Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σουίτες εφαρμογών γραφείου. Ποιά δουλεύετε;


sundance

Recommended Posts

το openoffice είναι υπέρ αρκετό ,αλλά και όσοι παινεύουν το msoffice το οποίο είναι όντως καλό το έχουν αγορασμένο? γιατί για δωρεάν είναι καλό ,επίσης το openoffice διατηρεί συμβατότητα με το msoffice καί όχι το αντίθετο γιατί η αλαζονία της microsoft δεν τους το επιτρέπει ,επίσης υπάρχει και το δωρεάν lotus symphony της IBM που όμως είναι μια παραλλαγή του openoffice.

Link to comment
Share on other sites

το openoffice είναι υπέρ αρκετό ,αλλά και όσοι παινεύουν το msoffice το οποίο είναι όντως καλό το έχουν αγορασμένο? γιατί για δωρεάν είναι καλό ,επίσης το openoffice διατηρεί συμβατότητα με το msoffice καί όχι το αντίθετο γιατί η αλαζονία της microsoft δεν τους το επιτρέπει ,επίσης υπάρχει και το δωρεάν lotus symphony της IBM που όμως είναι μια παραλλαγή του openoffice.

 

Συμφωνώ 100 %

 

Και μάλιστα είμαι σίγουρος πως ο καθένας μας έχει τουλάχιστον και δεύτερο υπολογιστή, αυτό σημαίνει φυσικά 2η άδεια το MS OFFICE !!!!

 

Εγώ έχω μόνο OPEN OFFICE, στην αρχή ζορίστηκα λίγο αλλά τώρα ΟΚ !!!

Και σύμπτωση ..έχει μία ώρα που εγκατέστησα το Lotus symphony (καλούτσικο)

 

Επίσης εκτός το πανάλαφρο AbiWord αντίστοιχο του Word υπάρχει και το Gnumeric για το EXCEL

 

Τέλος αν δεν θέλετε να τα εγκαταστήσετε μπορείτε να κατεβάσετε τις PORTABLE εκδόσεις (μαζί με άλλα "καλούδια") από το:

http://portableapps.com/suite

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γενικά το excel είναι (imho) η σοβαρότερη και ωριμότερη εφαρμογή της Microsoft. Η έκδοση του 2003 ήταν πολύ καλή, και νομίζω ότι για τον μέσο χρήστη σα δυνατότητες είναι υπεραρκετή. Η μεγάλη και ουσιαστική διαφορά με τα 2007 είναι η εμφάνιση και η λειτουργικότητα. Τα πάντα είναι πιο εύκολα προσβάσιμα. Όλα τα έχεις μπροστά σου αντί να είναι κρυμένα μέσα σε μενού. Θέλει λίγο καιρό εξοικίωσης, αλλά η καμπύλη μάθησης δεν είναι ιδιαίτερα απότομη. Στην τελική πρόκειται για το ίδιο πρόγραμμα με διαφορετικό "μενού", δεν αλλάζει πουθενά η νοοτροπία. Λογιστικά φύλλα έχει το 2003, λογιστικά φύλλα έχει και το 2007. Διαφορές ιδιαίτερες στις δυνατότητες δε νομίζω ότι υπάρχουν ανάμεσα στις 2 εκδόσεις. Από τις 2 εγώ ψηφίζω την 07 χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Το open-office 2 που έχω δουλέψει είναι στην ουσία το MS Office 2003. Έχει κάποιες διαφορες αλλά και πάλι νομίζω ότι η καμπύλη μάθησης δεν είναι πολύ απότομη. Βασικό μειονέκτημα του calc (λογιστικό φύλλο) είναι ότι δεν υποστηρίζει την MS Visual Basic. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι χρειάζετια διάβασμα και δουλειά για να μεταφέρεις κάτι. Γενικά πάντως είναι υπεραρκετό. Αν βγει και κάποιο theme που να το κάνει σαν το 2007 θα είναι super!

 

________________________________________________________

off topic

 

QUIZ : Ξέρετε πόσα χρήματα δίνει κάθε χρόνο το ελληνικό δημόσιο για να αγοράζει τα Microsoft Office για τους σχολικούς υπολογιστές? Για να μη μιλήσουμε για τα λειτουργικά...

________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω Word...αλλά χρησιμοποιώ LaTeX :))

Για Excel χρησιμοποιώ το Sigmaplot (http://www.sigmaplot.com/products/SigmaPlot/) και για μερικές εφαρμογές το Maple.

Επίσης είμαι οπαδός του FreeBSD και Solaris :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω Word...αλλά χρησιμοποιώ LaTeX

Σωστός ο pappos!!!

 

Ξεκίνησα και εγώ να μάθω λίγο ρε φίλε. Αλλά μετά με τη διπλωματική έπηξα και το άφησα. Πάντως για πραγματική όμορφη στοιχειοθεσία το LaTeX είναι must!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.