Μετάβαση στο περιεχόμενο

νεα σωματα καλοριφερ σε καινουριο σπιτι


transit

Recommended Posts

Αν επιτρέπεις Συνάδελφε δεν ξέρουμε για τι μιλάμε...

 

Κι αν μου επιτρέπετε κι εμένα έγινε ανατολικό ζήτημα ένα σώμα καλοριφέρ…

 

(το οποίο μπάι δε γουέι κάκιστα θέλουν να το ξαναεγκιβωτίσουν χάνοντας απόδοση … οπότε κάποιο λόγο είχε ο προηγούμενος που το σούταρε από εκεί)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Κι αν μου επιτρέπετε κι εμένα έγινε ανατολικό ζήτημα ένα σώμα καλοριφέρ…

 

(το οποίο μπάι δε γουέι κάκιστα θέλουν να το ξαναεγκιβωτίσουν χάνοντας απόδοση … οπότε κάποιο λόγο είχε ο προηγούμενος που το σούταρε από εκεί)

 

 

Χωρις να εχω 100% σιγουρη πληροφορηση, το σωμα τρυπησε καποτε, και πεταχτηκε χωρις να αλλαχτει,

γιατι ο ενοικος που εμενε ειχε κλιματιστικα παντου, οποτε δεν τον ενδιεφερε αν θα εχει εκει σωμα.

Το θεμα ειναι οτι τωρα που μενω, πρεπει πριν την 1η οκτ. (πριν ανοιξουν τα καλοριφερ της πολυκατοικιας)

να το εχω βαλει και να δουλευει.

 

Τεσπα θα απευθυνθω σε καποιο ειδικο να ερθει να το δει και να μου κανει καποια προταση.

Ευχαριστω για τις συμβουλες :)

Link to comment
Share on other sites

Ηξερε τι σώματα είχε πριν?
Επίσης αναφέρει κάπου ότι πρόκειται για... πολυκατοικία?

ΟΧΙ, άρα δεν έχεις δίκιο, έχεις άδικο.

Το διάβασες καλά του θέμα;

 

 

Χωρις να εχω 100% σιγουρη πληροφορηση, το σωμα τρυπησε καποτε, και πεταχτηκε χωρις να αλλαχτει,

γιατι ο ενοικος που εμενε ειχε κλιματιστικα παντου, οποτε δεν τον ενδιεφερε αν θα εχει εκει σωμα.

Το θεμα ειναι οτι τωρα που μενω, πρεπει πριν την 1η οκτ. (πριν ανοιξουν τα καλοριφερ της πολυκατοικιας)

να το εχω βαλει και να δουλευει.

 

Τεσπα θα απευθυνθω σε καποιο ειδικο να ερθει να το δει και να μου κανει καποια προταση.

Ευχαριστω για τις συμβουλες :)

Τι είπες;

Έχω άδικο έ;

Κάτι μου λέει ότι είσαι από αυτούς που τρώνε ζόρι με τα μαστόρια Arche....

Μην βιάζεσαι ακου τι έχει να πει και ο μάστορας και μετά κρίνε....

Link to comment
Share on other sites

Αν το ζητούμενο είναι τι σώμα προϋπήρχε θα πρέπει να ξέρουμε τα κέντρα των διακοπτών...

Υπάρχει περίπτωση το σώμα να ήταν Runtal.

Αν και τα άλλα σώματα στο διαμέρησμα είναι runtal τότε σίγουρα ήταν runtal.

Ζορίζει το πράγμα εδώ.

 

Αν όμως το σώμα εχει κέντρα 505 τότε ήταν Ακαν...

Κλασσικό σώμα

Θα μου πείτε και που ξέρεις το πάχος και το πλάτος;

Δεν το ξέρω.

Στην επιτόπου επίσκεψη και απο το λέρωμα που ίσως έχει κάνει το σώμα στην οροφή της διακόσμησης μπορεί να βρείς το πλάτος ίσως και το πάχος...

Εμπειρικά θα έλεγα ότι ήταν τετράστηλο....

Αλλά μιάς και έχουμε δισωλήνιο μάλλον πρόκειται για πολυκατοικία πριν 85 άρα πίνακας κατανομής δαπανών μάλλον δεν θα υπάρχει  και η κατανάλωση βγαίνει βάση εμβαδού. ( Λέω εγω τώρα ξανά)

Κοινός πιάσε το αυγό και κουρευτο...όπως είναι σχεδόν σε όλες τις πολυκατοικίες πριν 85......

Δεν ξέρω κατα πόσο έχει ενδιαφέρον για τους μηχανολόγους να μπλέξουν σε κάτι τέτοιο από την στιγμή που δεν πρόκειται για ολική ανακατασκευή και ούτε είμαι σίγουρος ότι θα βγάλουν άκρη.

Τώρα αν μιλάμε ότι ο ιδιώτης είναι διατεθειμένος να κάνει μελέτη απωλειών (φαντάζομαι σε όλο το σπίτι και την πολυκατοικία) τότε οκ μαζί σας ...

Αλλά θέλει πίνακα για να είσαι σωστός....Το ξαναλέω...

 

Ο φίλος μου ο Didonis προτείνει να πετάξουν στην διακόσμηση γιατί χαντακώνει τα σώματα και καλά το λέει....

Αλλά τι να κάνει;

Να έχει δύο σώματα φάντης μπαστούνης στην μέση του σαλονιού....δεν λέει...

Να κάνει ανακαίνιση;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

....

Αλλά τι να κάνει;

Να έχει δύο σώματα φάντης μπαστούνης στην μέση του σαλονιού....δεν λέει...

Να κάνει ανακαίνιση;

Εγώ λέω ότι για ένα ρημαδοσωμα γεμίσαμε 3 σελίδες.

 

Ας του κάνουμε ένα δώρο να ξεμπερδεύουμε, να ανεβάσει μια κάτοψη του σπιτιού να γίνει ένας βασικός υπολογισμός με τα μηχανολογικά, του βρίσκω κι εγώ μια αρχιτεκτονική λύση με ελάχιστο κόστος πώς να σουτάρει το κουτί και που να βάλει εκεί κοντά το σώμα, να πάει σε ένα μαγαζί με σώματα στη γειτονιά του, να του πουν σε δέκα λεπτά με βάση τις βασικές διαστάσεις και την εποχή της πολυκατοικίας τι σώμα προυπηρχε (γνωρίζουν μάρκες και μοντέλα εποχών και συνηθειών) και να του δώσουν ένα νέο να πάει να το βιδώσει και μόνος του να ξεμπερδουμε….

 

Φυσικά θα του προτείνουν σώμα που έχουν και πιθανά έχουν καλύτερο ποσοστό κέρδους και σιγά τα ωα θα τελειώσουν όλα μια χαρά και οικονομικά…

Όσοι φυσικά θέλουν μπορούν να συνεχίσουν να το αναλύουν εδώ….

Τέλος…

Link to comment
Share on other sites

Ασε μας Didoni να μιλάμε για σώματα γιατί με τα πολιτικά και με την κρίση θα τρελαθούμε.... :smile:

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το διάβασες καλά του θέμα;

 

 

Τι είπες;

Έχω άδικο έ;

Κάτι μου λέει ότι είσαι από αυτούς που τρώνε ζόρι με τα μαστόρια Arche....

Μην βιάζεσαι ακου τι έχει να πει και ο μάστορας και μετά κρίνε....

 

Οπως θα δείς... αν ανατρέξεις στο θέμα και το ξαναδιαβάσεις. Πρώτος εγώ χρονολογικά λέω δεν ξέρουμε για τι μιλάμε και κατόπιν ο Transit διευκρινήζει. Πήγαινε και διάβασε το λοιπόν και μην μου λες ότι έχω άδικο, αν ακούγαμε καλύτερα θα κάναμε λιγότερα λάθη.

 

 

Πρόβλημα έχω μεγάλο, όταν λειτουργούν χωρίς να κρίνουν... με διάφορα αποτελέσματα, Σε προκαλώ ξαναδιάβασε το ποστ και δες αν δεν τα λεω καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.