Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υ.Α. "Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων"


Recommended Posts

Νομίζω πως πρέπει να κρατηθεί μια ψυχραιμία στο όλο Concept και να δούμε την θετική πλευρά του Ν4178 που δεν είναι άλλη από την λήξη της αμφιβολίας των παραμέτρων εισαγωγής μας στον  Ν4014 και της περαίωσης του.

 

Δεν υπερασπίζομαι τον Ν4178 γιατί ύστερα από αρκετές αναγνώσεις μου αφήνει πολλά ερωτηματικά, όμως ξέρω πως έχε μπει σιγά σιγά στην θέση της η αυθαίρετη δόμηση & εν συνεχεία ο τρόπος δόμησης στην Ελλάδα με την νέα τάξη δεδομένων.

 

Όσο και να ενοχλεί, όσο λυπηρό και να είναι για τους πελάτες και για μας τους ίδιους, αισιοδοξώ πως θα λήξουν πολλά πολλά προβλήματα.....

 

Καλή μας προσεχτική ανάγνωση......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αραγε μόνο όσοι περαίωσαν και δεν έχουν να μεταβιβάσουν κάπου το ακινητό τους (ή ήδη μεταβίβασαν), μπορούν να επαναπαυτούν (τουλάχιστον για κάποιο διάστημα) στον 4014. Πόσοι είναι αυτοί όμως που τακτοποίησαν έτσι για τη καλή καρδιά?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί μιλάνε για 60 ημέρες στο ν 4178;;

 

Γιατί προφανώς το ΤΕΕ δεσμεύτηκε ότι στις 30-9-13

θα έχει έτοιμη την πλατ/μα του "για ηλεκτρονική μεταφορά"  

 

Ορθότατο!

Link to comment
Share on other sites

Kαλά είναι αστείο.

Γιατί τα σχέδια που έχουν υποβληθεί αναγράφουν κωδικό για τον 4014 και επιπλέον ανάλυση του προστίμου βάση των κατηγοριών υπερβαση δομησης του 4014.

Σε δόσεις με τον 4014, θα παρατηρηθεί να μπουν δηλώσεις στο 4178 και όλα τα έγγραφα και λοιπά να αναγράφουν 4014.

 

Γελοιδέστατο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λές για αμοιβές  ΙΑΣΟΝΑ

δεν έχει καμιά σχέση με μεγάλωμα προστίμων και λοιπά!!

 

Δηλ ναι μεν να μεταφερθούν όλα σε μια βάση (και για αυτό πάρε όσα θες) αυτή του 4178

αλλά όχι να με αναγκάσουν και με ευθύνη μου μάλιστα  "σε συνεννόηση με τον πελάτη"  

όπως λένε οι οδηγίες να τον εντάξω σ' αυτόν, όταν τα πρόστιμα θα εκτιναχθούν

(για πολλούς και διάφορους λόγους -που ο πελάτης μπορεί να τους επικαλεσθεί ακόμη και σε βάρος μου)

 

Σε πολλές των περιπτώσεων μάλιστα ο πελάτης αδυνατεί  ήδη για τα επιβληθέντα πως θα πληρώσει και άλλα 

Μάλιστα  μη ξεχνάς "το ούτε μπρος ούτε πίσω του πλέον 

Link to comment
Share on other sites

Κ τι να πρωτοπεις τους ιδιοκτητες  α) βρες μου αποδεικτικό παλαιότητας αν θες να μεταβιβάσεις στο παιδί σου β) το ξέρω ότι με εχεις πληρώσει αλλα θέλω αλλα 200 ή ξερω γω πόσα ευρώ γι επιπλέον εργασία γ) αυτό που σου είχα παρουσιάσει ως ευκαιρία με τον 4014 δεν έκατσε, αυτή τη φορά εμπιστευσου με γιατι Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ? δ) Το Σ.τ.Ε στο μέλλον δεν θα σε ξαναβγάλει άκυρο? κλπ κλπ κλπ

χώρια που οι περισσότεροι είναι συνταξιουχοι και δεν έχουν πλέον ούτε φράγκο για περίσευμα. Πολλά μικρά γραφεία είχαν όλο το πελατολόγιο τους μεσα στον 4014. Αντε να τσακωθείς με τους μισούς, έχεις κλείσει σα γραφείο

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι φαιδρό να έχεις προθεσμία για ένα νόμο και να σου βάζει τρικλοποδιά το ίδιο το κράτος και το επιμελητήριο σου

και να φαίνεσαι ο ίδιος ασυνεπής και ανεπαρκής.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.