειον 50...

 

σωστα?

 

εδιτ

δες και αυτο  απο τον φιλο παυλο

 

http://www.michanikos.gr/topic/35764-Α03-Δικαιοπραξίες-εν-ζωή-δικαιολογητικά-σχέδια/?p=903118

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σας,

 

Σε συνέχεια των παραπάνω (αν η ανεξάρτητη αποθήκη πάει ως άλλη κατοικία ή υπηρεσίες) διαπίστωσα το εξής:

Παρόλο που στα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας παρουσιάζεται ως αποθήκη - ως αποθήκη θέλουν επίσης να αγοραστεί -, στα συμβόλαια αρχικό αγοράς 1968 μέχρι και σε πρόσφατο δωρεάς του 2008) εμφανίζεται ως Κατάστημα...

 

Επίσης ως κατάστημα φαίνεται και στην εφορία (κακώς) μέχρι σήμερα...

 

Επομένως:

1) Να πάω εγώ τελικά ως άλλη κατοικία ή ως υπηρεσίες? (Θέλω και στην βεβαίωση να φαίνεται αποθήκη, όπως είναι στην πραγματικότητα τουλάχιστον εδώ και μία δεκαετία). 

2) Μίλησα με δικηγόρο και μου είπε ότι θα προκύψει πρόβλημα με την χρήση... κυρίως στην εφορία. Γνωρίζεται ποια είναι η διαδικασία σε αυτές τις περιπτώσεις?
Link to comment
Share on other sites

στα συμβολαια γραφουν "καταστημα"

στο Ε9 γραφουν "καταστημα"

 

Αν τροποποιησουν τα Ε9 και το διορθωσουν σε "αποθηκη"

"το συζηταμε"

 

υγ

 ειναι και απο το 1968.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύτεκνος με 80% αναπηρία έχει κατασκευάσει στην κύρια και μοναδική κατοικία του τα εξής:

1) 60 τ.μ Κ.Χ. και 50 τ.μ. Β.Χ. με άδειες

2) Αυθαίρετα : 60 τ.μ. Ισόγειες βοηθητικές αποθήκες και 55 τ.μ. υπόγειο Κ.Χ. 

Το πρόστιμο που βγαίνει λόγω αναπηρίας είναι <500 € όμως καλείται να πληρώσει 2000€ το παράβολο λόγω τετραγωνικών ή 1000€ εφόσον θεωρήσω την ιδιοκτησία ως κύρια και μοναδική.

Κλείνω προς τη δεύτερη λύση στηριζόμενος στα του νόμου και όχι στα των εγκυκλίων περί κύριας και μοναδικής καθώς και στην παράγραφο 10 του άρθρου 11 όπου μιλώντας για το ύψος των παραβόλων κάνει λόγο για κύρια και μοναδική κατοικία μέχρι 200 τ.μ. Η παράγραφος αυτή έρχεται σε αντίθεση με τα λεγόμενα της εγκυκλίου για θεώρηση ή μη ως κύριας και μοναδικής κατοικίας με βάση τα τετραγωνικά εφόσον ο νόμος σου λέει ξεκάθαρα ότι μέχρι 200 τ.μ. θεωρώ κύρια και μοναδική μια κατοικία εφόσον ικανοποιούνται τα κριτήρια της παραγράφου 3 άρθρου 19.

Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε θέλει αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο πελάτης καλείται να πληρώσει υποχρεωτικά το παράβολο βάσει τετραγωνικών το οποίο παράβολο σχετίζεται με το αν είναι κύρια και μοναδική η κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

στο "σύστημα"

αν πας να το κάνεις υπαγωγή αφού βάλεις τις ειδικές συνθήκες, νομίζω πριν το οριστικό κλικ βγάζει τον πίνακα με παράβολα και πρόστιμα

οπότε θα σου λυθεί η απορία

 

και αφού τα δεις πατάς cancel 

 

γιατί άλλο τι λέει ο νόμος 

άλλο τι λένε οι εγκύκλιοι 

και άλλο πως είναι σεταρισμένο το σύστημα του ΤΕΕ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στο "σύστημα"

αν πας να το κάνεις υπαγωγή αφού βάλεις τις ειδικές συνθήκες, νομίζω πριν το οριστικό κλικ βγάζει τον πίνακα με παράβολα και πρόστιμα

οπότε θα σου λυθεί η απορία

 

και αφού τα δεις πατάς cancel 

 

γιατί άλλο τι λέει ο νόμος 

άλλο τι λένε οι εγκύκλιοι 

και άλλο πως είναι σεταρισμένο το σύστημα του ΤΕΕ

Έχω κάνει τη διαδικασία αυτή και μου βγάζει τα παράβολα όπως προανέφερα.Ανεξάρτητα των ειδικών συνθηκών το σύστημα σε οδηγεί να πληρώσεις το παράβολο ούτως ή άλλως. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύτεκνος με 80% αναπηρία έχει κατασκευάσει στην κύρια και μοναδική κατοικία του τα εξής:

1) 60 τ.μ Κ.Χ. και 50 τ.μ. Β.Χ. με άδειες

2) Αυθαίρετα : 60 τ.μ. Ισόγειες βοηθητικές αποθήκες και 55 τ.μ. υπόγειο Κ.Χ. 

Το πρόστιμο που βγαίνει λόγω αναπηρίας είναι <500 € όμως καλείται να πληρώσει 2000€ το παράβολο λόγω τετραγωνικών ή 1000€ εφόσον θεωρήσω την ιδιοκτησία ως κύρια και μοναδική.

Κλείνω προς τη δεύτερη λύση στηριζόμενος στα του νόμου και όχι στα των εγκυκλίων περί κύριας και μοναδικής καθώς και στην παράγραφο 10 του άρθρου 11 όπου μιλώντας για το ύψος των παραβόλων κάνει λόγο για κύρια και μοναδική κατοικία μέχρι 200 τ.μ. Η παράγραφος αυτή έρχεται σε αντίθεση με τα λεγόμενα της εγκυκλίου για θεώρηση ή μη ως κύριας και μοναδικής κατοικίας με βάση τα τετραγωνικά εφόσον ο νόμος σου λέει ξεκάθαρα ότι μέχρι 200 τ.μ. θεωρώ κύρια και μοναδική μια κατοικία εφόσον ικανοποιούνται τα κριτήρια της παραγράφου 3 άρθρου 19.

Ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτό συνάδελφοι?

 

Κάποια άποψη για αυτό συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.