Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφορίες για υπαγωγή από τον νόμο 4014 στον 4178


angel30

Recommended Posts

Εγώ απλά νομιμοποίησα το αυθαίρετο με τον νόμο 4014 και προσπαθώ να βγάλω άκρη μήπως μπορέσω να πάρω κάποια χρήματα πίσω προκειμένου, μετά τη διεκπεραίωση της υπαγωγής στο νόμο 4178 να μπορέσω να προβώ σε οριστικά συμβόλαια.

Χρήματα πίσω δεν προβλέπεται να λάβετε ακόμα και εάν το πρόστιμο με τον 4178 είναι μικρότερο από όσα πληρώσατε με τον 4014.

Είναι από τα λίγα ξεκάθαρα σημεία του νέου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση προς το μέλλον??? 
Ωστόσο όμως γιατί στο άρθρο 30 Μεταβατικές διατάξεις κεφαλαίου Α στη παράγραφο 9 λέει το παρακάτω?

9. Με υπουργική απόφαση του Υπουργού Περιβάλλο−
ντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται
κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για τη διεκπεραίωση των
υπαγωγών που έχουν πραγματοποιηθεί με προγενέστε−
ρες του παρόντος διατάξεις και καθορίζονται επίσης, οι
περιπτώσεις και η διαδικασία διορθώσεων ή επιστροφής
προστίμων όπου απαιτείται.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται πολύ ξεκάθαρο, ούτε το μεν ούτε το δε... Θα μας τρελάνουν στο τέλος. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη  :confused:

 

Χρήματα πίσω δεν προβλέπεται να λάβετε ακόμα και εάν το πρόστιμο με τον 4178 είναι μικρότερο από όσα πληρώσατε με τον 4014.

Είναι από τα λίγα ξεκάθαρα σημεία του νέου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι να κάνετε οποιαδήποτε κίνηση έχοντας στο μυαλό ότι δεν θα λάβετε χρήματα πίσω από οποιαδήποτε διαφορά προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο η αυτοσυμβαση ισχυει για τον προηγουμενο  χρονο

 

http://www.newmoney.gr/article/21696/arhizei-o-ponokefalos-tis-ypovolis-toy-e9-pliris-odigos-toy-newmoneygr

 

αρα στο Ε9 το δηλωνει ο αγοραστης

 

για τα υπολοιπα απαντησαν ηδη  οι  φιλοι μαςανωτερω...

Τελικά έβγαλα άκρη με το Ε9 θα το δηλώσουμε εγώ και η μητέρα μου 50% - 50%.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος με σιγουρία να απαντήσει εάν ο πελάτης έχει υποχρέωση να κάνει αίτηση για να μεταβεί στο νέο νόμο αυθαιρέτων όταν με τον 4014 έχει ολοκληρώσει πλήρως τη διαδικασία (ολοκληρωμένη υπαγωγή και ανέβασμα αρχείων) ? Εγώ πάντως από χθές που άρχισα να μπαίνω στη φιλοσοφία του 4178 δε μπορώ να να πω ναι ή όχι έτσι απλά..

Link to comment
Share on other sites

maximos75 είναι καθαρά θέμα του πελάτη σου. Αν ο πελάτης σου δεν θέλει να πουλήσει, να μεταβιβάσει, να βγάλει άδεια, κλπ νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πάει στον νέο νόμο. Ωστόσο αν ως την λήξη του νέου νόμου δεν έχει βγει η ταυτότητα κτιρίων, τότε αφού λήξει ο νόμος και μέχρι να βγει το διάταγμα της ταυτότητας, δεν θα μπορεί να κάνει συμβόλαια, να πουλήσει, να μεταβιβάσει, κλπ.

Αν πάλι θέλει για οποιονδήποτε λόγο βεβαίωση υπαγωγής (συμβόλαια, άδεια, εφορία, κλπ) τότε πρέπει υποχρεωτικά να μπει στον νέο νόμο.

Κοινώς άμα του δώσεις να καταλάβει τι γίνεται, τότε εκείνος θα αποφασίσει τι θα κάνει μέχρι να λήξει ο νόμος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μέχρι πότε παρακαλώ πολύ είναι η προθεσμία υποβολής από τον 4178 στον 4014 για κάποιον που έχει πληρώσει εφάπαξ? 

Βρήκα αυτό το άρθρο

http://newpost.gr/post/300832/kalafaths-kamia-anoxh-se-nea-genia-aythairetwn

Και λέει 6 Φεβρουαρίου, εμένα η μηχανικός μου είπε να πάω μετά τις 10/2 και ανησυχώ μήπως βρεθώ εκτός προθεσμίας. Στο ΥΠΕΚΑ παίρνω τηλ και δεν τα σηκώνουν και δεν ξέρω από που να ενημερωθώ. Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να με ενημερώσει παρακαλώ πολύ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.