Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού για αλλαγή χρήσης-βεβαίωση μηχανικού και άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου


despcv

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω μία υπόθεση εγκατάστασης φυσικοθεραπευτηρίου σε χώρο κατοικίας. Μου έχουν ανατεθεί 3 εργασίες:

 

- Βεβαίωση μηχανικού για έναρξη επαγγέλματος του φυσικοθεραπευτή. Στο ακίνητο έχει γίνει μετατόπιση κουζίνας στο χώρο του 1 λουτρού (υποθέτω και αυτό νοείται σαν αυθαιρεσία) καθώς και κλείσιμο τμήματος φωταγωγού που ανήκει στον όροφο στην νέα κουζίνα. Συνεπώς πρέπει να γίνει τακτοποίηση υποθέτω. Εφόσον πληρωθεί το παράβολο μπορώ να εκδόσω βεβαίωση με τον 4178?

 

- Αλλαγή χρήσης του ακινήτου από κατοικία σε γραφεία (υποθέτω αυτό περιλαμβάνει και τη διαδικασία αίτησης βεβαίωσης κύριας χρήσης)

 

- Έκδοση άδειας λειτουργίας του φυσικοθεραπευτηρίου (σαν συνέχεια των 2 παραπάνω διαδικασιών)

 

Η βασική μου ερώτηση (πέραν των επιμέρους) είναι: Τί αμοιβή ζητάω από τον πελάτη για όλα αυτά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

H διαφορετική διαρρύθμιση δεν συνιστά αυθαιρεσια. Αντιθέτως, όπως σωστά επισημαίνεις και εσύ ο φωταγωγός συνιστά παράβαση και πρέπει να τακτοποιηθεί.

Χρειάζεται όμως συναίνεση από όλη την οικοδομή, θα πρέπει να εξετάσεις κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι εφικτό.

 

Η αλλαγή χρήσης συνήθως πάει με διαφορά προυπολογισμών, αλλά αν η διαφορά των είναι αρνητική (πολύ πιθανό στην περίπτωσή σου) θα υπολογίσεις αμοιβή αποτύπωσης + ότι άλλες μελέτες προκύψουν.

 

Αν τρέξεις και τον φάκελο εκτός πολεοδομίας και στον φορέα για την αδειοδότηση με ότι άλλο αυτό συνεπάγεται (συγκεντρωση χαρτούρας, άλλες εγκρίσεις) θα πρέπει να αμοιφθείς με παραπάνω χρήματα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!

 

Αν μιλάμε για όλη τη διαδικασία εκτός από το κομμάτι του φορέα της αδειοδότησης...για τί ποσό μιλάμε περίπου; (δεν έχω κάποια αίσθηση γιατί είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω αδειοδότηση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν μιλάμε για όλη τη διαδικασία.... της αδειοδότησης...για τί ποσό μιλάμε περίπου; (δεν έχω κάποια αίσθηση γιατί είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω αδειοδότηση)

Για άδεια λειτουργίας για φυσικοθεραπευτηριο...για τι ταξη μεγεθους αμοιβες μιλαμε; 100€ - 500€ ;

..

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν δίνονται αμοιβές δημοσίως στο φόρουμ. Κοστολόγησε την αμοιβή σου σύμφωνα με όσα έχεις να κάνεις. 

Επειδη δεν εχω κανει καμια και δεν γνωριζω την διαδικασια...γι αυτο ρωτησα. Αν ομως δεν μπορει καποιος να μιλησει δημοσια ας μου στειλε καποιο προσωπικο μηνυμα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.