Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

Για να στο μπλέξω ακόμη περισσότερο, δες τι γράφουν (χωρίς τα ενδιάμεσα):

 

19. 3. Για κύρια και μοναδική κατοικία, εφόσον ο ιδιοκτήτης
ΔΕΝ έχει δικαίωμα σε κατοικία                                  (ΔΕΝ αναφέρει σε ΑΛΛΗ κατοικία)         ΟΚ αυτό!!!
που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες
....
Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες,
εφόσον ΔΕΝ υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.
 
 
ΑΡΑ μας λένε ότι: ΔΕΝ έχει δικαίωμα, εάν η κατοικία του πληροί τις ανάγκες, οι οποίες πληρούνται εάν ΔΕΝ υπερβαίνουν τα 70τμ !!!!
ΑΡΑ εάν κάποιος έχει κατοικία που ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ τα 70τμ, τότε ΔΕΝ πληρούνται οι ανάγκες και άρα ΕΧΕΙ δικαίωμα της έκπτωσης !!!
 
ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ !!!!

 

 

Μάλιστα... Έχουμε θεματάκι δηλαδή με αυτό το πρώτο ΔΕΝ... κατάλαβα...

 

Δηλαδή για να καταλάβω... Αν έχω κατοικία ανεξαρτήτων τετραγωνικών αλλά μοναδική (σύμφωνα με Ε9 και Ε1) να το υπολογίζω ως ΚΥΡΙΑ?? Βέβαια με τη λογική αυτή (τη λογική του "ΔΕΝ", δεν αντιστρέφονται και τα περι 3000 κατοίκων κτλ??

 

 

Αν σας είναι εύκολο και μία διευκρίνηση - άποψη για το παρακάτω:

 

 - Σε κάποια περίπτωση, έχω στα χέρια μου παραχωρητήριο από την Δ/νση Υγείας και Πρόνοιας όπου παραχωρείται και μεταβιβάζεται στον πελάτη μου ένα οικόπεδο Χ τ.μ.. Μέσα στο οικόπεδο αυτό υπάρχει οικεία η οποία έχει πάρει "οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 720/77. 
 
Το παραπάνω το αντιμετωπίζω (από τις κατηγορίες που υπάρχουν) ως κατοικία (κύρια ή άλλη) ή κάπως διαφορετικά??
Link to comment
Share on other sites

 

Μάλιστα... Έχουμε θεματάκι δηλαδή με αυτό το πρώτο ΔΕΝ... κατάλαβα...

 

Δηλαδή για να καταλάβω... Αν έχω κατοικία ανεξαρτήτων τετραγωνικών αλλά μοναδική (σύμφωνα με Ε9 και Ε1) να το υπολογίζω ως ΚΥΡΙΑ?? Βέβαια με τη λογική αυτή (τη λογική του "ΔΕΝ", δεν αντιστρέφονται και τα περι 3000 κατοίκων κτλ??

 

 

Αν σας είναι εύκολο και μία διευκρίνηση - άποψη για το παρακάτω:

 

 - Σε κάποια περίπτωση, έχω στα χέρια μου παραχωρητήριο από την Δ/νση Υγείας και Πρόνοιας όπου παραχωρείται και μεταβιβάζεται στον πελάτη μου ένα οικόπεδο Χ τ.μ.. Μέσα στο οικόπεδο αυτό υπάρχει οικεία η οποία έχει πάρει "οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 720/77. 
 
Το παραπάνω το αντιμετωπίζω (από τις κατηγορίες που υπάρχουν) ως κατοικία (κύρια ή άλλη) ή κάπως διαφορετικά??

 

 

 

 

..και τι αυθαιρεσια εχει αυτος ο πελατης???

σε αυτο το οικοπεδο ή σε αλλο

και ποσα τμ. ειναι το οικοπεδο

και ποιος ειναι σδ???

κι αν ειναι σε κατω απο 3000...'

εχει καπου αλλού...και τί???

και ποια ειναι η κυρια κατοικια???

Link to comment
Share on other sites

DimitrisGM Καλησπέρα,

 

Υπάρχει στο συγκεκριμένο αυτό οικόπεδο που αναφέρω (το οποίο έχει το παραχωρητήριο από τη Δ/ση Υγείας και Πρόνοιας που προαναφέρω) κτίσμα 85 τ.μ., το οποίο έχει εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 720/77... Επομένως πάω και χωρίς άδεια όπως έχω συζητήσει και με άλλους συναδέλφους στο φόρουμ...

 

Σε αυτό το κτίσμα υπάρχουν αυθαιρεσίες: μία ισόγεια μικρή αποθήκη 3τ.μ., μία αποθήκη 17τμ στο δώμα του και η σκάλα που απο το ισόγειο και ανεβαίνει στο δώμα... 

 

Είναι Θεσσαλονίκη (>3000!!) και έχει ένα μικρό σπίτι (<70) σε χωριό <3000 και ένα αγροτεμάχιο το οποίο καλλιεργεί...

 

 

Επομένως Κύρια ή Άλλη κατοικία???

 

Εγω μέχρι τώρα από ότι είχα καταλάβει πηγαίναμε με Άλλη....

Link to comment
Share on other sites

για τον 720 πας με το 1/2/β

δες και αυτο απο τον παυλο

 

http://www.michanikos.gr/topic/35762-%CE%9101-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%AC%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8E%CE%BD/

 

 μιλαμε -εστω- για ζευγαρι

αν εισαι σε κατω απο  3000 κατοικους

δεν υπολογιζεται ουτε το υπολοιπο του σδ ούτε αλλα σπιτια...ή οικοπεδα που εχεις στις κατω απο 3000.

δλδ κοιτας μονο το κυρια...οχι το μοναδικη

 

αν εισαι σε πανω απο 3000,

τοτε μετρας το υπολοιπο του σδ..και αμα καλυπτει τα 70 τμ...δεν εχεις " μοναδικη..."

 

δες στο ανω #560  τους πινακες με τους κατοικους

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχή >3000 κατοίκων μια οικογένεια με 2 παιδιά έχει ένα σπίτι 120τ.μ. το οποίο έχει 17τ.μ. αυθαίρετη σοφίτα και 16τ.μ. αυθαίρετα Κ.Χ. Από αυτά που κατάλαβα δεν το βάζω στο μοναδική. Σωστά? Η οικογένεια δεν έχει άλλο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

με  ενα μονο ακινητο...δεν εχει σημασια το πανω ή κατω απο 3000 κατοικους

Συμφωνα με το 19/3 εφοσον "δεν εχει"..."εφοσον  δεν υπερβαινει..." παιρνεις απαλλαγη για οσα αυθαιρετα εχεις σε αυτην την μια κατοικια

 

Συμφωνα με την εγκυκλιο εχεις πλαφον τα 70+30=100...αρα καθε παραπανω τμ. απο αυτα, εφοσον ειναι αυθαιρετο δεν παιρνει το 0,4

αλλά το 0,5 ή το 0,6

 

Πας με τον νομο

[δες και  πιό πανω το #561...]

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία 200τ.μ. με υπερβάσεις, που δηλώνεται ως κυρια, και δεύτερη κατοικία <100 τ.μ. (λόγω τέκνου δεν θεωρείται ότι καλύπτει τις στεγαστικές του ανάγκες), η πρώτη δηλώθηκε στον 4014 κύρια και μοναδική.Κατ' αρχήν αυτό ήταν σωστό?Τώρα με τη μετάβαση στον 4178 θα δηλωθεί άλλη?Το πρόστιμο από ότι καταλαβαίνω δε θα αλλάξει, αλλά η πρώτη δήλωση ήταν σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία 200τ.μ. με υπερβάσεις, που δηλώνεται ως κυρια, και δεύτερη κατοικία <100 τ.μ. (λόγω τέκνου δεν θεωρείται ότι καλύπτει τις στεγαστικές του ανάγκες), η πρώτη δηλώθηκε στον 4014 κύρια και μοναδική.Κατ' αρχήν αυτό ήταν σωστό?Τώρα με τη μετάβαση στον 4178 θα δηλωθεί άλλη?Το πρόστιμο από ότι καταλαβαίνω δε θα αλλάξει, αλλά η πρώτη δήλωση ήταν σωστή?

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία 200τ.μ. με υπερβάσεις, που δηλώνεται ως κυρια, και δεύτερη κατοικία <100 τ.μ. (λόγω τέκνου δεν θεωρείται ότι καλύπτει τις στεγαστικές του ανάγκες), η πρώτη δηλώθηκε στον 4014 κύρια και μοναδική.Κατ' αρχήν αυτό ήταν σωστό?Τώρα με τη μετάβαση στον 4178 θα δηλωθεί άλλη?Το πρόστιμο από ότι καταλαβαίνω δε θα αλλάξει, αλλά η πρώτη δήλωση ήταν σωστή?

ειναι κυρια...αν δηλωνεται στο Ε1

ειναι μοναδικη  διοτι η αλλη ειναι κατω απο 100 τμ.

 

Ομως να δεις μηπως, αυτη η "κατοικια" ειναι σε οικοπεδο και εχει και υπολοιπα σδ...επομενως  -πιθανον- να μην ειναι μοναδικη...

Link to comment
Share on other sites

Υπόλοιπο δόμησης δεν έχει στο οικόπεδο, αλλά σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 δεν είναι μοναδική (στον 4178) γιατί στα τ.μ. που ελέγχουμε πρέπει να συμπεριλαμβάνονται τα τ.μ. ΚΑΙ της κατοικίας που τακτοποιούμε.Κατάλαβα κάτι λάθος?

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.