Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επειδή δεν βρίσκω τώρα το νήμα για την  υπέρβαση ύψους,

παρακαλώ τους mods να κάνουν τη μεταφορά αν κρίνουν σκόπιμο.

 

Το νέο παράρτημα επισημοποιεί την παράνοια της κατανομής της υπέρβασης ύψους σε ορόφους.

Λέει να δηλώνει ο καθένας "αυτό που του αναλογεί". Δηλαδή;

διαμέρισμα εμβαδού 50 τ.μ. 1ου ορόφου εμβαδού 100 τ.μ. 6όροφης πολυκατοικίας με υπέρβαση ύψους 0,50 μ.

πρέπει να δηλώσει 1/2 του 1/6 της υπέρβασης. Ως προς το ύψος, Ως προς τα τετραγωνικά; Ως προς τον όγκο; Ως προς τι;

Κι αν δηλαδή δεν έχουν όλοι οι όροφοι τα ίδια ελεύθερα ύψη και τα ίδια τετραγωνικά, η κατανομή θα γίνει από τα χιλιοστά;

Αν δηλαδή κάποια διαμερίσματα δεν κάνουν δήλωση, αυτά θα πρέπει να υποβιβαστούν κατά το ποσοστό που τους αναλογεί.

Και τότε πια θα γίνει πραγματικότητα το όνειρο να αποκτήσουμε κτίρια του Γκαουντί στην Ελλάδα,

και μάλιστα μετά το θάνατό του!

Δηλαδή αν πάει σήμερα η πολεοδομία και γράψει την οικοδομή για την υπέρβαση του ύψους,

τι ακριβώς θα γράψει στην έκθεση αυτοψίας;

Και πως μετά θα γίνει διαγραφή του προστίμου αυτού με δήλωση;

Αν κάνει δήλωση το ένα διαμέρισμα του 6ου ορόφου, οι υπόλοιποι δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα,

αφού η οικοδομή δεν μπορεί να πειραχτεί πλέον από κανέναν.

Άρα λοιπόν θα εξακολουθήσουν να τρέχουν τα πρόστιμα για όλους τους υπόλοιπους,

χωρίς όμως το κτίριο να είναι αυθαίρετο και κατεδαφιστέο,

αφού θα έχει ρυθμιστεί έστω και τμήμα της ανώτερης στάθμης;

 

Πως θα γίνει η διαγραφή; Όποιος συνάδελφος έχει μεγαλύτερη φαντασία μπορεί να επιχειρήσει μία προσέγγιση.

 

Είναι πραγματικά μηχανικοί αυτοί που τα γράφουν αυτά;

Μου θυμίζει νομοσχέδια χωροταξίας που έγραφαν δικηγόροι κάποια στιγμή (ας μην πω περισσότερες λεπτομέρειες)

και είχαν ξεχάσει και μερικά τμήματα στο copy paste, με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται,

αφού δεν το έγραφε πουθενά! Μόνο άρθρα του Α.Κ. και του Νόμου περί απαλλοτριώσεων κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Και πρόσεξα και για πρώτη φορά ομολογώ μετά αισχύνης, 

αυτό που έλεγε ένας συνάδελφος για υπέρβαση ύψους ενδιάμεσης στάθμης.

Είχε δίκιο ο κακομοίρης να ρωτάει με αυτά που βλέπει να γράφονται.

Προφανώς ο νομοθέτης (ο Θεός να τον κάνει) θέλει να τιμωρήσει την υπέρβαση όγκου κάποιας ενδιάμεσης στάθμης έναντι των υπολοίπων.

Και τι κάνει; την ονομάζει υπέρβαση ύψους και της βάζει ένα κουλό συντελεστή στην υπέρβαση δόμησης.

ΕΛΕΟΣ!

Υπάρχει κάποιος σοβαρός συνάδελφος ελεγκτής δόμησης ή υπάλληλος πολεοδομίας

που δεν θα δεχθεί τη ρύθμιση αλλαγής ελεύθερων υψών ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΥΨΟΥΣ

όταν αυτή είναι περασμένη ως λοιπή παράβαση του κτιριοδομικού; Δεν είναι κτιριοδομική παράβαση;

Θα τον γράψει κάποιος ποτέ αυτόν τον άνθρωπο για υπέρβαση ύψους υπογείου;

Μάλιστα στο παράρτημα το ακριβές κείμενο λέει:  

5ε = 0,20 ή 0,40 ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους. Χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο σε περίπτωση υπέρβασης ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης οποιασδήποτε στάθμης (π.χ. νομίμου υπογείου με βοηθητικές χρήσεις και αύξηση του ύψους του χωρίς να προκαλείται υπέρβαση ύψους στην ανωδομή)

Δηλαδή; ανάλογα με το ποσοστό υπέρβασης ύψους του υπογείου ως προς το προβλεπόμενο ύψος του;

Μα υποτίθεται ότι η υπέρβαση ύψους συγκρίνεται με την άδεια για να διαπιστωθεί η παράβαση

και με το επιτρεπόμενο για να βγει ο συντελεστής προσαύξησης.

Δηλαδή όχι μόνο ξαναγράφουμε το Νόμο, αλλά του προσθέτουμε και νέες παραβάσεις.

Και αφού το υπόγειο αύξησε το ύψος του, χωρίς να προκαλεί υπέρβαση ύψους στην ανωδομή,

σημαίνει ότι το ισόγειο μείωσε το ύψος του για να διατηρηθεί το ίδιο τελικό ύψος.

(εκτός αν το παράρτημα απευθύνεται μόνο στις περιπτώσεις που το υπόγειο μεγάλωσε προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω.)

Κατά συνέπεια και το ισόγειο έχει διαφορά στο ύψος σε σχέση με την άδεια.

Σε αυτό θα βάλουμε φ.κ. υπέρβασης ύψους με 0,2 / 0,4 ;

Ή κοιτάμε μόνο την αύξηση και όχι τη μείωση;

εκεί δηλαδή δεν έχουμε παράβαση του κτιριοδομικού; (η οποία παρεμπιπτόντως επηρεάζει και τα στατικά)

Μήπως αυτή η παράβαση πάει λοιπές;

Κ αν πάει αυτή γιατί δεν πάει και η άλλη; τι διαφορά έχουν;

 

Εντάξει παιδιά όλα καλά.

Όποιος θέλει μπορεί να ξεχάσει και αυτά που ξέρει και να κάνει τις μπαλαμουτιές που επίσημα προτείνει το κράτος

προσπαθώντας να βολέψει διάφορες υποπεριπτώσεις με λαϊκίστικο τρόπο,

έτσι ώστε να επιτρέψει στον καθένα που έχει ένα διαμερισματάκι 35 τ.μ. σε μια πολυκατοικία να κάνει μία δήλωση και να πληρώσει το παράβολο

χωρίς να αντιμετωπίζονται τα συνολικά προβλήματα της οικοδομής.

Στα τέτοια μας λοιπόν η υπέρβαση ύψους επί της ουσίας, βάλε εκεί έναν μαθηματικό τύπο κουτουρού να τη μοιράσουμε.

Κι ας δηλώσουν κι οι μισοί. Σιγά μωρέ τι έγινε.

 

Κι αν δεν ήταν αντισυνταγματικός ο Νόμος από μόνος του,

με όλες αυτές τις "καινοτομίες" θα τον έκαναν αντισυνταγματικό 

Link to comment
Share on other sites

apier, on 16 Jan 2014 - 21:54, said:snapback.png

εγώ επειδή είμαι μικρός και κουτός ακούω τους έμπειρους και έξυπνους συναδέλφους που μου είπαν:

"εφάρμοσε το Νόμο, τον οποίον όμως θα πρέπει να διαβάσεις πολύ προσεκτικά"

Τα κριτήρια που θέτει αφορούν το ρυθμιζόμενο ή το δεύτερο σπίτι της οικογένειας;

Δεν μπορώ να σας το μασήσω περισσότερο.

(δεν κάνω τον έξυπνο. κι εμένα μου πήρε μία μέρα ολόκληρη να διαβάζω το Νόμο, τις εγκυκλίους και το νήμα ΟΛΟΚΛΗΡΟ όμως,

μέχρι να καταλάβω τι πραγματικά ήθελαν να μου πουν. Και είχαν απόλυτο δίκιο. ΟΛΗ η κουβέντα είναι λάθος μόλις πιάσεις το πραγματικό νόημα)

Μάλλον θα αναφέρεσαι σε κάποιο αρχικό post ενός συναδέρφου που είχε βγάλει ότι ΟΝΤΩΣ το έχουν γραμμένο λάθος (???), έτσι όπως το έχουν συντάξει το συγκεκριμένο εδάφιο.

Ωστόσο, εγώ ήθελα να ξεκινήσει αυτή η συζήτηση, για να δούμε ακριβώς τι "πνεύμα" υπάρχει από εμάς που εφαρμόζουμε όλα αυτά και όχι τι γράφουν αυτοί που τα γράφουν!!!

 

Καλησπέρα σας συνάδελφοι

 

1) Θα ήθελα να ρωτήσω από που προέκυψε αυτό το θέμα. Θεωρώ (όσο και αν δεν μου αρέσει ή αν διαφωνώ) ότι ο νόμος το αναφέρει καθαρά για τα 70 τ.μ. (ελπίζω να κάνω λάθος!!). 

 
19. 3. Για κύρια και μοναδική κατοικία, εφόσον ο ιδιο−
κτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα
τέκνα αυτού δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή
επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο    (ΔΕΝ αναφέρει σε ΑΛΛΗ κατοικία)
αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικο−
γένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικό−
πεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο
οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις
στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό
ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών
(3.000) χιλιάδων, καταβάλλεται ποσοστό 40% του ενι−
αίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με
τις διατάξεις του παρόντος. Θεωρείται ότι πληρούνται
οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συ−
νολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει
τα εβδομήντα (70) τ.μ.........
 
2) Σε κάποια περίπτωση, έχω στα χέρια μου παραχωρητήριο από την Δ/νση Υγείας και Πρόνοιας όπου παραχωρείται και μεταβιβάζεται στον πελάτη μου ένα οικόπεδο Χ τ.μ.. Μέσα στο οικόπεδο αυτό υπάρχει οικεία η οποία έχει πάρει "οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 720/77. 
 
Το παραπάνω το αντιμετωπίζω (από τις κατηγορίες που υπάρχουν) ως κατοικία (κύρια ή άλλη) ή κάπως διαφορετικά??
 
Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικώς η καλύτερη αντιμετώπιση του θέματος "Δηλώσεις 4178" είναι η μη αντιμετώπιση αυτού έως 15.1.2015!!!!

Stop στα πάντα!

Stop διότι συμφέρει τους πελάτες μας!

Stop διότι συμφέρει κι εμάς!

Eίναι απολύτως βέβαιο ότι, θα 'ρθουν καλύτερες εποχές για τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων!

Όποιος περιμένει και δεν βιαστεί έχει να κερδίσει!

Θα κερδίσει και χρήμα και χρόνο και φαιά ουσία!!!

Είτε είναι μηχανικός, είτε είναι πελάτης μηχανικού!

Διαδώστε το!!!!

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκουμε πληθυσμούς κοινοτικών και δημοτικών διαμερισμάτων?

(για να κάνουμε την σύγκριση με το όριο των 3.000 κατοίκων)

Link to comment
Share on other sites

1) Θα ήθελα να ρωτήσω από που προέκυψε αυτό το θέμα. Θεωρώ (όσο και αν δεν μου αρέσει ή αν διαφωνώ) ότι ο νόμος το αναφέρει καθαρά για τα 70 τ.μ. (ελπίζω να κάνω λάθος!!). 

Για να στο μπλέξω ακόμη περισσότερο, δες τι γράφουν (χωρίς τα ενδιάμεσα):

 

19. 3. Για κύρια και μοναδική κατοικία, εφόσον ο ιδιοκτήτης
ΔΕΝ έχει δικαίωμα σε κατοικία                                  (ΔΕΝ αναφέρει σε ΑΛΛΗ κατοικία)         ΟΚ αυτό!!!
που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες
....
Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες,
εφόσον ΔΕΝ υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.
 
 
ΑΡΑ μας λένε ότι: ΔΕΝ έχει δικαίωμα, εάν η κατοικία του πληροί τις ανάγκες, οι οποίες πληρούνται εάν ΔΕΝ υπερβαίνουν τα 70τμ !!!!
ΑΡΑ εάν κάποιος έχει κατοικία που ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ τα 70τμ, τότε ΔΕΝ πληρούνται οι ανάγκες και άρα ΕΧΕΙ δικαίωμα της έκπτωσης !!!
 
ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ !!!!
Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκουμε πληθυσμούς κοινοτικών και δημοτικών διαμερισμάτων?

(για να κάνουμε την σύγκριση με το όριο των 3.000 κατοίκων)

δες αυτο

 

http://www.notarius.gr/

 

κατω δεξια στα λινκς

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.