Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Μονο που το PANOPLIA κανει 3500Ε

 

 

Το ferroscan βγήκε σε νεα έκδοση,αλλα μόνο Αμερική

 

 

Βγηκε δε βγηκε, δεν ξερω, αλλα δεν το θεωρω "αξιο" της τιμης του.

Τη ΗILTI την παω με χιλια, αλλα

- Η πολιτικη της ειναι απαραδεχτη για τα ελληνικα δεδομενα.

- Πολλα προιοντα της ειναι εκτος πραγματικοτητας απο αποψη τιμων.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιμένω ότι το οποιαδήποτε όργανο χωρίς γνώση, σοβαρότητα και ΠΜ δεν κα΄νει μια. Δηλ. αν μπείς σε μια φόρμουλα θα την πηγαίνεις σαν τον Σουμαχερ (παλια) ? λιγο δυσκολο το βλέπω. Γιατι απλά δεν θα το ξέρεις το εργαλείο..... Φαντάζομαι καταλαβαίνεις. Απλά πιστευω οτι σαν Μηχανικοί να ερευνούμε και να μην εντυπωσιαζόμαστε από (κυρίως) παλία ονόματα στην αγορά που όμως έχουν μείνει πολύ πίσω.  

Link to comment
Share on other sites

Μονο που το PANOPLIA κανει 3500Ε

Έχει το στερεοστάτικα ενσωματωμένο για απεικόνιση.Μιας και κάθεται θα το συνδέσω για απεικόνιση.Δίνω και ιδέες για παρουσίαση με στατικό πρόγραμμα τρομάρα μου

 

Εγώ πραγματικά έχω κουραστεί μ'αυτές τις ΜΚΕ, μπορείς να συνδέσεις και μια πηγή ρεύματος στον οπλισμό να μετράς Α και σε συγκεκριμένη απόσταση V.Άρα θα βγάλεις την αντίσταση και απο κεί τη διάμετρο.Και αυτά με πολύμετρο και μια μπαταρία.Μόνο που δεν γίνεται γιατί δεν μπορεί να γίνει εύκολα κύκλωμα.....γαμώτο 

 

To ferroscan πωλείται 2400 ευρώ στο βρετανικό ebay αχρησιμοποίητο.Καθίστε να σας ανεβάσω κάποιες πηγές που είδα πρίν μέρες....

 

 

Παιδια σορρυ SOLD OUT http://www.ebay.com/itm/Hilti-Ferroscan-RV-10-Rebar-Locator-Set-WORLDWIDE-SHIPPING-USED-VERY-LITTLE/161269794254?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.RVI%26ao%3D1%26asc%3D20644%26meid%3D6269115838331282866%26pid%3D100033%26prg%3D9209%26rk%3D1%26rkt%3D4%26sd%3D390819179963

 

 

 Λάθος είναι αμερικάνικο , 1800 ευρώ περίπου

 

Καρφωτικό HILTI http://www.ebay.co.uk/itm/Hilti-Dx450-Nail-Gun-c-w-Nails-Cartridges-Case-/251484218776?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item3a8da0a598

 

Παιδιά σας εύχομαι Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση, σε εσάς και τις οικογένειες σας.Ελπίζω να συνεχίσουμε τη κουβέντα και μετά τις γιορτές

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Εχετε μπερδευετεί και γραφετε επικινδυνα πραγματα γι αυτους που πιθανων θα προσπαθησουν να μαθουν κατι σωστό.

καλλιτερα να μην γραφετε τιποτα αν δεν ξερετε με σιγουρια. το ιδιο εγινε και με την σκληρομετρηση...

βαζετε διευθυνσεις απο εβαυ για μηχανηματα , καρφωτικά .....ασχετα τελειως μεταξυ τους

το μηχανημα (πολυ διαφημιση το έχετε κάνει - ενω σε αλλα πραγματα με ονόματα υπαρχει τρομερη ευαισθησία), ειναι ο παλιος τυπος που εχει καταργηθεί από το 2004. δεν βρισκεις ουτε μπαταρια πλεόν. ασε που έχει παλιο λογισμικο (ισως του 1996) με πολυ μειωμένες δυνατοτητες και χωρις καποιες σημαντικές λειτουργιες που υπάρχουν τώρα.

Ειναι και ασύμβατο με xp , windows 2008 ....

mc raster σκεψου αυτά και πάρτο εσύ αφου ειναι ευκαιρία. καλλίτερα να μιλάμε λιγότερο και με σίγουρες πληροφορίες για τους συναδέλφους ....

 

 

Πολλα ειπωθηκαν σχετικα με την σκληρομέτρηση οπλισμου και την ανιχνευση και γενικά την ποιότητα των μηχανηματων και κυριώς (επιμενω) τις γνωσεις του χειριστή...

Εγινε μια ζωηρή συζήτηση και θα ήθελα και την γνωμη του κου Ροδόπουλου σχετικά με τα παραπάνω - μια και ηταν απο τους πρωτους που απάντησε και ειδικα σε τετοια θεματα η συνεισφορά του ειναι παντα σημαντική.

 

Καλο Πασχα

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το ebay το έβαλα για να δείς πόσο πέφτει η τιμή, δεν ξέρω τι προσπαθείς να κάνεις.Γενικά αποφεύγω να παίρνω θέση σε μηχανήματα.Το επικίνδυνο που αναφέρεις σε τι αναφέρεσαι; πάλι το γυρνάς στη σκληρομέτρηση.Σε τι αναφέρεσαι που είναι επικίνδυνο;Δεν έχω ανεβάσει μόνο αυτά απο την αρχή έχει ένα σκασμό όργανα που είπαμε.Και όχι δεν το θέλω εγώ.Ο τόνος σου όμως μου υποδεικ΄νυει οτι κάτι θέλεις να πείς αλλα δεν το λές ευθέως....

 

Να μιλάμε λιγότερο τι εννοείς; δεν θα αφήνεις κενά στη κουβέντα, αν έχεις εντοπίσει κάτι οφείλεις να πάρεις θέση.Τέτοια γενικά πράγματα μη τα πετάς.....Αν είναι να αναφέρουμε κάθε φορά πηγές και βιβλιογραφία.Απο την αρχή φαγώθηκες με τον οπλισμό και σου λέω οτι υπάρχουν και φθηνότερα όργανα για να κάνεις τη δουλειά σου.Εφόσον εμείς είμαστε επικίνδυνοι μπορείς να προσφέρεις τις γνώσεις στο φόρουμ και να δώσεις πληροφορίες απο μηχανήματα που έχεις και προτείνεις.

 

Τη σκληρομέτρηση άστην καλύτερα γιατι θα εκτεθείς......

 

Τώρα είσαι ο μόνος που κάνεις και διαφήμιση σε εταιρία.....μη με βάζεις να σκέφτομαι πονηρά Πασχαλιάτικα.

 

Αλήθεια σου λέω ρε φίλε, αν είναι να πέις κάτι πές το ευθέως , θα το εκτιμούσα παραπάνω.Τα υπόλοιπα είναι @@.Μπήκες μέσα μας έγραψες οτι έχεις εκτεθεί οτι είναι απατεώνας ο ένας απατεώνας ο άλλος.Ηδη στα π.μ έχω ένα σκασμό καλοθελητές που ρωτάνε για όργανα λές αντιπροσωπεύω εταιρία οργάνων.Τελικά μας είπες πολλά δεν  μας είπες τι χρησιμοποιείς όμως....

 

Πάρε και μια προσφατη Διπλωματική, φαίνεται στο ΕΜΠ ακόμα το χρησιμοποιούν...http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/8139/3/lakkotripisch_vorkach_ferroscan.pdf

 

Την επόμενη φορά πρόσξε πώς θα γράψεις γιατι θα σου απαντήσω ανάλογα

 

Τελικά είσαι αντιπρόσωπος της PROCEQ της JAMES η κάποιας άλλης; 

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτα τα οργανα, που ειναι πιο φθηνα και κανουν δουλεια?

Τελοσπαντων, εχουμε μπει σε πολυ λεπτομερεια.

Εγω εχω απογοητευθει απο τα δηθεν επωνυμα και παλια εργαστηρια ελεγχου σκυροδεματος.

Θα συμφωνησω με καποιον συναδελφο που ειπε σε προηγουμενο ποστ και θα χρησιμοποιησω την επιδομος στην επομενη δουλεια

Γιατι εχω ακουσει οτι κανουν σοβαρη δουλεια. Θα σας ενημερωσω για την εμπειρια μου

 

Μεχρι τοτε καλο πασχα με υγεια σε ολους !!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτα τα οργανα, που ειναι πιο φθηνα και κανουν δουλεια?

Τελοσπαντων, εχουμε μπει σε πολυ λεπτομερεια.

Εγω εχω απογοητευθει απο τα δηθεν επωνυμα και παλια εργαστηρια ελεγχου σκυροδεματος.

Θα συμφωνησω με καποιον συναδελφο που ειπε σε προηγουμενο ποστ και θα χρησιμοποιησω την επιδομος στην επομενη δουλεια

Γιατι εχω ακουσει οτι κανουν σοβαρη δουλεια. Θα σας ενημερωσω για την εμπειρια μου

Όσον αφορά την proceq και τους ανιχνευτές οπλισμού έχει: profoscope+ ~2300Ε και profometer ~5800Ε τα οποία βγάζει και σε παραλλαγές. Τι γνώμη έχετε για αυτά? Προσωπικά είμαι κι εγώ της άποψης ότι δεν είναι σκόπιμο να δώσει κανείς ιδιαίτερα πολλά χρήματα για αυτό το όργανο γιατί εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να κάνουν αυτό που φαντάζεται κανείς όταν τα ακούει "απ'έξω" και νομίζει ότι φωτογραφίζουν τα πάντα έτσι απλά.. 

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

επικινδυνο ενοοώ ότι  μπορεί να επηρεαστει καποιος να πάρει ένα παλιο FS 10 - σου λέι μονο 2300 ευρω- και στο τέλος θα δεί ότι δεν δουλευει η μπαταρια , δεν βρισκει αλλη, το λογισμικο δεν αναγνωριζετε απο τον Η/Υ  κλπ.   παν τα λεφτα - εστω αυτά τα 2300.....

συνάδελφε ,οχι δεν ειμαι αντιπροσωπος και ουτε θα γραψω ποιος πιστευω ειναι ενας τυπος καλός κατα την γνωμη μου.  Αυτο όμως που μπορώ να σου πώ οτι σε αυτα  τα μηχανηματα έχει μεγάλη σημασια  αυτός που το δουλευει να ξέρει. .. Οπως λέει ο οCaan δεν ειναι έτσι απλα οτι πήρες ένα μηχανημα και φωτογραφίζει οτι γουστάρεις. Αυτό να πεις και στους καλοθελητές που ανέφερες

Cann προτίμησε να σου κάνουν μια ολοκληρωμένη επίδειξη (με το προφομετερ 6000 ευρω )  

Βάλε δυο οπλισμούς σε απόσταση 2 εκ. μεταξύ τους και δες τι θα δείς . Τα περισσότερα θα δειξουν μια μαυρη γραμμή  - θα κάνεις τομή μπροστά στον πελάτη - και άντε να εξηγήσεις γιατι ειναι τελικά 2 .. Το έχω πάθει αυτό .

Σε αυτά μονο ένας έμπειρος-γνωστης  χειριστης με ασφαλώς καλό μηχανημα που επιτρεπει τετοια ''φινιρισματα'' μπορεί να σε προστατευσει  . 

Το μιλαμε λιγότερο εννοώ να μη γραφουμε έτσι ευκολα διευθυνσεις εβαυ κλπ (σαν να συστήνουμε κάτι ...)  που μπορεί όποιος επηρεαστεί και κάνει την κίνηση να χάσει τα λεφτά του

Link to comment
Share on other sites

1. Η μονη πιστοποιηση που μπορει να παρει εργαστηριο στην Ελλαδα ειναι απο το ΚΕΔΕ.

Αιτη καλυπτει ΜΟΝΟ εργαστηριακους ελεγχους, συγκεκριμενους για σκυροδεμα-γεωτεχνικα-ασφαλτικα.

 

Κάνεις λάθως διότι το ΚΕΔΕ έχει πιστοποίηση ΕΣΥΔ. Τώρα ρώτα πόσες φορες το ΕΣΥΔ έχει ελέγξει την διακρίβωση των μηχανημάτων? Ποτέ. Το θετικό ειναι οτι οι άνθρωποι που πλέον είναι ελάχιστοι προσπαθούν και θέλουν να μάθουν. 

 

Σαν απάντηση παντως σχεδόν καμία εταιρία στον κόσμο δεν έχει καμία πιστοποίηση σε μετρήσεις επι τόπου. Αστε τους ΜΚΕ. Να παμε σε πιο σοβαρά όπως health monitoring γεφυρών. Υπάρχει πιστοποίηση? ΟΧΙ παγκοσμίως.

 

Υπάρχει το ISO 13822 που καλύπτει τα 4 σταδια της αποτίμησης και είναι βαρύ πρότυπο Υπάρχουν εταιρίες με πιστοποίηση και κατά βάση ασφαλιστική κάλυψη. Είναι μεγάλα γραφεία του εξωτερικού. Θα μου πείτε οτι εμείς οι μικροί τι κάνουμε?

 

Οπως λέει ο terry θα πρεπει η Hilti να ρίξει τιμές. Είναι ανήκουστο διότι δεν κανένας εξολισμός δεν απευθύνεται σε εταιρίες που δεν μπορούν να δαπανήσουν χρήματα. Θα μου πείτε μα στην Ελλάδα κλπ. Μα στην Ελλάδα δεν υπάρχει νοοτροπία αποτίμησης και ελέγχου και επειδή δεν υπάρχει δεν πληρώνεται. Ακόμα και εαν δαπανήσεις 100Κs ευρω σε εξοπλισμό αλλα και σε εκπαίδευση και ζητάς 10000Ε για 2000τμ κατασκευή θα βρεθεί κάποιος να το κάνει με 1000Ε. Αυτό θα γίνει διότι ο πελάτης πληρώνει το πακέτο (μελέτη, ΜΚΕ, κλπ) 8000Ε. Εαν λοιπόν το πακέτο πάει στα 18000Ε θα βρεθεί κάποιος να το κάνει με 5000Ε. Και εαν δώσεις 5000Ε θα βρεθεί με 3500Ε....

 

Εαν δεν λύθεί το θέμα της νοοτροπίας είναι τουλάχιστον ουτοπικό να μιλάμε για ακρίβεια μαγνητογράφου, σκληρόμετρα, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθως διότι το ΚΕΔΕ έχει πιστοποίηση ΕΣΥΔ. Τώρα ρώτα πόσες φορες το ΕΣΥΔ έχει ελέγξει την διακρίβωση των μηχανημάτων? Ποτέ. Το θετικό ειναι οτι οι άνθρωποι που πλέον είναι ελάχιστοι προσπαθούν και θέλουν να μάθουν.

 

 

Eγω θελω να μαθω τι ειναι το ΕΣΥΔ, τι ακριβως καλυπτει και ποιοι το εχουν?

 

Διοτι εγω βλεπω οτι το ΕΣΥΔ δινει πιστοποιηση σε εργαστηρια, οχι σε επι τοπου δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.