Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι μια δήλωση κάνω για όλο το ακίνητο με ενιαίους συντελεστές. Ρωτάω επειδή δεν έχω σύσταση ΟΙ σε ακίνητο με αυτοτελή διαμερίσματα, αυτό εάν επηρεάζει την ΄΄αυτοτέλεια΄΄ της κύριας κατοικίας. Δηλαδή πάλι την κύρια όπως αναγράφεται στο Ε1 θα την εξετάσω ξεχωριστά (νόμιμα, παράνομα, τι έκπτωση δικαιούται κλπ);

δεν έχω καταλάβει να διευκρινίζεται το συγκεκριμένο,

αλλά νομίζω το λογικό είναι η έκπτωση να ισχύσει για την κύρια κατοικία μόνο,

ανεξάρτητα αν αυτή δεν έχει προκύψει νομικά ως διηρημένη ιδιοκτησία.

Εκτός αν θέλει να πει ότι μένει ταυτόχρονα σε όλα τα διαμερίσματα (αστειεύομαι)  

Link to comment
Share on other sites

Πάω άφοβα με τον πίνακα 5 του Ε1 έτσι; Και εξετάζω μονο την κύρια.

 

Σε περίπτωση έχω τροποποίηση του Ε1 όσον αφορά τον πίνακα 5 και η οποία είναι μεταγενέστερη της υπαγωγής στον 4178/2013 τι γίνεται;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση αν μπορείτε σε δήλωση που πρόκειται να μεταφερθεί από τον 4014, στον οποίο είχε δηλωθεί ως ΚκΜ κατοικία. Είναι για οικογένεια με 2 παιδιά που έχει διαμέρισμα 100τ.μ. Η δήλωση αφορά αυτό το διμέρισμα. Από τη δήλωση του 4014 και μετά, η οικογένεια έχει αποκτήσει και άλλον ένα χώρο 35τ.μ. με χρήση κατοικία. Μπορεί πλέον να πάρει τον μειωτικό της ΚκΜ στον 4178; Έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις επ' αυτού και θα εκτιμούσα τη γνώμη σας. 

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΥΡΙΑ το ελέγχεις από το Ε1.

Το ΜΟΝΑΔΙΚΗ, εφόσον η άλλη κατοικία είναι < 70+15+15=100, τότε πάλι ισχύει.

 

(δεν νομίζω να κάνω λάθος, αλλά κάτσε να απαντήσει και κανένας ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρόβλημά μου είναι αν πάει αθροιστικά, δηλαδή 100τ.μ. η κατοικία που νομιμοποιείται ΣΥΝ 35τ.μ.

 

Δεν έχει σημασία η υπογραφή σου τα λέει όλα...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.