Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

το ίδιο ακριβώς διαβάζουμε

"εφόσον δεν έχει δικαίωμα κλπ κλπ, σε άλλη κατοικία, ιδανικό μερίδιο κλπ κλπ"

το υπογραμμισμένο το προσθέτουμε εμείς ως αυτονόητο, και είναι αυτό που κάνει τη διαφορά.

Όσοι υποστηρίζουν την αντίθετη άποψη, και είναι περισσότεροι,

λένε ότι εννοεί το άθροισμα, περιλαμβανόμενης της κύριας και μοναδικής.

Γι' αυτό και δέχονται την ερμηνεία της εγκυκλίου, που δίνει την έκπτωση στα πρώτα 70 + ... τέκνα.

Είναι θέμα ερμηνείας, όπως τα περισσότερα πράγματα στη ζωή.

 

 

Οκ.. καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά προσθέτεις 3 λέξεις που αλλάζουν κατευθείαν το νόημα... Δεν λέω ότι έχεις άδικο. Και εγώ μαζί σου είμαι αλλά πρέπει κάπου να βασιζόμαστε όταν επιλέγουμε κάτι.

Με το νόμο είναι στην ερμηνεία του καθενός, εσύ το λές ξεκάθαρα, αλλάζοντας όμως το περιεχόμενο της πρότασης.....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έτσι όπως το λέει ο νόμος δεν εννοεί αθροιστικά ότι κατοικίες έχει κάποιος. Λέει

 

"Για κύρια και μοναδική κατοικία, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής"

Από που προκύπτει από τον νόμο ότι κάνουμε πρόσθεση όλες τις κατοικίες;

Δεν προκύπτει.

Άρα αυτό που λέει η ΕΓΚ για το σύνολο των κτισμάτων είναι εκ του νόμου εκτός...

 

Πάμε τώρα να δούμε το μοναδική γιατί το κύρια είναι αυτή που δηλώνει στο Ε1.

Μοναδική = δεν έχει άλλη.

Τι άλλη; Που είναι μεγαλύτερη των 70μ²+τέκνα...

 

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω και έτσι το εφαρμόζω...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της πρόσθεσης το θεωρώ δεδομένο ότι δεν ισχύει... Δηλαδή για να το κάνουμε με παράδειγμα (με τη δική σου λογική):

 

Θεωρείται Κύρια και Μοναδική:

 

1) Κύρια κατοικία Ιδιοκτήτη εμβαδού 200 τ.μ. χωρίς να έχει στην κατοχή του κάτι άλλο???

2) Κύρια κατοικία Ιδιοκτήτη εμβαδού 200 τ.μ. με κατοικία σε περιοχή >3000 εμβαδού 50τ.μ.???

3) Κύρια κατοικία Ιδιοκτήτη εμβαδού 200 τ.μ. με κατοικία σε περιοχή >3000 εμβαδού 50τ.μ.και κατοικία σε περιοχή <3000 εμβαδού 50τ.μ.???

4) Κύρια κατοικία Ιδιοκτήτη εμβαδού 50 τ.μ. με κατοικία σε περιοχή >3000 εμβαδού 50τ.μ.και κατοικία σε περιοχή <3000 εμβαδού 50τ.μ.???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έτσι όπως το λέει ο νόμος δεν εννοεί αθροιστικά ότι κατοικίες έχει κάποιος. Λέει

 

"Για κύρια και μοναδική κατοικία, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής"

Από που προκύπτει από τον νόμο ότι κάνουμε πρόσθεση όλες τις κατοικίες;

Δεν προκύπτει.

Άρα αυτό που λέει η ΕΓΚ για το σύνολο των κτισμάτων είναι εκ του νόμου εκτός...

 

Πάμε τώρα να δούμε το μοναδική γιατί το κύρια είναι αυτή που δηλώνει στο Ε1.

Μοναδική = δεν έχει άλλη.

Τι άλλη; Που είναι μεγαλύτερη των 70μ²+τέκνα...

 

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω και έτσι το εφαρμόζω...

μπράβο. Εσύ το έκανες τάληρα. Πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται.

μαζί σου 100%

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Πολύ ωραία που συμφωνούμε μεταξύ μας...!!

 

Επομένως θα μπορούσατε να μου δώσετε απαντήσεις στα ερωτήματα του #613?? Δηλαδή η Κύρια και μοναδική δεν έχει περιορισμό τετραγωνικών (όταν αναφερόμαστε και μόνο στην ίδια)?? 

Link to comment
Share on other sites

πόσες απαντήσεις ακόμα θέλεις;

Σε λίγο θα μας βάλεις να το υπογράψουμε.

Εμείς κάνουμε αυτό και το αιτιολογούμε έτσι, άλλοι κάνουν το άλλο, και το αιτιολογούν αλλιώς.

(και μεταξύ αυτών και κάποιοι συνάδελφοι που τους σέβομαι ομολογώ. Όχι βέβαια όσο τον Ιάσονα!)

Διάλεξε κι εσύ μια μεριά και join the fightclub

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα... Μαζί σας είμαι, θα επιδιώξω να φέρω και άλλα μέλη στο Club!!

 

Επομένως καταλαβαίνω ότι δεν παίζουν ρόλο τα τετραγωνικά της Κύριας και Μοναδικής... Άντε καλημέρες

Link to comment
Share on other sites

Υστερά από πολλές κουβέντες με νομικούς γενικά (δικηγόρους και συμβολαιογράφους), το παραπάνω άρθρο του Ν4178/13 το ερμηνεύουν όλοι όπως το αναφέρεις apier  και faethon11 και πολλοί άλλοι συνάδελφοι.

Ομως κάποιοi άλλοι συνάδελφοι επιμένουν να δεχονται την ερμηνία των εγκυκλίων 3 και 4.

 

Οτι φωτίσει τον καθένα ας κάνει. Τα αποτελέσματα σίγουρα κάποια στιγμή θα φανούν!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα η ερμηνεία από νομικούς κύκλους μου προέκυψε. Δεν τα ξέρω και όλα! (σχεδόν όλα μόνο)

Και βασίζεται στα δύο κρίσιμα που σας είπα:

1. δεν μπορεί όπως είναι να κάνει άμεσα πράξη, άρα δεν είναι κανονικός ιδιοκτήτης ακόμα,

2. δεν εμπίπτει άμεσα σε κάποια από τις ρητά αναφερόμενες κατηγορίες του σχετικού άρθρου του 4178

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.