Μετάβαση στο περιεχόμενο

νεα σωματα καλοριφερ σε καινουριο σπιτι


transit

Recommended Posts

Ετσι..Γι αυτο φτασαμε εδω που ειμαστε.Γιατι προτεινουμε υδραυλικους να κανουν επιστημονικη δουλεια.

Δεν εχω κανενα θεμα με υδραυλικους αλλα εδω λεμε 'ο καθενας στη δουλεια του και ο βλαχος στα τυρια του'.

Ο υδραυλικος θα ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ αυτα που θα πει ο μηχανικος.Ξερει ο υδραυλικος απο προσανατολισμους,παχος μονωσης και θερμιδικες απαιτησεις?Αν ξερει,τοτε να να του αποδωσουμε και ενα πτυχιο!

 

EDIT:Επισης να βγαλεις τα πλαισια των σωματων απο ξυλο και μαρμαρο που λες.Κακο κανουν σε καθε περιπτωση.

 

Για πια επιστημονική δουλειά μιλάς φίλε  kusta80;

To ερώτημα του φίλου  είναι συγκεκριμένο  που στο υπενθυμίζω.

 

 

Ηρθα σε καινουριο σπιτι πριν το καλοκαιρι, και στο σαλονι για αγνωστο λογο, ειχαν βγαλει τα σωματα καλοριφερ, και τωρα ηρθε ο καιρος να βαλω σωματα αλλιως το σαλονι θα ειναι βορειος πολος!

 

Το προβλημα μου ειναι δεν ξερω τι να παρω και στο ιντερνετ καπως χαθηκα....

Τι να ψαξω και τι να ρωτησω?

Τα σωματα θα μπουν στο κεντρο του σαλονιου και ειναι καλυμενα σαν διακοσμηση με μαρμαρο

αρα και οι διαστασεις των σωματων ειναι συγκεκριμενες.

Αν το ερώτημα ήταν αν θα μπορούσαν να καλύψουν τις απώλειες τα συγκεκριμένα σώματα που προϋπήρχαν τότε μαζί σου.

Τότε θα μιλούσαμε για μελέτη απωλειών και αν έχουμε και άλλες ιδιοκτησίες για πίνακα κατανομής δαπάνων για συμβολαιογραφικές πράξεις ακόμα και για θερμιδομέτρηση.....

Ολα αυτά σίγουρα είναι δουλειά των ενεργειακών μηχανολόγων.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Φιλε aithilenio ακριβως εκει ειναι η αμφισβητηση μου. Ηταν η αρχικη μελετη ,ΑΝ εγινε, σωστη?

Ειχε γινει σωστη μελετη απωλειων ή καποιος υδραυλικος,μαγαζατορας,μπακαλης τοποθετησε τα σωματα?Προσωπικα,δεν θα το επαιζα στην τυχη και αν ημουν εγω θα εκανα μια μελετη,απ'το να αντικαθιστουσα τα απολεσθεντα σωματα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ να το δεχτώ....

Αλλά κοίτα πόσο απέχει από την πραγματικότητα....(για να κάνουμε κουβέντα τώρα)

Ο φίλος το πιο πιθανό είναι να είναι ενοικιαστής....(Λέω εγώ τώρα)

Αρα θα έχει και ενεργιακό πιστοποιητικό στα χέρια του....

Αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για πολυκατοικία να κάνει τί;

Να κάνει μελέτη απωλειών σε ένα νοικιασμένο σπίτι και μετα να ζητήσει να αλλάξει ο πίνακας κατανομής (αν υπάρχει) η να συντάξει καινούργιο.

Πως το βλέπεις γίνονται αυτά;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

το σπιτι ειναι ιδιοκτητο και αυτος που εμενε εδω,

πιθανολογω οτι τα σωματα τρυπησαν, τα πεταξε και τα αφησε ετσι,

μιας και ειχε κλιματισμο.

 

 

Για να διευκολυνω καπως την κουβεντα τα σωματα θα μπουν εδω,

οπως φαινεται στη φωτο.

 

Δεν θελω τοπογραφικο, να μαθω τι σωματα μπορω να βαλω σε αυτη την ρημαδοτρυπα θελω....

post-88279-0-20139900-1379447318_thumb.jpg

Edited by transit
Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι δύσκολο....

Αν μπορούσες να μετρήσεις με ακρίβεια το κέντρο του πάνω διακόπτη με το κέντρο του κάτω θα βοηθούσε....

Επίσης αν μπορούσε να μετρήσεις την απόσταση του κέντρου των δύο πάνω διακοπτών ίσως θα μπορούσαμε να σου πούμε τι σώματα προϋπήρχαν ....αλλά με επιφύλαξη.

Το σίγουρο είναι ότι μόνο σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αλλά και για τον υδραυλικό είναι λίγο πακετάκι η στήριξη τους.

 

Απο την στιγμή που είναι ιδιόκτητο  έχει νόημα και η μελέτη απωλειών του χώρου για να πέσεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω τοπογραφικο, να μαθω τι σωματα μπορω να βαλω σε αυτη την ρημαδοτρυπα θελω....

Πραγματικά, δεν είμαι σίγουρος για το τί από τα δύο είναι πιο δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

 

To ερώτημα του φίλου  είναι συγκεκριμένο  που στο υπενθυμίζω.

 

Τα ερωτήματα ποτέ δεν είναι συγκεκριμμένα, τα ερωτήματα είναι σύνθετα

Link to comment
Share on other sites

Οκ να το δεχτώ....

Αλλά κοίτα πόσο απέχει από την πραγματικότητα....(για να κάνουμε κουβέντα τώρα)

Ο φίλος το πιο πιθανό είναι να είναι ενοικιαστής....(Λέω εγώ τώρα)

Αρα θα έχει και ενεργιακό πιστοποιητικό στα χέρια του....

Αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για πολυκατοικία να κάνει τί;

Να κάνει μελέτη απωλειών σε ένα νοικιασμένο σπίτι και μετα να ζητήσει να αλλάξει ο πίνακας κατανομής (αν υπάρχει) η να συντάξει καινούργιο.

Πως το βλέπεις γίνονται αυτά;

Ηξερε τι σώματα είχε πριν?

Επίσης αναφέρει κάπου ότι πρόκειται για... πολυκατοικία?

ΟΧΙ, άρα δεν έχεις δίκιο, έχεις άδικο.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ξεκαθαρισανε λιγο τα πραγματα,επιμενω ισχυροτερα για μελετη  απωλειων ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ  αφου μιλαμε για ιδιοκτητο σπιτι και σε συνεργασια με τον υδραυλικο ή τον μαγαζατορα-εμπορα θα γινει η ΣΩΣΤΗ εγκατασταση των σωματων.

Ειμαστε σε εποχες που δεν μας περνει ουτε να καιμε περισσοτερο,ουτε να καιμε λιγοτερο αλλα να ειμαστε μονιμως στην παγωνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.